Տպագիր մամուլին պետական աջակցությունը միջոցները վատնելու քաղաքականություն է
Մեկ օրաթերթի տարեկան ծախսը շատ ավելին է, քան 2012թ. պետական բյուջեից «ոչ պետական մամուլին» հատկացված սուբսիդիան`մոտ 48 մլն դրամ, որը բաժանվում է ավելի քան 80 անուն լրատվամիջոցի միջեւ: Կառավարությունն իր այս «հումանիստական» ծրագիրը սկսել է իրականացնել 1998թ.-ից, երբ լրագրողական կազմակերպությունները, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները դիմեցին ֆինանսապես ծանր վիճակում հայտնված մամուլին ավելացված արժեքի հարկից ազատելու խնդրանքով: Կառավարությունը որոշել էր սուբսիդավորման եղանակով փոխհատուցել լրատվամիջոցներին` ցանկում ընդգրկելով մարզային, գրական, մանկապատանեկան եւ ազգային փոքրամասնությունների մամուլը:
Տարիների հետ ցուցակն ընդլայնվել է` ցանկում ներառելով ամեն ինչ, բացի պարբերական մամուլից: Սուբսիդավորման ցանկում ընդգրկվել են մասնագիտական շատ նեղ շրջանակի ուղղված ամսագրեր, որոնց հրատարակիչը կամ հիմնադիրը հ/կ-ներն են կամ պետական կառույցները, մարզական կազմակերպությունների, ստեղծագործական, հայրենակցական միությունների պաշտոնաթերթեր, գրական-մշակութային նույնաբնույթ թերթեր, ամսագրեր, հանդեսներ եւ այլն: Նայելով անվանացանկին՝ միայն մեկ հետեւություն կարող ես անել՝ ով ծանոթ ունի մշակույթի նախարարությունում, իր անունը կարողացել է ներառել սուբսիդավորման ցանկում: Հատկացվող գումարը դրանից չի ավելացել, եղածը կիսվել է ցուցակը համալրածների միջեւ:
Պետության աջակցությունը լրատվամիջոցների ղեկավարներն այլ կերպ էին պատկերացնում. մամուլի տարածման գործակալությունների հետ խմբագրությունների տասնամյակների վեճն այդպես էլ լուծում չստացավ, եւ կառավարությունը չաջակցեց նրանց այդ հարցում, տպագիր թերթերի զբաղեցրած տարածքներն անհատույց չմասնավորեցվեցին այն զբաղեցնող խմբագրություններին: Ավելին, խլվեցին տարածքները, տպարանները, եւ այսօր հարյուրամյակի շեմին մոտեցող պարբերականների մեջ չունենք մեկը, որն իր հոբելյանական մեկ դարը կարողանա նշել վայել պայմաններում: Կառավարության աջակցության քաղաքականությունը, եթե մեկ բառով արտահայտելու լինենք, սիրաշահելու քաղաքականություն է՝ մի կողմից տպավորություն ստեղծելով, թե մամուլի բազմազանությունն ու տարակարծությունը մեր երկրում ապահովել են, մյուս կողմից` էական հարց չեն լուծել, բայց այդ ցանկով անտեղյակների շրջանում ընթերցասեր ազգի համբավ կարող ենք ձեռք բերել:
Այդ քաղաքականության շնորհիվ տպագիր մամուլն այսօր ազատ է, սակայն իր ազատության դիմաց զիջել է ազդեցիկությունը: Հանրապետական թերթերն իրենց սահմանափակ շրջանառությամբ վերածվել են մարզային թերթերի՝ հիմնական սպառում գտնելով մայրաքաղաքում, իսկ մարզային թերթերը՝ համայնքայինի: Մարդկանց աշխարհընկալումը սահմանափակվել է համայնքային, թաղային շրջանակով:
Տարեկան 300-500 հազար դրամ տրամադրելով՝ մամուլ չես կարող պահել, չնայած սուբսիդիա ստացողների հիմնական մասն այն չկորցնելու համար հավաստիացնում է, թե դրա շնորհիվ է գոյատեւում: Պետության հատկացրած դրամական աջակցությունն այդ թերթերի ընդամենը մեկ ամսվա ծախսն է, նրանց մեծամասնությունը խոստովանում է, որ ընթերցող չունեն, անվճար են բաժանում թերթերն ու ամսագրերը: Վաճառք կամ բաժանորդագրություն չունեն, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ թոշակների հետ թերթը պարտադրում են թոշակառուներին կամ մի քանի համայնքների ղեկավարների կարողանում են պարտավորեցնել գնել այն:
