Չեղյալ է համարվել «Խաչաղբյուր-2» ՓՀԷԿ-ի փորձագիտական եզրակացությունը
Բնապահապանության նախարար Արամ Հարությունյանի հրամանով ուժը կորցրած է ճանաչվել (չեղյալ է համարվել) շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության 2012 թվականի օգոստոսի 23-ի թիվ ԲՓ 70 փորձագիտական եզրակացությունը:
Նախարարը ղեկավարվել է «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 11-րդ հոդվածի 5-րդ մասով, ՀՀ կառավարության 2003թ. մայիսի 8-ի N 701-Ն որոշման պահաջներով և հիմք է ընդունել Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարին 2012թ. հոկտեմբերի 24-ին ներկայացված առաջարկությունները:
«Հրամանը սահմանված կարգով ուղարկվել է բոլոր շահագրգիռ կողմերին»,- նշված է բնապահպանության նախարարության կայքէջում:

Экспертное заключение по МГЭС “Хачахбюр-2” признано недействительным
Приказом министра экологии РА Арама Арутюняна экспертное заключение ԲՓ 70 от 23 августа 2012 г. по экспертизе воздействия на окружащую среду признано утратившим силу (недействительным).
Министр руководствовался ч.5 ст.11 закона РА “Об экспертизе воздействия на окружающую среду”, требованиями решения правительства РА N 701-Ն от 8 мая 2003 г., а также взяв за основу предложения, представленные министру экологии РА 24 октября 2012 г.
“Приказ в установленном порядке направлен всем заинтересованным сторонам”,- сообщает сайт Министерства экологии РА.