Լիբանանահայությունը ցնցված է նախկին նախագահի անհանդուրժողական արտահայտություններից
Օգոստոսի սկզբին Լիբանանի հայությունը հանկարծ հայտնվեց այդ երկրի արդեն իսկ չափազանց խճճված ու անելանելի քաղաքական թոհուբոհի կիզակետում:
Կիրակի` օգոստոսի 5-ի ուշ երեկոյան, Լիբանանի նախկին նախագահ եւ քրիստոնյա Փաղանգավոր կուսակցության գերագույն նախագահ Ամին Ժեմայելը հեռուստատեսության ուղիղ եթերով զայրացած սուր եւ անհանդուրժող արտահայտություններ արեց ընդհանրապես լիբանանահայության եւ հատկապես Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցության հասցեին:
Րոպեներ առաջ պարզ էր դարձել, որ նույն օրը Լիբանանի Մեթն տարածաշրջանում տեղի ունեցած պատգամավորական մասնակի ընտրությունների արդյունքում նա, ձայների փոքր տարբերությամբ, պարտվել էր իր մրցակցից:
Այդ տարածաշրջանում ապրում են ստվար թվով հայեր, եւ այնտեղ է գտնվում նաեւ Դաշնակցության վերահսկողության տակ գտնվող հայաշատ Բուրջ Համուդ թաղամասը: Օգոստոսի 5-ի քվեարկությանը մասնակցած լիբանանահայերի ջախջախիչ մեծամասնությունը, Դաշնակցության հորդորների եւ կազմակերպչական մեքենայի աշխատանքի արդյունքում, քվեարկել էր Ժեմայելի մրցակից, երկրի գլխավոր ընդդիմադիր քրիստոնյա ղեկավարի, բանակի նախկին հրամանատար, զորավար Միշել Աունի քաղաքական թիմի անդամ Կամիլ Խուրիի օգտին:
Իր պարտությունը գլխավորաբար հայերի դիրքորոշմանը վերագրելով` նախկին նախագահը կասկածի տակ առավ լիբանանահայերի քաղաքացիական իրավունքները` նշելով, թե «Մեթնի կամքը չպետք է թելադրվի հայերի կողմից»: Ժեմայելն ասաց, որ «մերժում է, որ Դաշնակցությունը գողանա Մեթնի իսկական քրիստոնյաների ձայները»` դրանով, փաստորեն, հայերին համարելով նաեւ երկրորդ կարգի քրիստոնյաներ: Նա Դաշնակցությանն ամբաստանեց Բուրջ Համուդ թաղամասում մեծ մաշտաբի ընտրական կեղծիքներ կատարելու մեջ եւ պահանջեց վերստին քվեարկություն կազմակերպել այդ թաղամասում:
Ակնհայտ զայրույթով եւ ոխակալ զգացումով արտասանված այս խոսքերը ցնցեցին լիբանանահայ համայնքը եւ ալիքներ առաջացրին երկրի քաղաքական թատերաբեմում: Միեւնույն հեռուստահաղորդման եթերով Լիբանանի խորհրդարանի անդամ դաշնակցական Հակոբ Բագրատունին անմիջապես հակադարձեց նախկին նախագահի խոսքերին: Հաջորդող օրերին ՀՅԴ Լիբանանի ղեկավարությունը բազմիցս դատապարտեց Ժեմայելի ելույթը եւ պահանջեց, որ նա պաշտոնապես ներողություն խնդրի իր թույլ տված արտահայտությունների համար: Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա. Կաթողիկոսն իր հերթին օգոստոսի 6-ին հրապարակեց մի հայտարարություն, որտեղ հատկապես ասում էր.
