«Կտավներիդ մեջ հայերեն կխոսես»
Հայաստանի անկախության հանրաքվեի 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ՀՀ նախագահի հրամանագրով Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի գծանկարի, գունանկարի և քանդակի ամբիոնի պատվավոր պրոֆեսոր Սլավիկ Պարոնյանին շնորհվել է ՀՀ ժողովրդական նկարչի կոչում:
Խոսքը մարդու մտքերն ու զգացմունքներն արտահայտելու ամենալավ միջոցն է: Բայց խոսքի արվեստին լավագույնս տիրապետողներն անգամ հաճախ բախվում են մի իրավիճակի, երբ կարծես բառերը չեն հերիքում, երբ ամենադիպուկ արտահայտություններն անգամ ասելիքի համեմատ թույլ են թվում: Նման դեպքերում մտածում ես, որ նկարիչները, երաժիշտները կամ ցանկացած այլ արվեստի տիրապետողներն արտոնյալ մարդիկ են, որոնք ունեն արտահայտվելու՝ խոսքից զորավոր միջոց: Ուրեմն խմբագրեմ վերևում ասածս. խոսքը մարդու մտքերն ու զգացմունքներն արտահայտելու ամենատարածված միջոցն է:
Ասում են` բոլոր մարդիկ մանուկ հասակում նկարելու ունակություն են ունենում, միայն թե քչերին է հաջողվում կյանքի ընթացքում պահպանել ու զարգացնել այն, իրենց ներսում պահել երևակայության ճախրանքը, աշխարհին յուրովի նայելու կարողությունը, ներկապնակի գույներով զինված՝ սպիտակ կտավի առաջ կանգնելու «քաջությունը»: Բայց մաքուր կտավի հետ «մենամարտում» հաղթելու համար նկարիչն իր հոգու խորքում ամենից առաջ պիտի մի քիչ երեխա մնա, այսինքն՝ պիտի պահի իր մեջ այն հասակը, երբ բոլոր մարդիկ նկարելու ունակություն են ունենում:
Ես շատ նկարիչների եմ ճանաչում. ոմանց անձամբ, ոմանց՝ ականատեսների հուշերով ու վկայությամբ: Նրանք բոլորն էլ, իրենց խառնվածքների տարբերությամբ հանդերձ, շատ թե քիչ` ունեն այս բոլոր առանձնահատկությունները:
Այդպիսին է և իմ բարեկամ Սլավիկ Պարոնյանը` 82-ամյա մի տաղանդավոր մանուկ, որն իր արվեստով հիացնում, հմայում է ու անկասկած պիտի մնա հայ գեղանկարչության պատմության մեջ` որպես բարի ներաշխարհի, անկեղծ, շիտակ զգացմունքների, բնությանն ու բնականությանը նվիրաբերող արվեստագետ:
Սլավիկ Պարոնյանի կտավները դիտելիս միշտ մի խնդիր եմ ունենում` վերանալ ընտանեկան մտերմության, անձնական համակրանքի սուբյեկտիվ աշխարհից ու գնահատել նրա արվեստը` օբյեկտիվ արվեստասերի տեսանկյունից: Այդ անցումը ես հեշտությամբ եմ կատարում, և դրանում ինձ օգնում է հենց ինքը` նկարիչն` իր ստեղծածի անմիջականությամբ, իր նրբին, զգացական աշխարհով:
Պարոնյանի կտավներում չկան պաթետիկ գույներ ու գծեր, նրա գեղագիտության մեջ պարզը երբեք չի շփոթվում պարզունակի հետ, նրա բնապաշտությունը հանդարտ հոսող գետի ջրի պես պարզ է, արտահայտած զգացողություններն` անսքող, փոխանցած տրամադրությունը` հակված դեպի նախաստեղծ աշխարհի աներկբա մաքրությունը: Նրա կտավներում մարդու ստեղծածը` տուն, թե եկեղեցի, միաձուլված են բնապատկերին, Արարչի սրտով են, մանկան հոգու պես արդար: Այդպիսին է և նրա պատկերած մարդը` բնության հետ ներդաշնակ, ծաղկած ծառի պես պայծառ, միամիտ իմաստնությամբ: Սիրում եմ նրա «Ծիրանի ծառ», «Գարուն», «Աշունը լեռներում», «Այրիվանք» կտավների տպավորիչ աշխարհը: Դրանք դիտողին աննկատ տանում են դեպի ինքնաճանաչում և ինքնամաքրում:
Սլավիկ Պարոնյանն իր արվեստով շարունակում է իր մեծ ուսուցիչների` Սարյանի, Զարդարյանի և այլոց ավանդները` ստեղծելով իր` պարոնյանական աշխարհը և ուսուցիչ դառնալով գույների ու գծերի աշխարհը մուտք գործողների համար:
Սաղմոսավանի արվեստանոցի արտասովոր մեծ պատուհանից Սլավիկ Պարոնյանը տեսնում է աշխարհի բոլոր ծայրերը ու աշխարհի կենտրոնը` բազմագույն ու բազմաձև իր փոքրիկ Հայաստանը: Եվ որտեղ էլ որ լինի, լսում է մեծն Սարյանի` իրեն տված պատգամը, երբ դեռ տակավին երիտասարդ էր` «Կտավներիդ մեջ հայերեն կխոսես»:
Ես մի փոքրիկ փորձ արեցի` բառերով արտահայտելու ինձ համար մի շատ սիրելի մարդու գեղեցիկ վաստակը, բայց բառերն, իսկապես, երբեմն չեն հերիքում: Կուզեի կտավի ու գույների միջոցով արտահայտել խոհերս ու զգացմունքներս, բայց դա շնորհյալների անելիքն է:

«Говори по- армянски с холстов»
В честь 21-й годовщины провозглашения независимости Армении по приказу президента Республики Армения почетному профессору кафедры живописи, рисунка и скульптуры Ереванского государственного университета архитектуры и строительства Славику Пароняну было присвоено звание "Народного художника" РА.
