Կարևորը իրենց փորը կուշտ լինի, և … տակները` չոր
Մեր պետական բյուջեն Եվրադատարանի կայացրած արդար դատական ակտերի փոխհատուցման պարագայում, անշուշտ, զգալի կորուստներ կունենա: Ստացվում է այնպես, որ ՀՀ դատական համակարգի կողմից կայացված անարդար դատական ակտերի համար պատասխանատվություն կրող Հայաստանի Հանրապետությանը չի անհանգստացնում այն ահռելի գումարները, որոնք իրավացիորեն պետք է ստանան Եվրադատարան դիմած, արդար դատաքննության իրենց իրավունքները խախտած քաղաքացիները: Ի՞նչ են մտածում այն պետական և ոչ պետական այրերը, որոնք պատեհ և անպատեհ բարբաջում են, թե իբր մենք ունենք կայացած դատական համակարգ…
Ո՞ւր է այդ համակարգը:
Եթե քաղաքացու հանիրավի ոտնահարված իրավունքներն իր երկրի ներսում վերականգնվի, ինչու պետք է դիմի Եվրադատարան: Անարդարության այս «կաթսայի» մեջ շահեկան դիրքում են հայտնվում կաշառատուն և կաշառակերը, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը՝ իր բյուջեի սուղ միջոցներից, ստիպված վճարում է վերջիններիս ընչաքաղցության մոլուցք ախտորոշված հիվանդության համար, իսկ այդ հիվանդության հարուցիչները` կաշառքը և անպատժելիությունը, շարունակում են մոլեգնել`արհամարհելով երկիրն էլ, երկրի քաղաքացիներին էլ:
Կարևորն իրենց փորը կուշտ լինի, և… տակները` չոր, իսկ պետբյուջեի` ժողովրդի բերանից կտրած փողերը քամուն տալն իրենց բնավ չի անգանգստացնում և չի անհագստացնի այնքան ժամանակ, քանի դեռ իրենց գրպանի պարունակությունը արժանահարգ դատավորները չեն դատարկի դատական անարդար ակտեր կայացնելու համար:

Главное, чтобы они были сыты
В случае выплаты компенсации по принятым Европейским судом справедливым судебным актам госбюджету нашей страны, несомненно, будет нанесен значительный ущерб. Получается, что Республику Армения, несущую ответственность за принятые судебной системой страны несправедливые судебные акты, не волнуют те огромные суммы, которые по праву должны получить обратившиеся в Евросуд те граждане, чье право на справедливое судопроизводство было нарушено. О чем думают государственные и негосударственные мужи, которые по поводу и без заявляют, будто бы в нашей стране есть состоявшаяся судебная система.
Где эта система?
Если бы в их стране несправедливо попранные права граждан восстанавливались, они бы не стали обращаться в Евросуд. В условиях этой несправедливости в выгодном положении оказываются взяткодатели и взяточники, потому что Республика Армения из своих скудных бюджетных средств вынуждена платить за болезнь, которой они страдают, – жажду наживы. Между тем возбудители этой болезни – взятка и безнаказанность – продолжают свирепствовать в стране, игнорируя как саму страну, так и ее граждан.
Главное, чтобы они были сыты. Ну а распыление собранных за счет народа бюджетных средств не волнует их до тех пор, пока вызывающие уважение судьи не опустошат их карманы за принятие несправедливых судебных актов.