ՀՀ տնտեսական աճը՝ մի՞ֆ, թե՞ իրականություն
Հայաստանը տնտեսական աճի ապահովման նոր ուղիների ներդրման կարիք ունի, որը պետք է ուղղված լինի տնտեսության մրցունակ ճյուղերի բացահայտմանը և արտահանելի հատվածի զարգացմանը:
Տնտեսական աճի ապահովումը բազմաթիվ երկրների տնտեսական քաղաքականության անկյունաքարն է: Սակայն այն չի կարող ինքնանպատակ լինել, դրա վերջնական եզրահանգումը պետք է լինի հասարակության բարեկեցության բարձրացումը:
ՀՀ տնտեսությունը 2000թ. ի վեր տնտեսական աճի տեմպով դասվում էր աշխարհում ամենաարագ զարգացող տնտեսությունների թվին: Համաձայն ԱՊՀ Վիճակագրական կոմիտեի՝ Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2003թ. գերազանցել է մինչ անկախության մակարդակը 8%-ով, այն դեպքում, երբ Վրաստանի ՀՆԱ-ն մոտ 42%-ով զիջում էր մինչ անկախության մակարդակը:
ՀՀ տնտեսության նման հաջողությունը հիմնականում պայմանավորված է իրականացված շուկայական բարեփոխումներով` հատկապես ֆիսկալ և դրամավարկային քաղաքականության ոլորտներում: ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում նաև շատ մեծ դեր են ունեցել և շարունակում են ունենալ արտասահմանից ստացվող տրանսֆերտները: 2004-2008թթ. ընթացքում միայն բանկային համակարգի միջոցով երկիրը ստացել է ավելի քան 5.3 մլրդ ԱՄՆ դոլարի դրամական փոխանցումներ:
Տնտեսական աճի տեմպերը, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում միջին հաշվով շատ ավելի մեծ են եղել, քան զարգացող և առավել ևս զարգացած երկրներում: 2000թ.-ից ի վեր տնտեսական աճը Հայաստանում մոտ 3 անգամ ավելի արագ է եղել` համաշխարհային տնտեսության համեմատ: Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերը բավականին բարձր են նաև հարևան և նմանատիպ երկրների հետ համեմատած` զիջելով միայն Ադրբեջանին, Թուրքմենստանին, Ղազախստանին և ՌԴ-ին, որը պայմանավորված է այս երկրներում նավթային (և գազից) եկամուտների կտրուկ աճով (տե'ս գծապատկեր 1 և 2):
Գծապատկեր 1. Տնտեսական աճի ինդեքսների համադրում, Հայաստան և աշխարհ
Գծապատկեր 2. Իրական ՀՆԱ-ի աճը 2010թ. 1999թ. համեմատ, բազմապատիկ անգամ, Հայաստան և աշխարհի երկրներ
1993-2008թթ. Հայաստանի տնտեսությունը շարունակական աճի և զարգացման միտումներ է ունեցել: 2001թ© հետո տնտեսությունում արձանագրվել է երկնիշ տնտեսական աճ և 2001-2007 թթ. կազմել միջինում տարեկան 13%:
Նույն ժամանակահատվածում զգալի տեմպերով ավելացել է նաև 1 շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն, որը 2001թ. կազմել է շուրջ 670 ԱՄՆ դոլար, իսկ 2008-ին` 3689 ԱՄՆ դոլար: 2008-ին Հայաստանում տնտեսական աճի տեմպերը, համեմատած նախորդող տարիների հետ, էապես դանդաղեցին` կազմելով 6.8 տոկոս: Համեմատության համար նշենք, որ 2009թ. 2008թ. համեմատ ՀՆԱ անկումը կազմել է 14.1%:
Ինչևէ, մինչ ճգնաժամը, վերջին տասնամյակի ընթացքում ունեցած կայուն տնտեսական աճի գրանցման արդյունքում, Հայաստանը միացավ Համաշխարհային բանկի դասակարգմամբ եկամուտների միջին մակարդակով գնահատվող երկրների խմբին: Տնտեսական աճը հանգեցրեց իրական աշխատավարձերի ավելացմանը, զբաղվածության մակարդակի կայունացմանը և համախմբված բյուջեից սոցիալական ոլորտներին ուղղվող ծախսերի ավելացմանը: Այդ ամենը, մասնավոր տրանսֆերտների աճող հոսքի հետ համատեղ, նպաստեցին աղքատության մակարդակի զգալի կրճատմանը:
Փաստ է, սակայն, որ մինչ համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամը Հայաստանի երկնիշ տնտեսական աճը ապահովվում էր մի քանի ոչ արտահանելի ճյուղերի և արտերկրից ստացվող դրամական փոխանցումների հաշվին: Այսինքն` ապահովվում էր տնտեսական աճ` առանց տնտեսության արդյունավետ և հեռանկարային ոլորտների զարգացման: Հետևաբար, ՀՀ տնտեսությունը յուրաքանչյուր պահի կարող էր «պայթել», ինչին էլ ականատես եղանք 2008-2009թթ.: Ճգնաժամը, ըստ էության, վերջ դրեց տարիներ ի վեր ընթացող ոչ արդյունավետ և ոչ տևական զարգացման փուլին` վեր հանելով տնտեսությունում առկա բավական լուրջ հիմնախնդիրներ: Այսպիսով` պարզ է, որ ՀՀ հետագա զարգացման երաշխիք չեն կարող հանդիսանալ տնտեսական աճի նախկին հենասյուները: Ուստի, անհրաժեշտ է պարզել դրանց բնույթը և առաջարկել հետագա բարելավման ուղիներ: Այդ հիմնախնդիրների լուծումը` հաջորդիվ:

Armenia's Economic Growth: Myth or Reality?
