Չգործող թերթի լրագրողի դեմ հայց
Այսօր Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանում, Կարինե Պետրոսյանի նախագահությամբ, լսվեց Արենի գյուղի բնակիչ Սուսաննա Բաղդասարյանի հայցը՝ ընդդեմ «Հայք» թերթի խմբագրության և լրագրող Արման Գալոյանի:
Արենի գյուղի բնակչուհին լրագրողից պահանջում է հերքել թերթի 2008 թ. փետրվարի 8-ի համարում տեղ գտած «Սպանության հետքերով» հոդվածի՝ «հանգուցյալի հիշատակը պղծող, անունն ու համբավը արատավորող» տեղեկությունները: Չնայած նրան, որ դիմումը դատարան է ներկայացվել մոտ 3 տարի անց, հայցադիմումը լրագրողի մասով անցյալ տարվա դեկտեմբերին ընդունվել է վարույթ:
Արման Գալոյանը նիստերին չի ներկայանում: Նա գտնում է, որ հայցը վարույթ չպետք է ընդունվեր առնվազն վաղեմության պատճառով: Սա որակելով իբրեւ դատարանի կոպիտ սխալ՝ Գալոյանն ընդգծում է՝ վիճարկվում են հոդվածում աղբյուրին հղում արված խոսքերը:
Ինչո՞ւ է հայցը հոդվածի հրապարակումից միայն 3 տարի անց ներկայացվել: Ըստ հայցվոր կողմի՝ կան ծանրակշիռ պատճառներ: Նախ՝ այս ընթացքում իրենք գյուղից բացակայել են, հետո՝ նշյալ հոդվածի հետեւանքով գյուղացիներն անբարեհաճ են տրամադրված իրենց ընտանիքի նկատմամբ:
Բաղդասարյանները գտնում են, որ հոդվածը միտված էր վարկաբեկելու հանրային անձին, այն քաղաքականացված էր, փաստերը՝ խեղաթյուրված: Նրանք պատասխանողից դրամական փոխհատուցում չեն պահանջում:
«Հայքի» հոդվածում նշվում է. «Սերժ Սարգսյանի նախընտրական շտաբի ղեկավար, փոխվարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի բարեկամները, ոչ միայն հանրահավաքներ խանգարող հասարակ խուլիգաններ են, այլև նրանցից ոմանք այսօր մեղադրվում են դաժան մարդասպանություն կատարելու մեջ»:
Բաղդասարյանների 17-ամյա որդին՝ Հայկը, կասկածելի հանգամանքներում մահացել է: Ծնողները նշում են, որ գործը պատշաճ կերպով չի ուսումնասիրվել: Նրանք պնդում են, որ Հայաստանում արդարություն չկա, սակայն, միեւնույն է, իրենց արյունակից ԱԺ նախագահին չեն դիմել ու չեն էլ դիմելու, որովհետեւ «ճշմարտությունն իրենց կողմն է եւ այն պետք է հաղթանակի»:
Հայկը մահացել է 2007 թ. փետրվարին: Հարուցված քրեական գործը կարճվել է, քանի որ իրավապահները գտել են, որ տղան ինքնասպան է եղել: Մինչդեռ Հայկի ծնողներըն ասում են, որ իրենց որդուն սպանել են, իսկ հանցագործները՝ մնացել անպատիժ: Ավելին, ըստ Բաղդասարյանների՝ նույն գյուղի բնակիչ Կարեն Մանուկյանը Հայկի հորը՝ Համլետ Բաղդասարյանի հետ զրույցում ասել է, որ մասնակցել է վերջինիս որդու սպանությանը, բայց, միևնույն է, իրեն ոչինչ չեն անելու: Համլետը տեղում Կարենին սպանել է, ինչի արդյունքում 2008 թ. մայիսին 10 տարով ազատազրկվել է:
«Հայքի» հոդվածագիրը զրուցել է Կարեն Մանուկյանի այրու` Սվետլանա Առաքելյանի հետ, ով ասել է, թե սպանված տղան՝ Հայկը, թմրամոլ էր:
« …Բոլորը դա գիտեին: Նույնիսկ նրա հայրը, որ եկավ թաղմանը, ասում էր` ինքը գիտի, որ իր տղան վաղ թե ուշ մեռնելու է»,- այրու խոսքերը մեջբերել է «Հայքը»:
Սպանվածի այրին` Սվետլանա Առաքելյանը, եւ վերջինիս քույրը 2008 թ. սեպտեմբերին դատապարտվել են 1-ական տարվա պայմանական ազատազրկման՝ Բաղդասարյանների գույքին դիտավորությամբ վնաս պատճառելու համար: Իսկ սպանված Կարեն Մանուկյանի մայրը` Մարիամ Մկրտչյանը, 2009 թ. փետրվարին հանցավոր է ճանաչվել Հայկ Բաղդասարյանի գերեզմանը մի քանի անգամ անարգելու մեջ: Դատարանը Մարիամ Մկրտչյանին տուգանել է 44 հազար դրամով:
Արման Գալոյանն ասում է, որ Բաղդասարյանները թերթի հասցեին անեծքներով նամակներ են ուղարկել, բայց դրանց թերթը երբևիցե չի անդրադարձել: Իսկ ինքը հոդվածը գրելիս Բաղդասարյանների հետ չի զրուցել, քանի որ գյուղ կատարած իր այցելության ժամանակ վերջիններս Արենիում չեն եղել:
Հայցվոր կողմն այսօր դատարանին միջնորդեց որպես պատասխանող կողմ ներգրավել նաև Սվետլանա Առաքելյանին, ով «ստահոդ լուրեր է տարածել իրենց մահացած որդու մասին», ինչն էլ հիմք է դարձել «Հայքում» տպագրված հոդվածի համար: Այն, որ Սվետլաննայի հաղորդածն իրականությանը չի համապատասխանել, ըստ հայցվորի, հիմնավորվել է հարուցված քրեական գործերից մեկով:
Դատարանը միջնորդության վերաբերյալ որոշում կընդունի միայն պատասխանող կողմին այդ մասին տեղյակ պահելուց և վերջինիս դիրքորոշումը լսելուց հետո: Ուստի, հաջորդ նիստը դեռ նշանակված չէ:

Иск против журналиста недействующей газеты
Сегодня в суде общей юрисдикции Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Карине Петросян был заслушан иск жительницы села Арени Сусанны Багдасарян против редакции и журналиста газеты "Айк" Армана Галояна.