Человеческая речь - самый лучший способ выражения мыслей и чувств. Однако даже лучшие мастера, обладающие даром красноречия, часто сталкиваются ситуацией, когда слов, казалось бы, не хватает, а самые точные высказывания кажутся слабыми по сравнению с произносимым. В таких случаях невольно думаешь, что художники, музыканты, а также другие представители искусства- избранные люди, обладающие более могучим способом выражения, нежели простое слово. Попробую обобщить сказанное мною выше: человеческая речь- самый распространенный способ передачи чувств и мыслей человека.
Есть мнение, что все люди в детстве обладают примерно одинаковыми способностями к рисованию, однако лишь немногим удается сохранить и развить этот дар на протяжении жизни, сохранить внутри себя безумный полет воображения, умение смотреть на жизнь иными глазами, иметь «храбрость» предстать перед белым холстом палитрой цветов. Но для победы "в поединке" с холстом художник должен прежде всего чувствовать внутри себя детство, иными словами он должен ощущать возраст, когда все люди наделены умением к рисованию.
Я знаю многих художников: с некоторыми знаком лично, некоторых знаю по воспоминаниям очевидцев. Все они, несмотря на различие натур, в той или иной степени обладают этими качествами.
Эти качества присущи также моему ''доброму знакомому" 82-х летнему Славику Пароняну- талантливая личность, которая восхищает и покоряет своим творчеством, и, которая, безусловно, должна остаться в истории армянской живописи как искусствовед, преданный жизнь природе и естеству, наделенный богатым внутренним миром, с истинными и чистыми чувствами.
Всякий раз, рассматривая холсты Славика Пароняна. мне хочется уйти на время от субъективного мира, от наших с ним родственных отношений, а также от личной симпатии, и оценить его искусство с -точки зрения объективного любителя искусства. Этот переход я проделываю с легкостью, и мне в этом помогает сам художник-своим творчеством, тонким и чувственным миром.
На холстах Пароняна отсутствуют патетические цвета и линии: в его пейзажах простое никогда не смешивается с примитивным, его "поклонение естеству" -чисто, как вода в тихо текущей реке, выраженные эмоции- правдивы, переданные настроения склонны к чистому изначальному миру. На холстах художника созданное человеком, будь то дом или церковь, непременно вливаются в пейзаж по сердцу Создателя, чисты, как душа младенца. Таким является и созданный им человек: гармоничный с природой, ясный, как цветущее дерево, мудрый и вместе с тем наивный. Люблю изумительный мир его холстов «Абрикосовое дерево», «Весна», «Осень в горах», «Айриванк». Эти творения незаметно ведут зрителя к самоочищению и самопознанию. Великий художник своим творчествомпродолжил традиции своих великих учителей: Сарьяна, Зардарьяна и др., став учителем для начинающих, создал свой пароняновский мир линий и красок, открыв им вход в него.
С большого окна мастерской Сахмосавана Славик Паронян видит все окраины мира и его центр,
разноцветную и разнообразную Армению. И где бы он ни был, повсюду слышит завет, данный ему еще в молодости великим Сарьяном : «Говори по- армянски с холстов».
Я попытался выразить словами заслуги одного мною очень уважаемого человека, но слов, действительно, порой не хватает. Хотелось бы с помощью холста и красок выразить мысли и чувства, но, увы, это привилегия одаренных .