Քաղաքապետարանը շարունակում է կուռ համառությամբ հանցավոր անգործություն ցուցաբերել
Երևանի նախկին քաղաքապետեր` Երվանզ Զախարյանը, Գագիկ Բեգլարյանը, Կարեն Կարապետյանը և ներկայիս քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պետք է ներգրավվեն քրեական գործում` որպես անմիջական մասնակիցներ, քանզի վերջիններիս թողտվությամբ է շարունակվում Երևան քաղաքի մշակութային և ճարտարապետական դիմագիծը այլանդակվել և անմեղ «զոհեր» ունենալ:
Երևան քաղաքի Խանջյան 20 հասցեում կիսակառույց, արդեն փլուզված շինության շինարարական աշխատանքներն ընթացել են առանց Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան թույլտվության: Այդ մասին Panorama.am-ին հայտնել է Երևանի քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գևորգյանը: Նա ասել է, որ մի անգամ քաղաքապետի որոշմամբ կառուցապատողը տուգանվել է 2 միլիոն դրամ եւ վճարել տուգանքը: Սակայն ինչպես ականատես ենք եղել շինարարությունը խիստ ինտենսիվ ընթանում էր, և որևէ պետական և տեղական լիազոր մարմին չէր անհանգստացնում կառուցապատողին շինարարությունն անհապաղ դադարեցնելու պահանջով: Բացի Երևանի քաղաքապետարանից` հանցավոր անգործություն է ցուցաբերել նաև ՀՀ քաղաքաշինական պետական տեսչությունը, որը պետք է պատասխանատվություն կրի ևս օրենքի ամենայն խստությամբ:
Երևան քաղաքի Խանջյան 20 հասցեում փլուզված կիսակառույց շենքի ապօրինության մասին մենք բազմիցս ահազանգել ենք և գրավոր պահանջել քաղաքային իշխանությունից հանրային տարածքի հաշվին ընթացող շինարարությունն անհապաղ դադարեցնել և ապամոնտաժել այն: Վերջին անգամ` ս. թ. հոկտեմբերի 12-ին գրավոր դիմում և իրավական լուծում պահանջող փաթեթ ենք ներկայացրել Երևանի քաղաքապետ Տ. Մարգարյանին, սակայն դեռևս պատասխան չենք տացել:
Հաշվի առնելով, որ շենքի շինարարության թույլտվությունը տրվել է նախկին քաղաքապետ Գ. Բեգլարյանի կողմից, այն երկարացվել է նախկին քաղաքապետ Կ. Կարապետյանի կողմից և ներկայիս քաղաքապետ Տ. Մարգարյանն էլ անգործություն է ցուցաբերել և չի դադարեցրել ակնհայտ ապօրինի շինարարությունը Օղակաձև զբոսայգում՝ ՀՀ իրավապահ մարմիններից պահանջում ենք վերոնշյալ նախկին և ներկա պաշտոնյաներին ներգրավել հարուցված քրեական գործում բացատրություններ տալու և պատասխանատվության ենթարկել նրանց հանցավոր անգործության համար: Ի վերջո, նրանց անհեռատեսության և անտարբերության արդյունքում անմեղ մարդիկ են տուժում, եթե այսպես շարունակվի, ապա մայրաքաղաքում արտակարգ դրություն կհայտարարվի` քաղաքաշինական տեսանկյունից:
Այս և վերջին ամիսների մի շարք այլ փաստեր վկայում են այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետարանը լուրջ չի ընդունում ՀՀ օրենքներն ու Երևանի գլխավոր հատակագիծը կամ ի վիճակի չէ ապահովել օրենքի պահանջների կատարումը՝ սիմվոլիկ տուգանքների գանձումից զատ: Երևանի քաղաքապետին օրենքով տրված են հստակ գործառույթներ ու լիազորություններ. ո՞րն է քաղաքաշինական ոլորտում այս «կարկատանային» վիճակի պատճառը:
Հարկ ենք համարում նշել նաև, որ այս բոլոր ապօրինությունների շարքն ու դրանք իրականացնող պաշտոնատար անձինք վտանգ են ներկայացնում Հայաստանի քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը, սույն դեպքում 11 բանվորների համար:
Նախկին և ներկա քաղաքապետերը, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքաշինական պետական վերահսկողության մարմինների պաշտոնյաները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն օրենքի ամբողջ խստությամբ, այլապես մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է լինել նրանց կամայականության ու հանցավոր անգործության հերթական զոհը:
ՀՀ ոստիկանության և ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից համապատասխան քայլեր չձեռնարկելու դեպքում համարելու ենք, որ նրանք նույնպես քողարկում են տեղի ունեցած հանցագործությունները:

Мэрия Еревана упорно продолжает проявлять преступное бездействие
Гражданские инициативы “Мы – хозяева этого города”, “Наш город” и “Трчкан” выступили сегодня с заявлением, в котором, в частности, говорится:
“Бывшие мэры Еревана Ерванд Захарян, Гагик Бегларян, Карен Карапетян и нынешний мэр Тарон Маркарян должны быть вовлечены в уголовное дело в качестве непосредственных соучастников, поскольку именно при их попустительстве продолжается обезображивание культурного и архитектурного облика Еревана, что приводит к невинным жертвам.
Работы по строительству в Ереване обрушившегося уже сооружения по адресу Ханджяна, 20 осуществлялись без соответствующего разрешения столичной мэрии. Об этом Panorama.am сообщил начальник управления по связям с общественностью мэрии Артур Геворкян. По его словам, решением мэра застройщик один раз уже был оштрафован на 2 млн драмов и выплатил штраф. Однако, как мы видим, интенсивное строительство продолжалось, и ни один государственный или местный полномочный орган не потребовал от застройщика немедленно прекратить строительство.
Кроме мэрии Еревана преступное бездействие проявила также государственная испекция по градостроительству, которая также должна понести ответственность по всей строгости закона.
Мы неоднократно сообщали о незаконном строительстве обрушившегося здания по адресу Ханджяна, 20, а также в письменной форме требовали от городских властей немедленно прекратить строительство, осуществлявшееся за счет общественной территории, и демонтировать строение”.
Учитывая то обстоятельство, что разрешение на строительство здания было дано бывшим мэром Г.Бегларяном, продлено бывшим мэром К.Карапетяном, а нынешний мэр Тарон Маргарян проявил бездействие и не прекратил явно незаконное строительство на Кольцевом бульваре, вышеупомянутые гражданские инициативы требуют от правоохранительных органов вовлечь бывших и нынешнего должностных лиц в возбужденное уголовное дело для дачи объяснений и привлечь их к ответственности за преступное бездействие, в результате которого пострадали невинные люди. “Если так будет продолжаться, то с градостроительной точки зрения в столице потребуется объявить чрезвычайное положение”,- говорится в заявлении.
Авторы документа также отмечают, что все эти беззакония и допускающие их должностные лица представляют угрозу для жизни и здоровья граждан Армении, в данном случае для 11 рабочих.
“Бывшие и нынешний мэры Еревана, а также чиновники государственных органов по контролю за градостроительством должны быть привлечены к ответственности по всей строгости закона, в противном случае каждый из нас станет очередной жертвой их произвола и преступного бездействия. Если же Полиция и Генпрокуратура РА не предпримут соответствующие шаги, то мы будем считать, что они покрывают совершенные преступления”,- говорится в заявлении.