Գյումրեցի երկկողմանի ծնողազուրկ երեխան զրկված է բնակարան ստանալու իրավունքից (վիդեո)
Գյումրու հին թաղամասերից մեկի` «Ձորի թաղի» խարխուլ տանը, կամ, որ այս դեպքում առավել տիպիկ կլինի անվանելը, խրճիթում, իր տատիկի հետ է բնակվում 17-ամյա Աննան:
Նա ընդամենը 7 տարեկան է եղել, երբ մահացել են ծնողները: Իրենց փոքրիկ տունը երկրաշարժի հետևանքով քանդվել է, և նրանք վաղուց բնակվում են արտերկիր գաղթած հարևանի փոքրիկ տանը: Այս ընտանիքը ևս հաշվառված չէ պետության կողմից բնակարանային փոխհատուցման ենթակա անօթևան ընտանիքների հերթացուցակում: Ասենք, եթե անգամ հերթագրված էլ լինեին, միևնույն է` նրանց աղետի գոտում իրականացվող բնակբաշխման այս փուլում բնակարան չէին տրամադրելու, քանի որ երկրաշարժից անօթեւան ընտանիքներին բնակարանների տրամադրման ՀՀ կառավարության սահմանած կարգի համաձայն, քաղաքային համայնքներում, այդ թվում Գյումրիում, սեփական տուն կորցրածներին չեն փոխհատուցում: Իհարկե, սա բացարձակ անհեթեթություն է: Մարդը տուն է կորցրել, ի՞նչ տարբերություն` սեփական տուն, թե շենք:
Առավել մանրամասն` «Շիրակ կենտրոնի» պատրաստած տեսանյութում:
Ս ԲԱԼԱՍԱՆՅԱՆԸ ԷՍ ԴԵՊՔԸ ՊԵՏՔ Է ՀԱՄԱՐԻ ՊԱՏՎԻ ԽՆԴԻՐ ԵՎ ՀԱՐՑԻՆ ԼՈՒԾՈՒՄ ՏԱ, ՍԱ ԷՆ ԵԶԱԿԻ ԴԵՊՔԵՐԻՑ Է ՈՐ ՕՐԵՆՔԻ ՏԱՌԻՆ ԿԱՌՉԵԼ ՀԱՐԿԱՎՈՐ ՉԷ

В Гюмри девочка-сирота лишена права на получение квартиры
В одном из старых кварталов Гюмри – Дзори тахе, в полуразрушенном доме, а точнее, в хижине вместе с бабушкой живет 17-летняя Анна.
Ей было всего 7 лет, когда умерли ее родители. Во время землетрясения их небольшой дом разрушился, и они переехали в дом уехавших за границу соседей.
Семья Анны не включена в список не имеющих жилья семей, которым полагается квартира от государства. Но даже если бы они и числились в этом списке, на данном этапе жилищного строительства в зоне бедствия им все равно не дали бы квартиру, поскольку, согласно установленному правительством РА порядку предоставления квартир пострадавшим от землетрясения семьям, в городских общинах, в том числе в Гюмри, лица, потерявшие собственный дом, компенсацию не получают. Это, конечно, абсурд: человек потерял жилье, какая разница, это был собственный дом или квартира в здании.