Ինչո՞ւ է ՀՔԾ-ն սատարում Ալավերդու ոստիկանապետին
Արարատի մարզի Նորաշեն գյուղի բնակիչ Սիլվարդ Ամիրզադյանը երկրի բարձրաստիճան ղեկավարներին նամակ էր ուղարկել, որում մանրամասն ներկայացրել էր, թե ինչպես է ոստիկանության Թումանյանի բաժնի պետ Արթուր Հարությունյանը տարիներ շարունակ իրենց խաբում:
«Ոստիկանության աշխատակից, ներկայումս Ալավերդի քաղաքի ոստիկանապետ Արթուր Վարդանի Հարությունյանին, 1995 թ. սկսած մինչեւ 1997 թ. Արթուր Հարությունյանը ինձանից խաբեությամբ հափշտակել է 18 000 դոլար, եւ չնայած մեր պայմանավորվածությանը, որ նա այդ ամբողջ գումարը պետք է վերադարձներ շատ կարճ ժամկետում, քանի որ ես բնակարան պետք է գնեի` մինչ օրս Արթուր Հարությունյանը այդ գումարը չի վերադարձրել»,- գրել է Սիլվարդ Ամիրզադյանը:
Նա ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին եւ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին հասցեագրված նամակներին կից ուղարկել է նաեւ խտասկավառակներ, որոնցում առկա ձայնագրություններում Ալավերդու ոստիկանապետ Արթուր Հարությունյանը պատմում է, թե ինչով է իրականում զբաղվում, ինչպես է փող աշխատում` քարեր վաճառելով եւ կոնյակ արտահանելով: Ավելին՝ խոսակցություններից մեկի ժամանակ նա ասում է, որ Ախթալայի «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի կորպորացիա»-ի նախագահ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը 15 հազար դոլար է տվել Ալավերդու ոստիկանության շենքը վերանորոգելու համար:
Գլխավոր դատախազությունը Սիլվարդ Ամիրզադյանի դիմումը մակագրել է Հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) պետին: Իսկ նախագահ Սերժ Սարգսյանին եւ ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանին հասցեագրվածները՝ մակագրվել է ոստիկանության Ներքին անվտանգության վարչություն:
Այստեղից քաղաքացուն պատասխանել են, թե վարչությունում կատարվող ծառայողական քննության ընթացքը կասեցվել է, «մինչեւ ՀՔԾ-ում նույնաբովանդակ դիմումի կապակցությամբ նախապատրաստվող նյութերով համապատասխան որոշում կայացնելը»:
Սակայն պարզվում է, որ այս պատասխանն ուղարկելուց մոտ 2 շաբաթ առաջ ՀՔԾ-ում նյութեր նախապատրաստելու եւ «համապատասխան որոշում կայացնելու» փոխարեն արդեն որոշել են, որ «դիմումում նշված հարցերը կրում են քաղաքացիաիրավական բնույթ», ուստի՝ հատկապես կարեւոր գործերի քննիչ Ա. Կարապետյանը Սիլվարդ Ամիրզադյանին խորհուրդ է տվել «դրանք լուծել դատական կարգով»:
«Քանի որ ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 181-րդ հոդվածը սահմանում է, որ հանցագործության մասին տեղեկատվություն ստանալու յուրաքանչյուր դեպքում ընդունվում է քրեական գործ հարուցելու, այն մերժելու կամ հաղորդումն ըստ ենթակայության հանձնելու որոշումներից մեկը», Սիլվարդ Ամիրզադյանը կրկին դիմել է գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին՝ խնդրելով հանձնարարել ՀՔԾ-ին իր դիմումի կապակցությամբ կայացնել օրենքով սահմանված որոշումներից մեկը, «քանի որ ձայնագրությունները լսելուց հետո անհնարին է համապատասխան որոշում չկայացնել»:
Ամիրզադյանը կատարվածի առնչությամբ օգնության ակնկալիքով դիմել է նաեւ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանին եւ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության ու ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանին: Ամիրզադյանը հույս ունի, որ տարիներով չարչրկված այս խնդրին, ի վերջո, լուծում կտրվի՝ օրենքով սահմանված կարգով:

Почему ССС защищает начальника полиции Алаверди?
Жительница села Норашен Араратской области Силвард Амирзадян обратилась к высокопоставленным руководителям страны с письмом, в котором подробно рассказала, как начальник Туманянского отделения полиции Артур Арутюнян в течение многих лет обманывает их.
"Сотрудник полиции, в настоящее время начальник полиции города Алаверди Артур Варданович Арутюнян с 1995-го по 1997 год обманным путем похитил у меня 18.000 долларов и, несмотря на нашу договоренность полностью вернуть мне эту сумму за короткий срок, так как я собиралась купить квартиру, до сих пор не вернул деньги",- пишет Силвард Амирзадян.
К письмам, адресованным начальнику полиции РА Алику Саргсяну и генпрокурору Агвану Овсепяну, были приложены диски с записью разговоров начальника полиции Алаверди Артура Арутюняна. Последний рассказывает, чем он на самом деле занимается, как зарабатывает деньги, продавая камни и производя коньяк. Более того, в одном разговоре Арутюнян сообщает, что президент корпорации "Метал Принс" Сероб Тер-Погосян выделил 15 тысяч долларов на ремонт здания полиции Алаверди.
Письмо Силвард Амирзадян Генпрокуратура направила начальнику Специальной следственной службы (ССС), а письма, адресованные президенту РА Сержу Саргсяну и начальнику полиции Алику Саргсяну, были переданы в управление по внутренней безопасности полиции РА. Из этого ведомства пришел ответ о том, что проводившееся в управлении служебное расследование приостановлено "до принятия соответствующего решения по материалам, которые подготавливаются в ССС на основании заявления аналогичного содержания".
Выяснилось, однако, что за 2 недели до получения этого ответа в ССС вместо подготовки материалов и "принятия соответствующего решения" посчитали, что "поднятые в заявлении вопросы носят гражданский правовой характер", в связи с чем следователь по особо важным делам А.Карапетян порекомендовал Силвард Амирзадян "решить их в судебном порядке".
Поскольку ст.181 УК РА устанавливает, что при получении любой информации о преступлении принимается одно из решений – о возбуждении уголовного дела, об отказе в его возбуждении или передачи сообщения по назначению, то Силвард Амирзадян вновь обратилась к генпрокурору Агвану Овсепяну с просьбой поручить ССС вынести в отношении своего заявления одно из установленных законом решений, "так как после ознакомления с аудиозаписями не принять соответствующее решение невозможно".
С.Амирзадян обратилась за помощью также к председателю постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Давиду Арутюняну и председателю постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны, национальной безопасности и ВД Грайру Карапетяну.
Силвард Амирзадян надеется, что существующая уже много лет проблема найдет решение в установленном законом порядке.