«Մարզում թերթ պահելու համար վարչարարական մեթոդն է գործում, ուրիշ ձեւով հնարավոր էլ չէ: Այսինքն` պետք է մարզպետը կանչի գյուղապետերին ու ասի, որ այսինչ թերթից պետք է բաժանորդագրվեք, ասենք, 5-10 օրինակ: Եթե ամեն մի գյուղում թերթն ունենա 5-6 բաժանորդ, կկարողանա գոյատեւել, բայց 6 թերթ է, մարզպետը որի՞ համար բարեխոսի»: Սա մի հատված է «Կանթեղն Արագածի» թերթի խմբագիր Արտավազդ Նազարյանի՝ երկու տարի առաջ «Հետքին» տված հարցազրույցից (23.04.2010թ.): Վարչարարական մեթոդներով պարտադրված, մարզպետի հրահանգով իրացվող թերթերը ի՞նչ խնդիրներ կարող են արծարծել, որ դժգոհ չթողնեն մարզպետին, արդյոք այդ բովանդակությամբ թերթերն ու ամսագրերը կարո՞ղ են պահանջարկ ունենալ:
Տպագիր մամուլի հրատարակման այս ձեւով մենք նույնպես, թերեւս, աշխարհում յուրահատուկ ենք՝ սուբսիդիայով մամուլ է հրատարակվում անվճար բաժանելու համար: Անվճար բաժանվող շատ հայտնի թերթեր կան արտասահմանում, որոնք հրատարակվում են հարյուրավոր էջերով եւ բաժանվում անվճար: Դրանք հարուստ տնտեսություն ունեցող երկրներին են բնորոշ, որոնք այնքան շատ գովազդ ունեն, որ վաճառքի գումարն իրենց համար որոշիչ չէ: Իսկ ի՞նչ խնդիր կարող են լուծել մեկ տպագրական մամուլով տարեկան մի քանի համար հրատարակվող թերթերը կամ տարեկան 3-4 համար հրատարակվող ամսագրերը, ո՞րն է նրանց հասարակական-քաղաքական նշանակությունը, անհասկանալի է:
Կառավարության օժանդակության ցանկում ընդգրկված շատ լրատվամիջոցներ մարդ-խմբագրություններ են՝ մեկ հոգանոց «աշխատակազմով»: Խմբագիրը նաեւ լրագրող է, սրբագրիչ, տնտեսվար, համակարգչային օպերատոր, առաքիչ: Թերթեր կան, որոնք խմբագրություն չունեն կամ ընտանեկան են (բիզնես չեմ ասի, որովհետեւ 135 դրամ ինքնարժեք ունեցող թերթը արդեն 18 տարի 100 դրամով է վաճառվում), պատրաստվում է հենց տանը, ինչպես, օրինակ, լավաշը կամ տնայնագործական այլ արտադրանք: Այստեղ տեղին է հիշել մեր տաղանդավոր լրագրողներից Վալերի Այդինյանի՝ նման մի առիթով ասված խոսքը՝ «գարեջրի պիտակն էլ է միլիոններով տպագրվում, բայց այն մամուլ չէ»:
Թերթը կոլեկտիվ աշխատանքի ծնունդ է, որտեղ ամեն մեկն իրենից մի մասնիկ է ներդնում: Խմբագրությունը որոշակի միջավայր է, որը հատկապես մարզերում իր շուրջը պետք է համախմբի մտավորական, քաղաքական ներուժը: Խմբագիրն ու իր աշխատակազմը հանրության շրջանում հարգանք ու կշիռ պետք է ունենան, որպեսզի քաղաքացին իր հոգսը կամ իր խնդիրը նրանց վստահել կարողանա:
Շատ թերթերի ներկա վիճակը հիշեցնում է 15 տարի առաջ գոյություն ունեցող մասնավոր առեւտրային բանկերին, որոնց մեջ կային բանկային գործունեություն ծավալելու թույլտվություն ունեցողներ, որոնց «բանկը» իրենց ձեռքի պայուսակն էր: Բանկիրն իր հաճախորդների հետ հանդիպում էր այգիներից մեկում, թղթի վրա նշումներ էր կատարում քաղաքացու ներդրած երբեմն հազարավոր դոլարի բանկային ավանդի մասին ու հեռանում: Հազարավոր դոլարներ նրանց վստահող քաղաքացին չէր հարցնում, թե ինչ կապիտալ ունի տվյալ բանկը, եւ որքանով է ապահովագրված իր ավանդը: Որոշ ժամանակ հետո դրանք «պայթեցին», եւ հազարավոր խաբված քաղաքացիներ, ոչինչ չստանալով, ձեւավորել էին «խաբված ավանդատուներ» հասարակական շարժում, սակայն բողոքելուց բացի նյութական ոչինչ չստացան:
Շատ նման է այն գյուղերին, որոնք վարչական շենք չունեն, եւ համայնքային իշխանություն ասվածը համայնքի ղեկավարի գրպանում եղած կնիքն է: Նման մի առիթով մի կին ասաց, թե ուզում է գնալ համայնքի ղեկավարին գանգատվելու նրա վատ աշխատանքից, բայց երբ նրանց տուն է մտնում, կինն ու մայրն անմիջապես սուրճ են հրամցնում, ու ասելիքը բերանում՝ վերադառնում է:
