«Հայոց ցեղասպանությունն անցյալ չէ». թուրք մտավորական
Բեռլինաբնակ թուրք մտավորական Դողան Ականլին այն մտավորականներից է, որ ընդունում և դատապարտում է հայոց ցեղասպանությունը: Ավելին, ձեռքերը ծալած չի նստում: Նրա առօրյա գործունեությունը դրսևորվում է թատրոնում: Պիեսը, որը վերնագրված է «Մոր լռությունը», պատմում է Գերմանիայում մեծացած թուրք աղջկա ապրումների և այն արձագանքի մասին, երբ նա տեսնում է մոր կրծքերի արանքում դաջված հայկական խաչը: Պիեսում տեղ է գտել նաև Հրանտ Դինքի սպանության պատմությունը:
Երեկ Բեռլինի «Unterm Dach» թատրոնի դահլիճը լեփ-լեցուն էր: Ներկայացմանը հետևում էին և՛ հայեր, և՛ թուրքեր, և՛ թե գերմանացիներ:
Ներկայացման ավարտին տեղի ունեցավ երկխոսություն կողմերի մտավորականների միջև, ովքեր միաբերան խոսեցին ցեղասպանության դատապարտման մասին:
«Հայերի ցեղասպանությունն անցյալ չէ, որը շուրջ հարյուր տարի առաջ է տեղի ունեցել, այլ շատ ակտուալ է և մեր ներկա կյանքի վրա է ազդում: Պետք է ժողովրդի մտածելակերպը փոխել՝ խոսելով այդ մասին: Ես էլ՝ որպես թատրոնի մարդ, նմանատիպ ներկայացումով ուզում եմ իմ ձայնը հասցնել հասարակությանը»,- մեկնաբանում է պիեսի հեղինակ Դողան Ականլին:
Երեկոն Կոմիտասի և Սայաթ-Նովայի երգերով եզրափակեց բեռլինաբնակ երգիչ, երգահան Մասիս Առաքելյանը, որի պրոֆեսիոնալ կատարումները կրկին ըմբոշխնելու համար դահլիճը ծափահարություններով մի քանի անգամ հետ կանչեց:

“Геноцид армян – не прошлое” – турецкий драматург
Живущий в Берлине драматург Доган Аганлы – один из тех представителей турецкой интеллигенции, кто признает и осуждает Геноцид армян. Мало того, он не сидит сложа руки. Написанная им пьеса “Молчание матери” рассказывает о переживаниях выросшей в Германии турчанки, о том, что она почувствовала, увидев вытатуированный между грудями матери армянский крест. В пьесе нашла отражение и история убийства Гранта Динка.
Вчера зал берлинского театра “Unterm Dach” был заполнен до отказа. На спектакле присутствовали и армяне, и турки, и немцы.
По завершении спектакля развернулся диалог между представителями сторон, которые в один голос заявили об осуждении Геноцида.
“Геноцид армян – не прошлое, которое было около ста лет назад. Это очень актуальный вопрос, оказывающий влияние и нашу сегодняшнюю жизнь. Надо говорить об этом, чтобы изменить мышление народа. Я как человек театра хочу с помощью таких спектаклей донести свой голос до общественности”,- сказал Доган Аканлы.
Вечер завершился песнями Комитаса и Саят-Новы в исполнении певца и композитора из Берлина Масиса Аракеляна.