Сусанна Багдасарян требует от журналиста опровергнуть "оскверняющие память покойного и порочащие его имя сведения", которые содержались в статье "По следам убийства", опубликованной в "Айке" 8 февраля 2008 г.. Несмотря на то, что иск был представлен в суд спустя почти 3 года, в отношении журналиста иск был принят в производство в декабре прошлого года.
Арман Галоян не является на судебные заседания. Он считает, что иск не должен был быть принят в производство по меньшей мере за истечением срока давности. Расценив это как грубую ошибку суда, Галоян подчеркивает, что оспариваются те высказывания в статье, которые представлят собой ссылки на источник.
Почему иск был подан лишь спустя три года после публикации статьи? По словам истца, на это есть веские причины. Во-первых, все это время Багдасаряны отсутствовали из села, кроме того, из-за статьи сельчане недоброжелательно настроены по отношению к их семье.
Багдасаряны считают, что статья преследует цель умышленно дискредитировать общественное лицо, она политизирована и искажает факты. Истец не требует от ответчика материальной компенсации.
В статье в газете "Айк" говорится: "Руководители предвыборного штаба Сержа Саргсяна, родственники вице-премьера Овика Абрамяне не просто мешающие проведению митингов обыкновенные хулиганы, некоторые из них обвиняются в жестоком убийстве".
17-летний сын Багдасарянов Айк умер при подозрительных обстоятельствах. Родители отмечают, что дело не было расследовано должным образом. По их словам, в Армении нет справедливости, но даже в этих условиях они не обратились и не обратятся к своему родственнику, председателю Национального Собрания, потому что "правда на их стороне и она должна восторжествовать".
Айк умер в феврале 2007 г. Возбужденное уголовное дело было прекращено, так как правоохранители установили, что мальчик совершил самоубийство. Между тем родители Айка говорит, что их сына убили, а преступники остались безнаказанными. Более того, по словам Багдасарянов, житель того же села Карен Манукян в беседе с отцом Айка, Гамлетом Багдасаряном, сказал, что участвовал в убийстве его сына, но все равно ему за это ничего не будет. Гамлет на месте убил Карена, в результате чего в мае 2008 г. он был осужден к 10 годам лишения свободы.
Автор статьи побеседовал с вдовой Карена Манукяна Светланой Аракелян, которая сообщила, что убитый парень, Айк, был наркоманом. "...Об этом знали все, даже его отец. На похоронах он сказал, что знал о том, что его сын рано или поздно умрет",- процитировала слова вдовы газета.
В сентябре 2008 г. Светлана Аракелян и ее сестра были осуждены к 1 году условно за умышленную порчу имущества Багдасарянов. А мать убитого Карена Манукяна, Мариам Мкртчян, в феврале 2009 г. была признана виновной в том, что несколько раз оскверняла могилу Айка Багдасаряна. Суд обязал Мариам Мкртчян выплатить штраф в размере 44 тысяч драмов.
По словам Армана Галояна, Багдасаряны присылали в редакцию "Айка" письма с проклятьями, но газета никогда об этом не писала. Перед публикацией статьи автору не удалось побеседовать с Багдасарянами, так как во время его приезда в Арени они отсутствовали из села.
Сегодня в суде истец ходатайствовал о привлечении в качестве ответчика также Светлану Аракелян, которая "распространила ложные сведения об их умершем сыне", что и стало основанием для публикации статьи в "Айке". То, что информация Светланы не соответствовала действительности, было обосновано одним из возбужденных уголовных дел, утверждает истец.
Решение по ходатайству суд примет только после того, как известит об этом ответчика и выслушает его позицию. В связи с этим дата следующего судебного заседания пока не назначена.