Նշված երկու օրինակներից մեկի` բանկերի դեպքում լուծումներ գտնվեցին, համայնքների դեպքում՝ գոնե հայեցակարգ է մշակվել համայնքային իշխանության դերակատարությունը կարեւորելու համար: Մամուլի կշիռը մեծացնելու մտահոգությունները դեռեւս մտահոգություն են մնում մասնագիտական շատ նեղ շրջանակի համար:
Տպագիր մամուլի համար ճգնաժամային մեր օրերում, երբ ամեն օր կրճատվում է ամենահեղինակավոր ու համեմատաբար մեծ լսարան ունեցող թերթերի տպաքանակը, իսկապե՞ս մեզ պետք է կաթիլային սնուցումով երկարաձգել վաղուց ընթերցողի հետ կապը խզած թերթերի կյանքը, եւ արդյոք դրանո՞վ պետք է սահմանափակվի մամուլին աջակցելու պետական քաղաքականությունը:
Յուրաքանչյուր մարզում, յուրաքանչյուր ոլորտում սուբսիդավորվում է մինչեւ 5-6 անուն մամուլ, որոնց հատկացված գումարային չափից ելնելով` տարեկան 500 հազար դրամ, կարող ենք ասել, որ դա չի արվում բնակչությանը «տեղեկատվությունը մատչելի դարձնելու նպատակով», ինչպես վերնագրված է փաստաթուղթը: Այդ թերթերի հիմնական մասը դերակատարություն չունի հասարակական կյանքում, եղանակ չի ստեղծում, սպառող չունի, խմբագրություն եւ խմբագրակազմ չունի եւ վաղուց բնակչությունը մոռացել է նրա գոյության մասին: Արժե զարգացնել, օրինակ, մարզային մամուլը, բայց հստակ մշակված չափանիշների հիման վրա, գոնե մարզում մեկին իսկապես մարզային թերթ դարձնելու, ոչ թե համայնքային մնալու համար: Սակայն տրամադրվող գումարի այս չափերով եւ մի մարզում մի քանի անուն թերթի չնչին գումար հատկացնելով, իհարկե, ոչինչ չես ունենա:
Սուբսիդավորումով Եվրոպայում ցանկացան մամուլի ազդեցությունը պահպանել, քանի որ նրանց թերթերը դերակատարություն ունեին իրենց հասարակական-քաղաքական կյանքում, եւ նրանք մամուլի դերը չնվազեցնելու համար աջակցեցին կայացած թերթերի բիզնես ծրագրերին: Մեզ մոտ պետությունից ֆինանսավորվելու համար ընդամենը երկու գործոն է անհրաժեշտ՝ ամիսը մեկ անգամ մի համար լույս ընծայել եւ 500 օրինակ տպաքանակ ապահովել:
Սա միջոցներն աննպատակ վատնելու քաղաքականություն է:
Հոդվածը տպագրվել է Գորիսի մամուլի ակումբի կողմից իրականացվող «Աջակցություն ոչ պետական մամուլին» ծրագրի շրջանակներում |

Government Policy to Subsidize the Print Media is Wasteful and Pointless
The annual cost to run one daily newspaper in Armenia is more than the 48 million AMD government 2012 subsidy to over 80 non-governmental news outlets.
This “humanitarian” government program was launched in 1998, when struggling news outlet representatives petitioned the government to lift the burdensome VAT. The government decided to subsidize the media instead; including the regional, literary, children’s and national minority media.
Years later the list was expanded further to include everything but the periodic press. The subsidy list included professional magazines with a very restricted target audience, whose publishers were NGOs or state agencies, the organs of regional and compatriotic organizations, literary-cultural papers, etc.
You can only reach one conclusion by looking at the list – whoever has a contact at the Ministry of Culture has been able to get their publication included in the subsidy list. The allocated amount wasn’t increased but was split amongst the registered names.
