Ո՛չ Օբաման, ո՛չ էլ Ռոմնին արժանի չեն ամերիկահայերի
Հայաստան կատարած իմ վերջին ուղևորության ընթացքում, լրագրողները հաճախ էին ինձ հարցնում, թե Միացյալ Նահանգների նախագահի ո՞ր թեկնածուին եմ ձայն տալու նոյեմբերի 6-ի ընտրություններում: Իմ պատասխանը հստակ էր և միանշանակ՝ ես քվե չեմ տալու ո՛չ նախագահ Օբամային, և ո՛չ էլ նահանգապետ Ռոմնիին: Վերադառնալով Միացյալ Նահանգներ, ես ուրախությամբ իմացա, որ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը միևնույն որոշումն էր կայացրել՝ հավանություն չտալով թեկնածուներից և ոչ մեկին:
Դժվար չէր նման որոշում կայացնել, քանի որ երկու թեկնածուներն էլ հայերին հուսախափ էին արել. նախագահը հավատարիմ չէր մնացել իր խոսքերին հայկական և ոչ հայկական շատ հարցերի վերաբերյալ, իսկ նրա մրցակիցը որևէ հետաքրքրություն չէր ցուցաբերել ամերիկահայ համայնքի և նրա հարցերի շուրջ:
Ահա նախագահ Օբամայի` հայկական հարցերի վերաբերյալ դրժած խոստումների երկար ցանկը.
1. 2008 թվականի նախագահական քարոզարշավի ընթացքում նա բազմիցս էր խոստացել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ ընտրություներից հետո խախտեց իր խոստումը:
2. Բացի այդ, Օբամայի վարչակազմը ընդդիմացավ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Կոնգրեսի բանաձևի ընդունմանը:
3. Նախագահ Օբաման զգալիորեն կրճատեց Հայաստանի և Արցախի համար նախատեսված արտաքին օգնության գումարը: Ավելին, նրա վարչակազմը չծախսեց Կոնգրեսի կողմից Արցախին հատկացված օգնության ամբողջական գումարը:
4. Նա ճնշում գործադրեց Հայաստանի վրա՝ 2009 թվականին Թուրքիայի հետ տխրահռչակ Արձանագրությունները ստորագրելու համար:
5. Նախագահ Օբաման չստիպեց Թուրքիային վերացնել վերջինիս կողմից Հայաստանի շրջափակումը:
6. Նա ձայն չհանեց Ադրբեջանի նախագահի՝ Հայաստանի և Արցախի դեմ պատերազմի բազում սպառնալիքների առնչությամբ և անտեսեց Արցախի ինքնորոշմանը սատարելու իր նախընտրական խոստումը:
7. 2010 թվականի դեկտեմբերի վերջին, շրջանցելով Միացյալ Նահանգների սենատորների կողմից դրված «կասեցումը», նախագահ Օբաման միակողմանիորեն Մեթյու Բրայզային Ադրբեջանում դեսպան նշանակեց: Ամերիկահայ համայնքի ճնշող մեծամասնությունը դեմ էր Բրայզայի թեկնածությանը:
8. Նախագահ Օբաման խախտելով մի այլ խոստում՝ չհաջողացրեց Հայաստանի հետ առևտրի խթանումը:
9. Նա և պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը չարձագանքեցին ամերիկահայ ղեկավարների հետ հանդիպելու նրանց բազմաթիվ խնդրանքներին` իրենց մտահոգությունները ներկայացնելու համար:
Ամերիկահայերը կարիք չունեն աղաչելու, որպեսզի նախագահ Օբաման ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը նման հայտարարություն արել էր 1981թվականի ապրիլի 22-ի իր նախագահական Հռչակագրում: Չճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, նախագահ Օբաման պարզապես կորցրեց իր իսկ վստահելիությունը: 2008 թվականին ամերիկահայերի մեծ մասը հավատում էր նրան. 2012-ին նրան այլևս չեն հավատում: Ինչպես հայտնի ասացվածքում է ասվում՝ «մեկ անգամ ինձ խաբես՝ ամոթ քեզ, երկրորդ անգամ ինձ խաբես՝ ամոթ ինձ»:
Նրանք, ովքեր կարծում են, որ այսպիսի գնահատականը չափազանց սուր է և խիստ կենտրոնացված զուտ հայկական հարցերի վրա, պետք է տեղյակ լինեն, որ համաձայն politifact.com կայքի՝ նախագահ Օբաման չի կատարել նաև իր մյուս 86 խոստումները ազգային և միջազգային հարցերի վերաբերյալ:
Նահանգապետ Ռոմնիի կապերն ամերիկահայերի հետ ավելի լավ վիճակում չեն: Նա խուսափել է համայնքի հետ որևէ շփումից՝ փորձ չանելով անգամ ստանալ նրանց աջակցությունն ու ձայները: Խնդիրն այն է, որ եթե հիմա, երբ ամեն մի ձայն խիստ անհրաժեշտ է նրան ընտրվելու համար, նա այսպիսի անտարբերություն է ցուցաբերում, ապա ընտրություններից հետո, անկասկած, նա ոչ մի ուշադրություն չի դարձնի հայերի և նրանց խնդիրների վրա:
Ակնհայտորեն անխոհեմ է, որ նախագահի երկու թեկնածուներն էլ չեն ձգտել ստանալ ամերիկահայ ընտրողների աջակցությունը կարևորագույն նահանգներում, այն ժամանակ, երբ մրցավազքն այնքան թեժ է, որ նույնիսկ փոքր քանակությամբ ձայները կարող են ճակատագրական լինել: Սակայն երկու թեկնածուների համար էլ դեռ ուշ չէ բանակցել ամերիկահայ համայնքի ղեկավարության հետ և անդրադառնալ նրանց խնդիրներին: Սա չի կարող դյուրին խոսակցություն լինել, քանի որ գործնականորեն անհնար է վստահել նախագահ Օբամայի նոր խոստումներին. նրա միակ արժանահավատ գործունեությունը կարող է լինել հայկական մի կարևոր հարցի վերաբերյալ դրական քայլ կատարելը մինչև նոյեմբերի 6-ը: Մյուս կողմից, նահանգապետ Ռոմնին ավելի ծանր կացության մեջ է, քանի որ լինելով թեկնածու, նա կարող է միայն խոստումներ տալ, որոնք լրջորեն չեն ընդունվի այս ուշացած պահին:
Ամերիկահայ համայնքը պետք է մի նոր ընտրական ռազմավարություն որդեգրի, որպեսզի խուսափի կեղծ խոստումներից կրկին խաբվելուց: Միայն այն թեկնածուները, որոնք կատարել են իրենց նախընտրական խոստումները առաջին պաշտոնավարման ընթացքում, պետք է աջակցություն ստանան վերընտրվելու համար: Հայանպաստ կարևոր ձեռքբերումներ չունեցող կամ նոր թեկնածուների խոստումները պետք է պարզապես անտեսել:
Ի վերջո, նախագահի քվեարկությանը չմասնակցելը չի նշանակում խաղից դուրս մնալ ընտրությունների ժամանակ: Միացյալ Նահանգների Սենատի 100 անդամների մեկ երրորդը, ինչպես նաև Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր 435 անդամները վերընտրության թեկնածու են: Ամերիկահայ ընտրողները պետք է սատարեն իրենց հարցերին թիկունք կանգնած թեկնածուներին՝ նրանց վերընտրելով, և պետք է պատժեն իրենց հակառակորդներին՝ նրանց հեռացնելով պաշտոնից: Խնդրում եմ հաշվի առնել Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի վարկանիշները Կոնգրեսի բոլոր թեկնածուների համար www.anca.org կայքում:

During my recent trip to Armenia, journalists repeatedly asked which US presidential candidate I supported in the November 6 elections. My answer was clear and unequivocal: I supported neither Pres. Obama nor Governor Romney. Upon my return to the US, I was pleased to learn that the Armenian National Committee of America had made the same decision by not endorsing either candidate.
This was not a difficult decision. Both candidates have been disappointing. The President has not kept his word on many Armenian and non-Armenian issues, while his rival has not shown the slightest interest in the Armenian-American community and its issues.
Here is Pres. Obama’s long list of unkept promises on Armenian issues:
1. During the 2008 presidential campaign, he repeatedly pledged to acknowledge the Armenian Genocide, and broke his promise after the election.
2. Furthermore, the Obama administration opposed the adoption of a congressional resolution on the Armenian Genocide.
3. Pres. Obama significantly reduced the amount of foreign aid to Armenia and Artsakh (Karabagh). Moreover, his administration did not spend the full amount of aid Congress had allocated to Artsakh.
4. He pressured Armenia to sign the infamous “Protocols” with Turkey in 2009.
5. He did not press Turkey to lift its blockade of Armenia.
6. He remained silent in the face of repeated saber-rattling by Azerbaijan’s President against Armenia and Artsakh, and ignored his campaign pledge to support Artsakh’s self-determination.
7. In late December 2010, circumventing the "hold" placed by U.S. Senators, Pres. Obama unilaterally appointed Matt Bryza as Ambassador to Azerbaijan. Bryza’s candidacy had been overwhelmingly opposed by the Armenian-American community.
8. Breaking another promise, Pres. Obama failed to promote trade with Armenia.
9. He and Secretary of State Hillary Clinton did not respond to repeated requests to meet with Armenian-American community leaders to address their concerns.
Armenian-Americans do not need to beg Pres. Obama to acknowledge the Armenian Genocide, since Pres. Ronald Reagan had issued such a statement in his Presidential Proclamation of April 22, 1981. By not acknowledging the Armenian Genocide, Pres. Obama simply undermined his own credibility. Most Armenian-Americans trusted him in 2008. They no longer trust him in 2012! As the popular saying goes, “fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me!”
Those who think that such an assessment is too harsh and too narrowly focused on Armenian issues should be advised that Pres. Obama has not kept 86 other promises on national and international issues, according to politifact.com.
Governor Romney has not fared any better with Armenian-Americans. He has avoided any contacts with the community, making no attempt to seek their support and votes. The concern is that if he shows such callous disregard when he desperately needs every single vote to get elected, he will most definitely not pay any attention to Armenians and their issues after the election!
Clearly, it is unwise for both presidential candidates not to court the support of Armenian-American voters in crucial swing states, at a time when the race is so tight that a handful of votes could mean the difference between victory and defeat. However, it is still not too late for the two candidates to sit down with the leadership of the Armenian-American community and address their concerns. This will not be an easy conversation. As it would be practically impossible to trust Pres. Obama’s new promises, his only credible response would be to take a positive step on an important Armenian issue before Nov. 6! Gov. Romney, on the other hand, has more of an uphill battle. Being a candidate, he can only make promises that would not be taken too seriously at this late hour.
To avoid being fooled again by false promises, the Armenian-American community needs to adopt a new election strategy. Only those candidates who have fulfilled their campaign promises during their first term in office should be supported for reelection. Promises made by new candidates or those with no solid record of accomplishments on Armenian issues should be simply ignored.
Finally, not voting for either presidential candidate does not mean sitting out the elections. One third of the US Senators are up for reelection as well as all 435 House Members. Armenian-American voters should reward candidates supportive of their issues by voting them back into office, and should punish their opponents by voting them out of office! Please consult ANCA’s ratings of all congressional candidates on www.anca.org.