In order to support economic growth Armenia needs to invest in new methods directed at revealing the competitive industries of the economy and the development of the trade sector.
Supporting economic growth is considered a cornerstone of economic policy of many countries. Thus, it cannot be an end in itself; its final purpose is to increase the prosperity of society.
Since 2000, the economy of the Republic of Armenia has been considered one of the most rapidly developing economies according to the pace of economical growth. According to the Interstate Statistical Committee of the CIS, Armenia's Gross Domestic Product (GDP) in 2003 was 8% higher than it was before independence, while Georgia's GDP was about 42% lower than it was before independence.
Armenia's economic success is mainly attributed to market reforms, particularly in fiscal and monetary policy. Remittances received from abroad had and continue to have a significant role in the development of the Armenian economy. During the period of 2004-2008 alone the country received more than $5.3 billion in monetary transfers.
In general, the pace of economic growth in Armenia on average is much higher than in developing and, especially, developed countries. Since 2000, economic growth in Armenia was approximately three times faster compared with the world economy. The pace of Armenian economic growth is also quite high compared with neighboring and similar countries, yielding only to Azerbaijan, Turkmenistan, Kazakhstan and the Russian Federation, which was determined by the dramatic increase of oil and gas revenues in those countries (see Figures 1 and 2).
Armenia, World, Countries With High Income, Countries With Low Income
Figure 1. Combination of economic growth indexes, Armenia and the world
Armenia, Georgia, Azerbaijan, Turkey, Russian Federation, Ukraine, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan
Figure 2. Real growth of GDP in 2010 compared to 1999, multiplied, Armenia and countries of the world
From 1993 to 2008, the Armenian economy was continuously growing and developing. After 2001, the economy recorded double-digit economic growth, which was, on average, estimated at 13% annually for 2001-2007.
During the same period GDP per capita considerably increased as well, which was estimated to be around $670 in 2001 and $3,689 in 2008. In that same year, the pace of economic growth in Armenia, compared with previous years, significantly slowed down, amounting to 6.8%. Compared with 2008, the decline in GDP in 2009 was estimated at 14.1%.
Yet, before the crisis, as a result of stable economic growth registered during the last decade, Armenia joined the group of countries estimated by the average level of income, according to the World Bank's ranking. The economic growth led to an increase in real salaries, a stabilized employment level and increase in funding of the social sphere from a consolidated budget. All these, together with the growing flow of private remittances, furthered the considerable decrease in the level of poverty.
Thus, it is a fact that before the world financial-economic crisis, the double-digit economic growth of Armenia was maintained by certain non-trade sectors and money transfers received from abroad. In other words, economic growth was maintained without the development of effective and prospective sectors of the economy. Therefore, the economy of the Republic of Armenia could "explode" any moment, which happened in 2008-2009. The crisis basically stopped the non-productive and unsustainable development stage that had lasted several years, revealing quite serious problems within the economy. It is obvious that the former pillars of economic growth cannot be considered the guarantee for future development in Armenia. Thus, it is necessary to learn their aspects and suggest ways for future improvement. The solutions to those problems are in my next column.