Ապօրինի ծառահատում Վանաձորում. քրգործի նախաքննությունը շարունակվում է
Ապրիլի 12-ին ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության Լոռու տարածքային բաժնից ոստիկանության Վանաձորի բաժնում գրություն էր ստացվել, որ 2012թ. մարտին իրենց աշխատակիցները Դարպաս գյուղի հյուսիս-արևելյան մասում՝ Վանաձոր քաղաքի վարչական տարածքում, հայտնաբերել են անհայտ անձի կողմից ապօրինի հատված, տարբեր տեսակի և տրամագծի 111 ծառ:
Փաստի առթիվ օգոստոսի 15-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է, որ 2009 թ. սեպտեմբերին 1989 թ. ծնված Ջիվան Ս.-ն, Փամբակ գետի ափամերձ տարածքում գտնվող տարածքից կտրել և սայլակով տեղափոխելով՝ գաղտնի հափշտակել է 10 ուռենի (1,27 խմ):

Незаконная вырубка деревьев в Ванадзоре: следствие по уголовному делу продолжается
12 апреля из лорийского территориального отделения Госинспекции по экологии Министерства экологии РА в отделение полиции города Ванадзора поступило сообщение о том, что в марте 2012 г. инспекторы обнаружили в северо-восточной части села Дарпас незаконно вырубленные неизвестным лицом 111 деревьев различного вида и диаметра.
15 августа по данному факту было возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст.177 УК РА.
Благодаря мероприятиям, проведенным в ходе предварительного следствия, выяснилось что в сентябре 2009 г. Дживан С. на прибрежной территории реки Памбак срезал и тайно перевез на тележке 10 ив (1,27 кубометров).