Հայաստան. կոռուպցիան հասել է գերեզմանատներին
Մոտ ապագայում Հայաստանի մայրաքաղաքում այլեւս հողատարածք չի մնա հանգուցյալներին հողին հանձնելու համար, ինչի արդյունքում`կոռուպցիայի նոր տեսակ է ի հայտ եկել:
Երեւանի քաղաքապետարանի համապատասխան բաժանմունքների հաշվարկները ցույց են տվել, որ 2020 թվականին երեւանցիներն իրենց վերջին հանգրվանի համար մայրաքաղաքի գերեզմանատներում հողակտոր չեն գտնի, իսկ նոր գերեզմանատուն կառուցելու համար միջոցներ չկան:
Գերեզմանատներում հողակտորների պակասը կոռուպցիայի նոր տեսակ է ի հայտ բերել. այս անգամ գերեզմանատների աշխատակիցներին մեղադրում են հողատարածքները վաճառելու եւ ընտանեկան գերեզմանների տերերին իրենց հողակտորները բարձր գնով վաճառելու թույլտվություն տալու մեջ:
«Մայրաքաղաքում նոր գերեզմանատուն կառուցելու համար անհրաժեշտ է 46,5 հա հողատարածք, որ այսօր չունենք»,- IWPR-ին ասաց Երեւանի քաղաքապետարանին կից գործող «Բնակչության հատուկ սպասարկում» կազմակերպության ճարտարագետ Ռազմիկ Հարությունյանը:
Երեւանում գոյություն ունի 21 գերեզմանատուն, որից 14-ը արդեն ամբողջությամբ փակ են, իսկ դեռեւս բաց գերեզմանատները մայրաքաղաքում ընդամենը 7-ն են, որտեղ, սակայն, ազատ հողակտորներն այնքան էլ շատ չեն, ու մարդիկ օգտագործում են ընտանեկան տարածքները, որոնք դեռեւս ամբողջությամբ զբաղված չեն:
Քանի դեռ նոր գերեզմանատուն կառուցելու հարցը լուծված չէ, քաղաքացիները ստիպված են իրենց հանգուցյալ հարազատներին հողին հանձնելու համար վճարել հողակտորների համար, թեպետ դա ապօրինի է: 2006-ին ընդունված «Հուղարկավորությունների կազմակերպման եւ գերեզմանների ու դիակիզարանների շահագործման» մասին օրենքը նախատեսում է մեկ մարդու համար 2,5 քմ, իսկ ընտանեկան գերեզմանի համար 12,5 քմ անվճար տարածք ապահովել:
«Երեք տարի առաջ պապիկիս թաղելու համար Երեւանի գերեզմանատներից մեկում տեղ գնեցի, որի համար մեծ գումար տվեցի այն մարդուն, ով ինձ օգնել էր այդ հարցում, որպեսզի ձեւակերպի նաեւ համապատասխան թղթաբանությունը», - պատմում է Կարապետ Դավթյանը:
«Բնակչության հատուկ սպասարկում» կազմակերպության տրամադրած տվյալներով` Երեւանում յուրաքանչյուր ամիս մահանում է 550-600 մարդ, տարեկան կտրվածքով` 7000-7200 մարդ: Այսինքն`գերեզմանատներում հողակտորների պակասը թույլ է տալիս պատասխանատու պաշտոնյաներին ապօրինի կերպով մեծ գումարներ վաստակել:
Ոլորտում տիրող կոռուպցիոն իրավիճակին իր ելույթներից մեկում անդրադարձել էր նաեւ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«Դուք բոլորդ, երևի, առնչվել եք այդ խնդրի հետ, ակնհայտորեն գիտեք, որ կաշառակերությունն այդտեղ ուղղակի ծաղկում է: Եթե ուզում եք լավ տեղ ստանալ, մեծ տեղ ստանալ, փողով հնարավոր է ամեն ինչ լուծել, ընդ որում` ցինիզմը հասել է գագաթնակետին, ոչ մի բան չի կաշկանդում մարդկանց», - նշել էր կառավարության ղեկավարը:
Ռազմիկ Հարությունյանը, սակայն, չի ընդունում, որ որոշ հողատարածքներ վաճառվում են հանգուցյալների հարազատներին:
«Այո, այսօր հաճախ ենք նման նամակներ ստանում, որ գերեզմանատեղի համար հսկայական գումարներ են պահանջում: Ստանում ու անմիջապես գործին հետեւում ենք, հետո պարզվում է, որ տասնամյակներ առաջ այնտեղ թաղված մարդկանց ժառանգները, որ մեծ տեղ են վերցրել, կիսում են իրենց գերեզմաները եւ վաճառում են մեկ ուրիշին», - ասում է Հարությունյանը:
Արդեն երեք տարի Աննա Ավետյանը ուզում է վաճառել իր տատիկ-պապիկի գերեզմանատեղը 3000 դոլարով, սակայն գնորդ չի գտնում եւ պատրաստ է սակարկել:
«Կենտրոնական գերեզմանատանը թաղված են տատիկս ու պապիկս: Մորաքույրս բնակվում է ԱՄՆ-ում: Երբ մի օր նրանցից գումար խնդրեցի կարիքներիս համար, մորաքույրս առաջարկեց, որ իր ծնողների գերեզմանատեղը վաճառեմ: Սկզբում ես զարհուրեցի, սակայն հետո սկսեցի գնորդ ման գալ», - ասում է Ավետյանը:
Հին գերեզմանատեղերի վրա նոր հանգուցյալներ թաղելու դեպքերը Երեւանում շատ են:
Երեւանի բնակիչ Անժելա Սարգսյանը, այցելելով կենտրոնական գերեզմանատանը գտնվող իրենց ընտանեկան գերեզման, հայտնաբերել էր, որ հոր կողքին թաղել են մի անծանոթ կնոջ:
«Անմիջապես գնացի թաղման բյուրո, որն այդ ժամանակ ղեկավարում էր ոմն Ռոզան: Պարզաբանում պահանջեցի, իսկ տնօրենը միայն գոռում էր: Երբ վախեցրի, որ այդ հարցով կդիմեմ համապատասխան մարմիներին, Ռոզան խնդրեց, որ չբողոքեմ` խոստանալով, որ ինքն այդ հարցին լուծում կտա», - պատմում էր Սարգսյանը:
Մեկ շաբաթ անց, Սարգսյանին զանգահարեցին եւ ասացին, որ խնդիրը «լուծվել» է. «Կնոջ դիակը գիշերվա ընթացքում հանել էին գերեզմանից եւ տեղափոխել ուրիշ տեղ: Ամիսներ անց պարզեցի, որ մեր ընտանեկան գերեզմանի տարածքը Ռոզան 7000 դոլարով վաճառել էր մի մեծահարուստի»:
Հայաստանում մեծահարուստների`գերեզմանատեղերի վրա մեծ գումարներ ծախսելու մասին է վկայում նաեւ Ռազմիկ Հարությունյանը. «Ներկա պահին Երեւանի Շահումյանի գերեզմանատանը կա 400 քմ մեծությամբ մի գերեզման, որտեղ գերեզմանի տերերը ծախսել են ավելի քան 1,5 մլն դոլար»:
Մինչդեռ հարուստները գումարներ են ծախսում գերեզմանատեղերը «էլիտար» դարձնելու համար, մասնագետներն անհանգստանում են, որ 40 տարի հետո Երեւանի հողերի 40 տոկոսը կկազմեն գերեզմանատները:
Խնդիրը լուծելու համար դեռեւս 2008-ին Հայաստանի կառավարությունը որոշել էր Երեւանում դիակիզարաններ կառուցել: Այդ նպատակով արդեն իսկ Երեւանի Աջափնյակ համայնքում հատկացվել է 53 հա տարածք:
«Երեւաննախագիծ» ինստիտուտի հաշվարկներով` դիակիզարանի նախագծա-նախահաշվային աշխատանքների համար կպահանջվի 143 մլն դրամ (գրեթե 390000 դոլար), իսկ դիակիզարանի կառուցումը կարժենա 4,5 մլրդ դրամ (ավելի քան 12 մլն դոլար):
«Դիակիզարանը հնարավորություն կտա խնայել գերեզմանոցների համար հատկացվող տարածքներն ավելի քան 24 անգամ», - ասում է Ռազմիկ Հարությունյանը:
Հոդվածն արտատպվում է Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի «Կովկասյան լրատու» պարբերականից, # 594 , 3-ը հունիսի, 2011թ. : (www.iwpr.net)

Grave Corruption in Armenian Capital
Yerevan is running out of burial sites, according to the authorities in the Armenian capital, who say they lack the money they need to open new cemeteries.