«Թող ոչ ոք ինքզինքին արտոնե Լիբանանի հայության արժանապատվության դեմ խոսիլ: Ընտրություններու ընթացքին կատարված երբեմն ջղային ու երբեմն անճիշդ արտահայտությունները ընտրություններու առնչված խնդիրներու մասին, կհասկնամ: Սակայն, անընդունելի կնկատեմ ոմանց կողմե հայ համայնքի հասցեին կատարված անճիշդ վերագրումները եւ անհիմն զրպարտությունները: Լիբանանի հայության պատմությունը ու ազգային կեցվածքը ծանոթ է բոլորին: Լիբանանի հայությունը պետք չունի ո—ե մեկեն հայրենասիրության դաս առնելու. Լիբանանի հայությունը ինք հայրենասիրության տիպար մըն է»:
Ժեմայելի հակառակորդ ճամբարին պատկանող լիբանանյան քրիստոնյա թե մուսուլման ուժերն ու քաղաքական դեմքերը, հերթն իրարից խլելով, դատապարտեցին նրա արտահայտությունները` դրանք հաճախ որակելով որպես «ցեղապաշտական»: Նրանց թվում էին զորավար Աունը, երկրի խորհրդարանի նախագահ ու շիա մուսուլման համայնքի քաղաքական ղեկավարներից Նաբիհ Բերրին եւ «Հեզբոլլահի» ղեկավարներ:
Նախկին նախագահի քաղաքական ճամբարի ներկայացուցիչները, իրենց հերթին, առանց դատապարտելու Ժեմայելին, փորձեցին մեղմել նրա խոսքերի հետեւանքները` որոշ բարյացակամ արտահայտություններ անելով հայ համայնքի հասցեին:
Ամին Ժեմայելն ինքը, գիտակցելով պարտության պահի ազդեցության տակ արտահայտած, բայց իր անկեղծ զգացմունքները դրսեւորող խոսքերի քաղաքական հնարավոր հետեւանքները, հաջորդող հայտարարություններով փորձեց մեղմել ընդհանրապես հայ համայնքի մասին արտահայտած իր անհանդուրժողական մտքերը, բայց շարունակեց Դաշնակցությանը մեղադրել ընտրակեղծիքների մեջ:
Օգոստոսի 8-ին նա այցելեց Արամ Ա. կաթողիկոսին եւ ասաց. «Ես անձնապես հայ համայնքի դեմ հայտարարություններ չեմ արել: Իմ հայտարարությունը կապված էր միայն ընտրությունների գործընթացի հետ»:
Դաշնակցության Լիբանանի ղեկավարությունը, սակայն, բավարար չհամարեց Կիլիկիո կաթողիկոսին տրված այս այցելությունը եւ հայտարարությունը, շարունակելով պահանջել, որ Ժեմայել ներողություն խնդրի իր ասածների համար, մի բան, որ նախկին նախագահը մինչ— օգոստոսի 12-ը դեռեւս չէր կատարել:
Օգոստոսի 5-ին մասնակի ընտրություններ կայացան նաեւ մայրաքաղաք Բեյրութի 2-րդ ընտրաշրջանում: Այս երկու մասնակի ընտրությունները տեղի էին ունենում անցնող ամիսներին սպանված երկու պատգամավորների փոխարինողներին ընտրելու համար: Սպանվածներից մեկը նույն ինքն Ամին Ժեմայելի որդի Պիեռն էր, եւ հայրը ձգտում էր գրավել սպանված որդու թափուր թողած աթոռը: Ժեմայելն ընտրապայքարում պարտվեց ընդամենը 418 ձայնի տարբերությամբ` իր մրցակից Կամիլ Խուրիի հավաքած 39534 քվեների դիմաց հավաքելով 39116 քվե:
Քվեարկությանը մասնակցած ավելի քան 10 հազար լիբանանահայերից մոտ 8 հազարն իրենց ձայները տվեցին Խուրիին, իսկ 2 հազարը` Ժեմայելին: Այս առումով, Դաշնակցության դիրքորոշումն ու հայկական 8 հազար քվեներն, անկասկած, վճռորոշ դեր ունեցան Խուրիի հաղթանակի եւ Ժեմայելի պարտության գործում: Բայց նույնքան վճռորոշ եղան հօգուտ հաղթողի տրված մյուս` ավելի քան 31 հազար քվեները, եւ մանավանդ` Փաղանգավոր կուսակցության եւ Ժեմայելների երբեմնի դաշնակից Միշել Մըրրի հետեւորդների հազարավոր քվեները: Քաղաքական վետերան այս գործիչը հաղթող թեկնածուի հովանավոր, զորավար Աունի հոսանքի անդամը չէ, այլ, Դաշնակցության նման, նրա դաշնակիցը: Զարմանալիորեն, սակայն, Ժեմայելն իր ցասումը թափեց հայերի եւ իր կուսակցության անցյալի երկարամյա եւ հավատարիմ դաշնակից Դաշնակցության դեմ` ոչ մի խոսք չասելով Մըրրի եւ նրա հետեւորդների հասցեին:
Ինչքան էլ զարմանալի թվա, Մեթնի մասնակի ընտրությունները կարեւոր նշանակություն ունեին ոչ միայն Լիբանանի քաղաքական ապագայի, այլեւ Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքում ԱՄՆ-Իրան մրցակցության առումով: Ժեմայելի զայրույթը բացատրվում է նաեւ այս հանգամանքով:
Հարցն այն է, որ քաղաքական բարդ ճգնաժամի մեջ գտնվող Լիբանանն այս աշնանը պետք է ընտրի նոր նախագահ, ու այդ պաշտոնին հավակնում են եւ՛ Ամին Ժեմայելը, եւ՛ զորավար Միշել Աունը: Առաջինի ընտրությունը, թեկուզ ժամանակավորապես, համազոր կլինի Լիբանանում, եւ մասամբ նաեւ Մերձավոր Արեւելքում, ամերիկյան ուղղության հաղթանակին, իսկ երկրորդի ընտրությունը` այդ ուղղության պարտությանը եւ թեկուզ մասամբ` իրանական եւ սիրիական ուղղությունների հաղթանակին:
Անկախ մեկնաբանների կարծիքով` Մեթնի մասնակի ընտրությունների արդյունքները ցույց տվեցին, որ թե՛ Աունը, եւ թե՛ Ժեմայելը կորցրել են իրենց հեղինակությունը, եւ երկուսն էլ շանսեր չունեն նախագահ ընտրվելու. Ժեմայելը` որովհետեւ չկարողացավ նույնիսկ պատգամավոր ընտրվել, իսկ Աունը` որովհետեւ նրա թեկնածուն հազիվ հաղթեց, ինչը նշանակում է, որ Աունի համակիրների թիվը քրիստոնյաների շարքերում, այնուամենայնիվ, բավականաչափ պակասել է: Սակայն նրանց ներկայացրած ճամբարների եւ այդ ճամբարները հովանավորող արտաքին ուժերի միջեւ պայքարը շարունակվում է: Եվ այս առումով, Դաշնակցության եւ նրա հետեւորդ հայ քվեարկողների կողմնորոշման նշանակությունը շատ ավելին էր, քան խորհրդարանի անդամության երկու թեկնածուների միջեւ ընտրություն կատարելը:

The Lebanese-Armenian Community is Shaken by Intolerant Statements Made by the Former President
In early August of this year the Armenian community ofLebanonfound itself at the center the country's extremely tangled and deadlocked political maelstrom. Late in the evening of Sunday, August 5th,Amin Gemayel,Lebanon's former President and Supreme President of the Christian Phalange Party, during a direct T.V. broadcast, made a series a bitterly piercing and intolerant statements directed at the Lebanese-Armenian community in general and the Armenian Revolutionary Federation (ARF) in particular.
Just minutes before it became apparent that he lost that day's parliamentary by-election in the Metn electoral district by a small margin.
A large number of Armenians reside in that electoral district and it's where the ARF-controlled heavily Armenian populated neighborhood of Bourj Hammoud is located. An overwhelming number of Armenians who voted cast their ballots for Gemayel's opponent Camille Khoury, a member of the political team of General Michel Aoun, the army's former Commander-in-Chief and main leader of the Christian opposition. The Armenian vote was influenced by the appeals made by the ARF and that party's overall organizational apparatus.
In mainly attributing his defeat to the stance taken by the Armenians, the former President cast doubts on the civil rights of the Lebanese-Armenians by noting that,” Armenians should not dictate the wishes of Metn.” Gemayel stated that, “I find it unacceptable that the ARF should steal away the votes of the true Christians of Metn.” Thus, he was actually implying that he viewed Armenians as second-class Christians. He accused the ARF of engaging in widespread electoral fraud in Bourj Hammoud and demanded to hold new elections there.
