Երեկ կայացան աշխարհի 2014 թ. առաջնության ընտրական փուլի հերթական հանդիպումները: Հայաստանի ընտրանին այս անգամ հանդես չեկավ, իսկ ահա մեր ընտրական B խմբի առաջատար իտալացիները սեփական հարկի տակ 3-1 հաշվով հաղթեցին դանիացիներին, իսկ չեխերը Պրահայում 0-0 խաղացին բուլղարների հետ:
Զարմացնում են հատկապես բուլղարները, որոնք անցկացրած 4 խաղում պարտություն չեն կրել, չնայած որ հանդիպել են բոլոր մրցակիցներին՝ բացի մալթացիներից: Լյուբոսլավ Պենեւի թիմը խոստանում է խառնել երկրորդ տեղի համար պայքարող դանիացիների, չեխերի, ինչու չէ՝ նաեւ հայերի խաղաքարտերը: Մեր ընտրանին, չնայած իտալացիներից կրած վերջին պարտությանը, դեռ վատ հնարավորություններ չունի թեժ պայքարում հաղթող դուրս գալու համար, սակայն ամեն ինչ շատ բարդ է լինելու:
Մրցակիցները նախորդ շրջափուլից հետո մանրակրկիտ ուսումնասիրել են մեր թիմի ոճը, խաղացողների հնարավորությունները, ու այլեւս մատների արանքով չեն նայում հայկական կոլեկտիվին, որը «Եվրո-2012»-ում պատժեց իրեն թերագնահատողներին: Մյուս կողմից՝ այս խումբը չի կարող համեմատվել նախորդ շրջափուլի խմբի հետ, քանզի Մինասյանի սաների առաջ կանգնած են Եվրոպայի փոխչեմպիոն իտալացիները, եվրոպական ամուր թիմերի համբավ ունեցող Դանիան ու Չեխիան եւ նոր կազմավորվող, պատվախնդիր երիտասարդ բուլղարները:
Իտալացիների հետ խաղը առաջին հերթին կրկին ակներեւ դարձրեց պաշտպանությունում առկա բացերը, որոնք հատկապես զգացվում էին ստանդարտ դիրքերի ժամանակ օդից եկած գնդակների համար պայքարում: Համոզվեցինք, որ եվրոպական հզոր թիմերի հետ հավասարը հավասարի պես մրցակցելու համար դեռ շատ ճանապարհ ունենք անցնելու: Չի հերիքում գրոհի վերջնահատվածում վճռական հարվածը. պահերը կան, գոլը՝ ոչ: Մալթացիների ու բուլղարների հետ 2 խաղում միայն Սարկիսովն աչքի ընկավ, չնայած որ մերոնց ստեղծած վտանգավոր պահերը քիչ չէին: Իտալացիների հետ խաղում էլ նույն պատկերն էր: Իսկ նման հզոր թիմերի հետ խաղում լավ առիթը բաց թողնելը մեծամասամբ անհետեւանք չի մնում, ինչի ականատեսն էլ եղանք վերջին խաղում:
Շատ է խոսվում այն մասին, որ նախորդ մրցաշրջանի համեմատ թիմի մոտ ոչ միայն առաջընթաց չի նկատվում, այլեւ կարծես հետընթաց է գրանցվել: Սակայն եթե դիտարկենք Հայաստան-Իտալիա խաղի այն հատվածը, երբ հաշիվը 1-1 էր, ու մերոնք մի քանի անգամ սպառնացին Բուֆոնին, կարող ենք ասել, որ առաջին երկու արտագնա խաղերի համեմատ ինչ-որ դրական շարժ նկատվեց. սեպտեմբերին թիմն իսկապես կորցրել էր իր դեմքը, թարմություն չկար, իսկ հիմա, այն էլ իտալացիների դեմ խաղում, տեսանք պայքարելու այդ ջիղը, թե որքանով իրականություն դարձավ ցանկությունը, այլ հարց է:
Վարդան Մինասյանն այժմ թիմի պաշտպանական գիծն ամրապնդելու եւ ֆուտբոլիստներին հոգեբանական նոր լիցքեր հաղորդելու, խթանելու խնդիր ունի: 3 խաղում վաստակած 3 միավորն այն չէ, ինչին սպասում էր երկրպագուն եւ թերեւս հենց իրենք՝ խաղացողները, սակայն ամեն ինչ դեռ առջեւում է:

Вчера состоялись очередные встречи отборочного тура чемпионата мира 2014 года. На этот раз сборная Армении не выступала. Лидеры нашей отборочной группы “В” победили на своем поле датчан – 3:1, а чехи сыграли в Праге вничью с болгарами – 0:0.
Сборная Болгарии удивила тем, что в четырех последних играх не потерпела ни одного поражения, хотя встречалась со всеми соперниками, кроме мальтийцев. Команда Любослава Пенева обещает смешать карты ведущих борьбу за второе место датчан, чехов и, почему нет, армян. У нашей сборной, несмотря на последнее поражение в матче с Италией, неплохие шансы стать победителем в упорной борьбе. Однако борьба будет очень сложной.
После предыдущего этапа соперники подробно изучили стиль игры нашей команды, возможности игроков и больше не смотрят сквозь пальцы на армянскую команду, которая на “Евро-2012” наказала тех, кто ее недооценивал. С другой стороны эта группа не может сравниться с группой предыдущего отборочного тура, поскольку подопечным Минасяна противостояли вице-чемпион Европы – итальянцы, имеющие славу крепких европейских команд сборные Дании и Чехии и только начавшая формироваться честолюбивая молодая сборная Болгарии.
Игра с итальянцами в первую очередь выявила недостатки в обороне. Мы убедились, что для того, чтобы на равных играть с мощными европейскими командами, нам еще нужно пройти долгий путь. Армянской сборной не хватает решительного удара в заключительной части атаки. В двух играх с мальтийцами и болгарами отличился только Саркисов, хотя наши создали немало опасных моментов. Аналогичная картина наблюдалась и в игре с итальянцами. Между тем в матчах с такими мощными командами упущенные возможности не остаются без последствий, в чем мы убедились в последней встрече.
Много говорится о том, что по сравнению с прошлым сезоном у нашей сборной не наблюдатеся прогресс, более того, команда переживает спад. Но если посмотреть ту часть игры Армения-Италия, когда счет был 1:1 и наши несколько раз угрожали воротам Буффона, то можно сказать, что по сравнению с двумя выездными играми положительные сдвиги все же есть. В сентябре команда действительно потеряла свое лицо, не выглядела свежей, однако сейчас, да еще в игре с итальянцами, мы увидели стремление к борьбе. Другое дело, какой результат это дало.
Сейчас перед Варданом Минасяном стоит задача усилить оборонную линию команды и дать футболистам новый психологический импульс.
Три очка в трех играх – не тот результат, которого ожидали болельщики, да и, пожалуй, сами игроки. Но – все еще впереди.