«Խրախճանքներով քաղաքը չեն սիրում, քաղաքը սիրում են այն խնամելով»
«Պետք չէ ֆինանսիստ լինել' հասկանալու համար, որ պետության կողմից արված ծախսերի երկու երրորդը ոչ մնայուն ծախս է: Մեր երկրի պես երկրի համար, որը դեռ զարգացման փուլում է, մասսայական միջոցառումների վրա ծախսվող գումարներն ահռելի են. «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարության կազմակերպմանն ուղղված գումարով կարելի էր բարեկարգել ամբողջ Կոմիտասի այգին»,- այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց հրապարակախոս, հասարակական գործիչ Կարինե Հակոբյանը:
Նրա խոսքով՝ բացի նրանից, որ զանգվածային միջոցառումները վնասում են մեզ ֆինանսատնտեսական առումով, նաև հոգեպես դատարկում են մեր մշակույթը, տվյալ դեպքում կորցնում ենք նաև հոբելյանի խորհուրդը: Չորս տարի անց նշվելու է Երևանի 2800-ամյակը, և դա չի ունենա իրական հանդիսավորություն, քանի որ Հայաստանում մայրաքաղաքի տարեդարձը նշվում է ամեն տարի, իսկ ահա այլ երկրներում քաղաքի ծնունդը սովորաբար նշում են 10 կամ 25 տարին մեկ անգամ:
«Իմ կարծիքով, սա ուղղակի հասարակությանը զվարճացնելու արհեստական միջոց է և կապ չունի մեր մշակութային արժեքների պահպանման հետ: Խրախճանքներով քաղաքը չեն սիրում, քաղաքը սիրում են այն խնամելով: Եվ եթե ուզում ենք լավ նախապատրաստվել «Էրեբունի-Երևան 2800»-ին, ապա դրա համար պետք է նախևառաջ ունենանք կանաչապատ և խնամված քաղաք, այլ ոչ թե մի քաղաք, որտեղ քաղաքաշինական հանցանքները դառնում են նորմ, և հսկայական շինություններ են կառուցվում հենց քաղաքային այգիների մեջ»,- ասաց Կարինե Հակոբյանը:
Ճարտարապետ Լևոն Իգիթյանը հավելեց, որ ամբոխային հոգեբանության մեջ առողջ բան չկա, իսկ ինչ վերաբերում է զանգվածային միջոցառումներին, ապա դրանք որևէ մշակութային արժեք ունեն: Սակայն պետք չէ մեղադրել պետությանը դրանք կազմակերպելու և իրականացնելու մեջ, քանի որ հաճախ, ինչպես, օրինակ, «Էրեբենի-Երևան» տոնակատարության դեպքում, նախաձեռնողներն ու իրականացնողները եղել են անհատներ, ովքեր որոշել են այդպիսի նվեր մատուցել քաղաքամայր Երևանին:

“Город любят не праздниками, город любят заботой о нем”
“Не надо быть финансистом, чтобы понять, что две трети осуществленных государством расходов не имеют материального выражения. Для такой страны, как наша, которая еще находится на стадии развития, суммы, выделяемые на массовые мероприятия, огромны. На деньги, которые были направлены на организацию праздника “Эребуни-Ереван”, можно было бы благоустроить парк на проспекте Комитаса”,- заявила сегодня на пресс-конференции публицист, общественный деятель Карине Акопян.
По ее словам, помимо того, что массовые мероприятия причиняют финансово-экономический ущерб, они еще и опустошают нашу культуру – в данном случае мы теряем ощущение юбилея. Через 4 года будет отмечаться 2800-летие Еревана, однако эта дата уже не будет воспринята как настоящий праздник, поскольку в Армении годовщину столицы отмечают каждый год, тогда как в других странах дни рождения городов отмечают раз в 10 или 25 лет, сказала К.Акопян.
“На мой взгляд,- продолжила общественный деятель,- это просто искусственный способ развлечь общество, который не имеет отношения к сохранению наших культурных ценностей. Город любят не праздниками, город любят заботой о нем. И если мы хотим как следует подготовиться к празднованию “Эребуни-Ереван-2800”, то для этого нам в первую очередь нужно иметь ухоженную зеленую столицу, а не город, в котором градостроительные преступления становятся нормой, а огромные сооружения возводятся прямо на территории городских парков”.
В свою очередь архитектор Левон Игитян, касаясь массовых мероприятий, отметил, что они не представляют какой-либо культурной ценности. Однако, по словам архитектора, не надо обвинять государство в их организации, поскольку очень часто, как например в случае с праздником “Эребуни-Ереван”, инициаторами и организаторами становились частные лица, которые хотели таким образом преподнести Еревану подарок.