The clear anger and vindictiveness conveyed in these statements shook the Lebanese-Armenian community to its core and sent shockwaves throughout the country's political landscape. Appearing on the same television broadcast, Hagop Pakradouny, an ARF member of the Lebanese Parliament, immediately countered the statements of the former President. During the following days the ARF leadership repeatedly condemned Gemayel's television appearance and demanded that he formally apologize for his statements. On August 6 th CatholicosAramI of the Great House of Cilicia issued a release in which it specifically stated...
“Let no one assume the right to cast aspersions on the dignity of Lebanese-Armenians. Whilst I can understand the sometimes heated and misplaced statements made during the electoral process, I cannot condone the false and baseless accusations made by some directed at the Armenian community. All know the history and national character ofLebanon's Armenians. The Armenians of Lebanon have no need to receive lessons in patriotism from anyone. The Armenians ofLebanon, in and of themselves, are the embodiment of patriotism.”
Christian and Muslim community leaders and political forces opposed to Gemayel wasted no time in condemning his statements, often describing them as racist. Those condemning Gemayel included General Aoun; Nabih Berri, Speaker of the Lebanese Parliament and one of the political leaders of the Shia Muslim community; and the leadership of Hezbollah.
For their part, representatives of the Gemayel camp, while not openly condemning his statements, attempted to smooth-over the ensuing political fallout by expressing favorable opinions regarding the Armenian community. While Amin Gemayel realized his outbursts, though expressing his genuine feelings, were nevertheless caused by the stress of his electoral defeat, he also understood the possible political ramifications of such heartfelt statements and in turn engaged in damage control by downplaying the insensitive remarks he made regarding the Armenian community. But he continued to accuse the ARF of election fraud.
On August 8 th he paid a visit to CatholicosAramI and said, “I personally haven't made statements against the Armenian community. What I said only related to the elections.”
The leadership of the ARF inLebanon, however, viewed his visit to the Catholicos of Cilicia to be insufficient and continued to demand that Gemayel apologize for what he said. The former Lebanese President failed to do so, but said that he wanted to turn the page. Since then the uproar has been defused, but its implications remain.
An August 5 th by-election also took place inBeirut's 2 nd electoral district. Both by-elections were designed to replace two MPs slain during the preceding months. One of the murdered parliamentarians was Amin Gemayel's son Pierre. The father wished to be elected to that vacant seat. Gemayel lost the election by only 418 votes. Against 39,534 votes garnered by his opponent Camille Khoury, the ex-president garnered 39,116 ballots.
Of the 10,000 Lebanese-Armenians that went to the ballot box, 8,000 voted for Khoury and 2,000 for Gemayel. Undoubtedly the stance adopted by the ARF and these 8,000 Armenian votes played a major role in Khoury's victory. Equally decisive however were the more than 31,000 other votes cast for the winner, especially those cast by the followers of Michel Murr, an erstwhile ally of the Phalange Party and Gemayel. This veteran political player, while not a member of General Aoun's movement, allied himself with Aoun, just as the ARF did. Surprisingly, while Gemayel lambasted Armenians and the ARF, which for many years had been a loyal ally of his party, he never once mentioned the negative role played by Murr and his followers.
However farfetched it may seem, the Metn by-elections have significance not only for the future of internal Lebanese politics but for theUSA–Iranshowdown in the Middle East as well. This factor also explains the anger expressed by Gemayel.
Lebanon, which is in the throes of an intricate political crisis, is due to elect a new president this fall. Both Amin Gemayel and General Michel Aoun have their eyes on this prize. A win by Gemayel would be interpreted as a victory, if perhaps only fleeting, forUnited Statespolicy inLebanonand partially in the widerMiddle East. On the other hand, an Aoun presidency would signify a defeat of said American policy and a possible stimulus for Iranian and Syrian interests.
According to the opinion of independent observers, the results of the Metn by-elections show that both Aoun and Gemayel have lost their former authority and that both have no real chance of being elected president. Gemayel has no chance because he failed to be elected even as a member of parliament. On the other hand, Aoun's candidate won by only the slimmest of margins and proves that his following within the Christian community has also suffered. However the struggle between these political camps and their supporters on the outside will continue to unfold. In this context, the significance of the ARF's political stance and the voting patterns of its Armenian supporters proved to be more newsworthy than the by-election itself.