«Քանի դեռ դպրոցը փակ կառույց է, դրա խնդիրները բաց են մնալու»
Կրթության ազգային ինստիտուտի փոխտնօրեն Անահիտ Բախշյանի դիտարկմամբ՝ մեր երկրում կրթության որակն ուղիղ համեմատական է կրթական համակարգի կառավարման կազմակերպման հետ: Ըստ Ա. Բախշյանի՝ դպրոցները պետք է ենթարկվեն կրթության և գիտության նախարարությանը, այլ ոչ թե լինեն քաղաքապետարանների ու մարզպետարանների անմիջական հսկողության տակ:
«Պարզ, բայց խոսուն օրինակ. նախարարը կարգադրում է դպրոցներում արգելել աշխատանքային տետրերի վաճառքը, բայց տնօրենները չեն հետևում այդ կարգադրությանը, քանի որ ճանաչում են միայն մեկ աստծո` մարզպետին կամ քաղաքապետին,- ասուլիսի ժամանակ իր խոսքում նշեց Ա. Բախշյանը և հավելեց,- այսօր դպրոցը դարձել է փակ մի կառույց ոչ միայն լրագրողների, այլ դպրոց մտնելու բոլոր իրավունքներն ունեցող անձանց` Կրթության ազգային ինստիտուտի աշխատակիցների համար, ովքեր ամեն անգամ դպրոց այցելելու համար ստիպված են նամակով դիմել քաղաքապետարան կամ մարզպետարան, և քանի դեռ այդ դռները փակ են, խնդիրները մնալու են բաց»:
Բանախոսը նշեց նաև, որ լրագրողները հաճախ դպրոց մտնելը և կրթության որակի մասին պատկերացում կազմելը ասոցացնում են միայն դասալսման հետ, այնինչ դպրոցը դասապրոցեսով չի ավարտվում: Դպրոցի ներսում կատարվող կամայականությունների մասին դժվար է այսօր բարձրաձայնել, քանի որ կան ամրացած կարծրատիպեր: «Ծնողը վախենում է խոսել, քանի որ չի ցանկանում անվանական բողոքով հանդես գալ, իսկ ուսուցիչն ընդհանրապես դարձել է ձայնազուրկ, և եթե մի հաստատության դռները փակ են լրագրողների համար, նշանակում է դրա պատերի ներսում ինչ-որ վատ բան է կատարվում»,- եզրափակեց իր խոսքը Ա. Բախշյանը:

«До тех пор, пока школа будет закрытой структурой, ее проблемы останутся открытыми»
В нашей стране качество образоваия прямо пропорционально качеству управления образовательной системой. Такое мнение высказала сегодня на пресс-конференции заместитель директора Института национального образования Анаит Бахшян. По ее словам, школы должны подчиняться Министерству образования и науки, а не находиться в непосредственно подчинении мэрии и областных администраций.
«Приведу простой, но красноречивый пример: министр отдает приказ запретить продажу в школах рабочих тетрадей, однако директора не выполняют приказ, для них существует только один бог – или глава областной админстрации, или мэр,- отметила Анаит Бахшн. – Сегодня школа является закрытой структурой не только для журналистов, но и для всех имеющих право приходить туда лиц, например, сотрудников Института национального образования, которые каждый раз при посещении школ выуждены обращаться с письмом в мэрию или областную администрацию. И до тех пор, пока эти двери будут закрыты, проблемы останутся открытыми».
Замдиректора ИНО также сказала, что сегодня трудно говорить о произволе, который царит в школах, так как существуют определенные стереотипы. «Родители не хотят подавать жалобу под своей фамилией, а учитель вообще не имеет право голоса. А если двери какого-либо заведения закрыты для журналистов, значит за ними происходят нехорошие вещи»,- добавила в заключение Анаит Бахшян.