The shortage of plots has generated a new form of corruption, where officials are accused of demanding payment for new graves and allowing the owners of family plots to sell off the space at high prices.
"To build a new cemetery in the capital, we would need to have a piece of land of 46.5 hectares, which we don't currently possess," said Razmik Harutyunyan, an engineer with the municipal public services department.
Yerevan has 21 cemeteries, 14 of which are already full, and the remaining seven have limited space. The authorities say the last available spaces will be used up by 2020 at the latest. Often the only spaces left are in family plots.
Bereaved families have to pay for a burial space, although by law they are supposed to receive two-and-a-half square metres free of charge as an individual plot, or 12.5 square metres for a family grave.
"When my grandfather died three years ago, I had to pay a large sum to a man who then helped me buy a plot in one of the Yerevan cemeteries and fill in the relevant documents," local resident Karapet Davtyan said, adding that he paid over 700 US dollars to a cemetery worker to guarantee a site.
Statistics show that between 550 and 600 people die in Yerevan every month, so those who control the allocation cemetery plots stand to make substantial illicit sums out of the shortage.
Officials as senior as Prime Minister Tigran Sargsyan have raised concerns over illicit dealing in grave sites. Three years ago, he told a government meeting, "I imagine you have all faced this problem and will be aware that corruption is simply flourishing. If you want to receive a better location for your grave, you can do so for money. There are no bounds to this cynical practice."
Harutyunyan warned against demonising private owners of graves who decide to sell up.
"We often receive letters from people who are being asked for big money for a plot. Whenever we get these letters, we investigate immediately, and it often turns out that the descendants of someone who bought a large cemetery plot and was buried there several decades ago have decided to divide it up and sell it," he said.
Anna Avetyan has put the burial plots of her grandparents up for sale. She is asking 3,000 US dollars but is prepared to negotiate.
"My aunt lives in the United States. I once asked her for money, and she suggested selling the plots where her parents are buried. At first I was in shock, and then I began to look for buyers," she said.
The trade can cause unpleasant surprises, such when Angela Sargsyan visited her father's grave in the central cemetery, only to find that an unknown woman had been buried right next to him.
"I went immediately to the burials office [and] demanded an explanation, and [the head] just started to shout at me. Then I decided to scare her by saying I'd go to court, so she asked me not to appeal and said the matter would be resolved," she said.
A week later, Sargsyan received a phone call saying things had indeed been "resolved".
"They had dug up the woman's body at night and buried her somewhere else," she said.
Sargsyan subsequently discovered the reason for the mystery burial – her family plot had been sold, illegally and without her knowledge, to someone else for 7,000 dollars.
Wealthy buyers have driven up the price of graves. Harutyunyan said a 400 square metre plot at the Shahumyan cemetery had gone for 1.5 million dollars.
Experts agree that new cemeteries are needed but worry that they will consume too much space. In 2008, the government decided to promote the construction of crematoria. Land has already been allocated in Yerevan's Ajapnyak district, but there are no funds to build the crematorium planned there, which has been costed at over 12 million dollars.
Harutyunyan says the crematorium will be worth it in the long run because of the reduction in land needed for new cemeteries.