Directors of news outlets imagined the state assistance differently. The decades old argument between publishers and media distributors was never resolved and the government offered no help in this regard. Locations of the print media were not freely privatized and handed over to the publishers.
Furthermore, locations and print houses were seized, and today, we have not one periodical approaching 100 years of operation that can celebrate that anniversary in appropriate style. In a word, the policy of state assistance is a policy of cajoling and gaining favour. The government wants to create the impression that, on the one hand, it is guaranteeing media diversity and diversity of opinion and, on the other, whilst they haven’t solved an essential issue, with that list we can achieve the reputation of being a nation of lovers of reading within a circle of the uninformed.
Due to this policy, the print media is free today but it has sacrificed its influence in return. National papers have regressed to becoming regional ones due to their limited circulation, mostly being sold in the capital. Regional papers, in turn, have become community papers. People’s worldview has been restricted to the confines of the community and neighbourhood.
You can’t retain the media by spending 300-500,000 AMD annually, even though the majority receiving subsidies state that they survive because of the financial assistance. They just don’t want to lose that assistance. The assistance allocated by the government works out to just one month’s expenses for those papers. Most of them confess that they have no readers and that they distribute the papers and magazines for free. They have no sales or subscribers, except in cases when they force pensioners to buy papers with their pensions or when they are able to force a few community leaders to buy them.
“To maintain papers in the regions, an administrative method is applied. There’s no other way possible. In other words, the regional governor must contact the village mayor and say that he or she must subscribe to such and such a paper; for example 5-10 copies. If a paper has 5-6 subscribers in each village it can survive. But there are 6 papers. Which one should a regional governor put in a good word for?”
The above is a portion of an interview given to Hetq two years ago by Kanteghn Aragatzi Editor Artavazd Nazaryan (April 23, 2010). What issues can a newspaper, kept afloat by administrative methods and sold via the intercession of a regional governor, raise in its pages without meeting with the disapproval of said regional governor. In fact, given such self-censored content, can such papers and magazines be in demand?
Given this manner of publishing the print media, we are also, perhaps, unique in the world – a subsidized press is published so that it can be distributed free of charge. There are well-known foreign papers that are distributed free of charge. They are unique to countries with a strong economy. They attract a great amount of advertising and their sales revenues aren’t all that decisive. But what issues can be resolved with papers that are published a few times a year or quarterly magazines. What is their social-political significance? It’s incomprehensible.
Many news outlets included in the government subsidy list are one man/woman operations. The editor is also the reporter, proof reader, and computer operator and delivery person. There are newspapers that have no office or are family operations. (I won’t call them businesses because a paper that costs 135 AMD to produce has been selling at 100 AMD for the past 18 years). These are produced in someone’s home, like lavash or some other household item. Here, we should the words of one of our talented reporters Valerie Aydinyan – “Beer bottle labels are also printed in the millions, but it isn’t the press”
A newspaper is the creation of collective work, where each contributes his/her small part. The editorial office is a defined environment which, especially in the regions, must bring together a certain intellectual and political potential. An editor and the staff must enjoy a respect and gravitas in the public sphere so that citizens can entrust them with their problems and concerns.
The situation of many papers today reminds one of the private commercial banks of 15 years ago in which there were those with permission to expand the activities of the bank; those for whom the “bank” was their hand bag. The banker would meet with clients in a park somewhere, jot down numbers on a slip of paper about the thousands of dollars the client had deposited, and leave. The citizens, who had just entrusted the bank with thousands of dollars, wouldn’t ask about the bank’s capital reserves or if the deposit was insured. Later, when the bank “went under”, thousands of scammed depositors would create a civic movement of “defrauded depositors”. They would protest but get back nothing financially.
In these days of crisis for the print media, when the print runs of the most influential and widely read papers are being cut, must we prolong the lives of papers, whose links with readers have long been cut, by providing artificial intravenous nourishment? Must government assistance to the press be restricted to such a method?
In each province of Armenia, in each sector, there are 5-6 media that are being subsidized. Based on the amount of the allocated amount, 500,000 AMD annually, we can state that this isn’t being done to make information accessible to the populace.
Most of these papers play no role in public life. They have no editors or editorial staff and residents have long forgotten about their existence. It’s worthwhile to develop the regional media but based on a well drafted set of standards in order to at least transform one into a truly regional paper and not solely on a community level. Naturally, nothing can be accomplished with the paltry amounts now being allocated.
In Europe they wanted to preserve the impact of the media through subsidies, given that their newspapers play a role in social and political life and they assisted with the business plans of established papers in order not to decrease the role of the media.
In Armenia, there are only two factors necessary for government subsidies – that a paper be published once a month and that it print at least 500 copies.