Համակարգչային խաղերի հայկական աշխարհը կներկայացվի հոկտեմբերի 20-ին
Հոկտեմբերի 20-ին համակարգչային խաղերի ստեղծմամբ հետաքրքրվողները հնարավորություն կունենան տեսնել և խաղալ հայ երիտասարդների կողմից ստեղծված համակարգչային խաղերը, բջջային հավելվածները` «Բաց Խաղ» համակարգչային խաղերի և բջջային հավելվածների նախագծման առաջնության շրջանակներում: Առաջնությանը գրանցվել էին 33 մասնակիցներ՝ 40 նախագծերով, որոնցից եզրափակիչ փուլ են անցել 19 նախագծեր՝ բջջային հավելվածներ, բջջային խաղեր և համակարգչային խաղեր:
Առաջնությանը մասնակցում են թե՜ գործող ընկերություններ, թե՜ պատանիներ և թե՜ արտերկրում ապրող հայեր, մասնավորապես ԱՄՆ-ի և Իրանի քաղաքացիներ: Մասնակից ընկերություններն են «Իքս-Թեք» և «Վեբեքս Թեքնոլոջիս» ընկերությունները:
«Ներկայումս Հայաստանում գործում են համակարգչային խաղերի նախագծմամբ զբաղվող ավելի քան 10 ընկերություններ: Կարծում ենք` առաջնության մասնակիցների մի մասը կհամալրի այդ ընկերությունների աշխատակիցների թիվը, իսկ մի մասն էլ կստեղծի սեփական բիզնեսը տվյալ ոլորտում»,- նշում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) և «Օրանժ Արմենիան» արդեն երկրորդ անգամ նախաձեռնում են «Բաց Խաղ» համակարգչային խաղերի և բջջային հավելվածների նախագծման առաջնությունը: Առաջնության նպատակն է զարգացնել համակարգչային խաղերի նախագծման ոլորտը Հայաստանում, ինչը հնարավորություն կտա ստեղծել նոր բիզնես միջավայր, բացահայտել նոր տաղանդներ, մոտիվացնել երիտասարդներին:

20 октября будет представлен армянский мир компьютерных игр
В рамках чемпионата по разработке компьютерных игр и мобильных приложений “Открытая игра” 20 октября все интересующиеся созданием компьютерных игр получат возможность увидеть и поиграть в игры, созданные молодыми армянскими компьютерщиками. 33 участника чемпионата представят 40 проектов, из которых в заключительный тур пройдут 19 разработок – мобильные приложения, мобильные и компьютерные игры.
В соревновании примут участие как действующие компании, так и молодые специалисты, а также проживающие за рубежом армяне, в частности, граждане США и Ирана. В числе участников – компании “Икс-Тек” и “Вебекс Текнолоджи”.
“В настоящее время в Армении действуют более 10 компаний, занимающихся разработкой компьютерных игр. Думаем, что некоторые участники чемпионата пополнят число сотрудников этих компаний, а часть создаст свой бизнес в этой сфере”,- отметил исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий Карен Варданян.
Заключительный тур чемпионата пройдет 20 октября с 11.00 до 17.00 в музее детского творчества “Национальный центр эстетики” (Абовяна, 13). В тот же день в 17.00 будут подведены итоги соревнований, объявлены имена победителей в ряде номинаций и вручены награды.
Чемпионат “Открытая игра”, который СПИТ и компания “Оранж Армения” организуют уже второй раз, преследует цель развивать в Армении сферу разработки компьютерных игр, что даст возможность создать новую бизнес-среду и найти новые таланты.