Երևանում մեկնարկում է «Popok» զովազդի միջազգային փառատոնը
Հոկտեմբերի 25-ին Երևանի քաղաքապետարանում կբացվի Հայաստանի գովազդային հանրության նախաձեռնած «Popok» զովազդի միջազգային փառատոնը: Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ անցկացվելիք փառատոնը կտևի մինչև հոկտեմբերի 27-ը:
15 պետության հեղինակավոր ընկերություններ մրցելու են 6 հիմնական անվանակարգում, որոնց այս տարի ավելացել է նաև «Գիրք» անվանակարգը՝ 2012 թ. Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու կապակցությամբ: Կազմակերպիչները հատկանշում են, որ մինչ օրս ոչ մի գովազդային փառատոնում նման անվանակարգ հայտարարված չի եղել:
«Փառատոնի շրջանակում նաև արտասահմանյան դիզայներների ներգրավմամբ քննարկվելու են Երևան քաղաքի արտաքին ձևավորման հայեցակարգի մշակմանն ուղղված հարցեր, ինչը հրաշալի առիթ է քննարկելու Երևանի բրենդավորման հարցը: Քննարկումները կօգնեն նաև Երևանի գովազդային հայեցակարգը լրամշակվելուն»,- ասել է Երևանի քաղաքապետարանի Արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության պետ Արազ Բաղդասարյանը:
«Փառատոնը հարթակ կլինի՝ լսելու հեղինակավոր դիզայներների կարծիքներ, թե նրանց աչքերով ի՞նչ խնդիրներ կան քաղաքում, և դրանց լուծումներն ինչպիսի՞ն են: Հետևաբար հրավիրում ենք մեր դիզայներներին ևս ակտիվորեն մասնակցել փառատոնի քննարկումներին, կլոր սեղաններին՝ հետաքրքիր մտահղացումներից ընդհանուր եզրակացություն ստանալու համար»,- հավելել է Երևանի քաղաքապետի խորհրդական, Երևանի գլխավոր դիզայներ Գագա Ամատունին:
«Popok» զովազդի միջազգային փառատոնի նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը նշել է, որ փառատոնը նախորդ 2 տարում դարձել է նաև միջազգային համբավ ունեցող ընկերությունների հանդիպման վայր:
«Popok»-ի կազմակերպիչները փառատոնից ակնկալում են միջազգային և հայաստանյան գովազդային ընկերությունների միջև հարաբերությունների զարգացում և ամրապնդում, նաև հայաստանյան գովազդային շուկայում մասնագիտական որակի աճ: Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

В Ереване стартует международный фестиваль рекламы “Popok”
25 октября в мэрии Еревана стартует международный фестиваль рекламы “Popok”, инициированный рекламной общественностью столицы. Фестиваль, который пройдет при содействии ереванской мэрии, продлится до 27 октября.
Ведущие компании из 15 стран будут соревноваться в шести основных номинациях. В этом году к ним прибавилась номинация “Книга”, что обусловлено провозглашением в 2012 году Еревана всемирной столицей книги. Организаторы отмечают, что до сих пор ни на одном фестивале рекламы такой номинации не было.
“В рамках фестиваля состоится обсуждение вопросов разработки концепции внешнего оформления Еревана, в котором примут участие и зарубежные дизайнеры. Это прекрасная возможность обсудить также вопрос брендирования армянской столицы”,- сказал начальник управления внешнего оформления и рекламы мэрии Араз Багдасарян.
В свою очередь главный дизайнер столицы Гага Аматуни добавил: “Фестиваль станет площадкой для высказывания мнений авторитетными дизайнерами, которые отметят, какие проблемы, на их взгляд, существуют в городе и как можно их решить. Поэтому мы приглашаем наших дизайнеров принять активное участие в обсуждениях и круглых столах, которые пройдут в рамках фестиваля”.
Организаторы ожидают от фестиваля рекламы “Popok” развития и укрепления отношений между зарубежными и армянскими рекламными компаниями, а также роста профессионализма на армянском рекламном рынке. Об этом сообщает пресс-служба мэрии.