ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովին
Հոկտեմբերի 21-26-ը Կանադայի Քվեբեկ քաղաքում կայացած Միջխորհրդարանական միության 127-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը: Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հրավիրված մամուլի ասուլիսում պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ճշմարիտյանը եւ անդամ Հեղինե Բիշարյանը ներկայացրեցին վեհաժողովի աշխատանքների արդյունքները:
Վեհաժողովում, որին մասնակցել է շուրջ 2000 պատվիրակ 130 երկրների խորհրդարաններից, քննարկվել են «Քաղաքացիությունը, ինքնությունը, լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը գլոբալացված աշխարհում» եւ «Գենդերային գործոնը հաշվի առնող խորհրդարանները» հարցերը: Առաջին հարցի քննարկման ժամանակ ելույթ է ունեցել Հեղինե Բիշարյանը եւ անդրադարձել Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Ի. Ալիեւի ելույթին, որում վերջինս գովաբանել է Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ եւ հայտարարել, թե Ադրբեջանում ապրում է 30 հազար հայ, իսկ երկրի 20 տոկոսն էլ գրավել են հայկական ուժերը: Տիկին Բիշարյանը վեհաժողովի մասնակիցներին տեղեկացրել է այդ երկրի վարած քաղաքականության, Հունգարիայի իշխանությունների կողմից մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնման, վերջինիս կողմից ոճրագործին հերոսացման, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, սփյուռքի մեր հայրենակիցների մասին:
Հեղինե Բիշարյանը նշեց, որ իր ելույթից հետո իրեն է մոտեցել Հունգարիայի պատվիրակության անդամ ընդդիմադիր պատգամավորը եւ ներողություն խնդրելով հունգար ժողովրդի անունից՝ տեղեկացրել, որ իրենց պատվիրակության ղեկավարը ցանկություն ունի հանդիպելու հայկական պատվիրակության հետ: Կայացած հանդիպման ժամանակ հունգարական պատվիրակության ղեկավար Լասլո Հորվաթը, ով երկու տարի առաջ հյուրընկալվել էր Հայաստանում, նույնպես ներողություն է խնդրել մարդասպանի արտահանձնման համար եւ առաջարկել, որ պատգամավորների փոխայցելությունների մակարդակով փորձեն վերականգնել Հունգարիայի եւ Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունները: Այս հարցի առնչությամբ պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ճշմարիտյանը նկատեց, որ սառեցված դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնում դեռեւս չի նախատեսվում, քանի որ այն իր ընթացակարգերն ունի:
Պատվիրակության անդամները տեղեկացրեցին, որ հայկական պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ճշմարիտյանը Միջխորհրդարանական միության կազմում գործող վեց աշխարհաքաղաքական խմբերից մեկի՝ Եվրասիայի ներկայացմամբ ընտրվել է Գործադիր կոմիտեի անդամ եւ Միության փոխնախագահ:
Գործադիր կոմիտեի նիստում մերժվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի գրավոր խնդրանքը՝ 2014 թվականին Միջխորհրդարանական միության հերթական վեհաժողովն իրենց երկրում անցկացնելու մասին: Մերժմանը, ըստ հայկական պատվիրակության անդամների, նպաստել է նաեւ մեր պատգամավորի ելույթը, որում ներկայացվել են տարածաշրջանային խնդիրներն ու Ադրբեջանի վարած իրական քաղաքականությունը:

Делегация НС РА приняла участие в Ассамблее Межпарламентского союза
23-26 октября в канадском городе Квебеке прошла127-я Ассамблея Межпарламентского союза, в которой приняла участие и делегация Национального Собрания Армении. На состоявшейся сегодня пресс-конференции руководитель делегации Карен Чшмаритян и член делегации Эгине Бишарян рассказали об итогах работы Ассамблеи.
Собравшиеся в Квебеке около 2000 делегатов, представлявших 130  парламентов, обсудили вопросы гражданства, идентичности, языкового и культурного многообразия в глобализованном мире. Выступившая на Ассамблее Эгине Бишарян коснулась выступления руководителя азербайджанской делегации И.Алиева, который с большой похвалой отозвался о политике Азербайджана в отношении национальных меньшинств, заявив, что в их стране живет 30 тысяч армян и что армянские силы оккупировали 20 процентов территории Азербайджана.
Э.Бишарян проинформировала делегатов об истинной политике этой страны, об экстрадиции венгерскими властями убийцы армянского офицера, Рамиля Сафарова, в Азербайджан, о его героизации на родине, о карабахском конфликте и живущих в Диаспоре наших соотечественниках.
После выступления Эгине Бишарян к ней подошел представляющий оппозицию член делегации Венгрии и от имени венгерского народа попросил прощения, сообщив, что руководитель их делегации хочет встретиться с представителями Армении. На состоявшейся встрече руководитель венгерской делегации Ласло Хорват, который два года назад был в Армении, также попросил прощения за экстрадицию убийцы, предложив посредством взаимных визитов депутатов попытаться восстановить дипломатические отношения между двумя странами. В связи с этим руководитель армянской делегации Карен Чшмаритян отметил, что восстановление замороженных отношений пока не предвидится, так как этот процесс предусматривает  специальную процедуру.
Члены армянской делегации также сообщили, что по представлению одной из шести действующих в составе Межпарламентского союза геополитических групп – Евразии Карен Чшмаритян избран членом Исполнительного комитета и заместителем председателя МС.
На заседании Исполнительного комитета была отклонена письменная просьба президента Азербайджана о проведении в 2014 году очередной Ассамблеи в их стране.
Отказу способствовало также выступление нашего делегета, в котором были представлены региональные проблемы и проводимая Азербайджаном истинная политика.