Թաթուլ Մանասերյան. «Գիտությունը գրեթե սպառել է տնտեսական առաջընթացի խթանիչի իր գործառույթը»
«Գրեթե բոլոր մեր ցավոտ խնդիրները` արտագաղթ, գնաճ, ժողովրդի ցածր կենսամակարդակ և այլն, ածանցվում են տնտեսության անմխիթարական վիճակից»,- այսօր` Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնում տեղի ունեցած սեմինար-քննարկման ժամանակ, ասաց ՌԱՀՀԿ վարչական տնօրեն Կարապետ Կալենչյանը: Քննարկումը նվիրված էր ՀՀ տնտեսության զարգացման ներկա միտումներին, մարտահրավերներին ու հեռանկարներին:
Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը նկարագրեց Հայաստանի տնտեսության աղետալի վիճակը և ներկայացրեց նրա զարգացման ուղիների սեփական տեսլականը: Անդրադառնալով ոլորտի իրական պատկերը, որպես կանոն, խեղաթյուրող պաշտոնական վիճակագրության տվյալներին կամ իր արտահայտությամբ` «գեղանկարչությանը»` զեկուցողը համոզմունք հայտնեց, որ մեզանում տնտեսական զարգացման ռազմավարությունը տակավին ձևավորված չէ:
«Գիտությունը, որը սփյուռքի հետ միասին մեր մրցակցային առավելություններից մեկն է համարվում, գրեթե սպառել է տնտեսական առաջընթացի խթանիչի իր գործառույթը: Բավական է ասել, որ գիտության բյուջետային հատկացումներն ընդամենը 1 մլրդ դրամ են կազմում կամ ՀՆԱ-ի 1 տոկոսից էլ պակաս են, ինչի պարագայում գիտելիքահենք տնտեսության մասին խոսք լինել չի կարող»,- նշեց Թաթուլ Մանասերյանը` մտահոգություն հայտնելով նաև համախառն արտաքին պարտքի սպասարկման առումով, որն, ըստ նրա, ընդհուպ մոտեցել է ՀՆԱ-ի 50 տոկոսի վտանգավոր սանդղակին:
Տնտեսագետը ելքը տեսնում է մասնավորապես իրավունք-պատասխանատվություն հավասարակշռությունը ոլորտում վերականգնելու, «Նվազագույն կենսապահովման զամբյուղի մասին», «Գիտության և գիտատեխնիկական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքների պահանջները կյանքի կոչելու, հարկային և մաքսային քաղաքականության արդյունավետությունը բարձրացնելու մեջ:
Միևնույն ժամանակ հակաճգնաժամային առաջարկների իր փաթեթում նա կարևորում է հողի չօգտագործման պրոգրեսիվ հարկի կիրառումը, սուբսիդավորման ձևով ոռոգման ջրի անվճար տրամադրումը գյուղացուն, գյուղմթերքի շուկաներում գների խիստ վերահսկողության սահմանումը և այլն:
Ըստ ՌԱՀՀԿ-ի տարածած մամուլի հաղորդագրության` քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, փորձագիտական մակարդակով խնդրին տիրապետող անձինք, քաղաքագետ-վերլուծաբաններ և լրագրողներ:

Татул Манасерян: "Наука почти исчерпала свою функцию стимулятора экономического прогресса"
"Почти все наши болезненные проблемы – эмиграция, рост цен, низкий жизненный уровень народа и другие – вытекают из неутешительного состояния экономики",- заявил сегодня на семинаре-обсуждении в Армянском центре национальных и стратегических исследований административный директор АЦНСИ Карапет Каленчян.
Доктор экономики, профессор Татул Манасерян обрисовал катастрофическое положение экономики Армении и представил свое видение путей ее развития. Касаясь официальных статистических данных, которые, как правило, искажают реальную картину экономической сферы, Манасерян выразил убежденность, что в нашей стране пока не сформирована стратегия экономического развития.
"Наука, которая вместе с диаспорой считается одним из наших конкурентных преимуществ, почти исчерпала свою функцию стимулятора экономического прогресса. Достаточно отметить, что бюджетное субсидирование науки составляет всего 1 млрд драмов, или менее 1 процента ВВП. В этом случае об опирающейся на науку экономике не может быть и речи",- заявил Татул Манасерян, выразив озабоченность также обслуживанием валового внешнего долга, который, по его словам, вплотную приблизился к опасной 50-процентной отметке ВВП.
Выход экономист видит, в частности, в восстановлении в данной сфере баланса право-ответственность, в претворении в жизнь требований законов "О минимальной корзине жизнеобеспечения", "О науке и научно-технической деятельности", в повышении эффективности налоговой и таможенной политики.
Вместе с тем в своем пакете антикризисных предложений Манасерян придает важное значение применению прогрессивного налога на неиспользование земли, бесплатному предоставлению крестьянам оросительной воды в виде субсидирования, установлению строго контроля над ценами на рынках сельхозпродуктов и т.д.
Согласно сообщению АЦНСИ, в обсуждении приняли участие представители аккредитованных в Армении дипмиссий и международных организаций, эксперты, политологи-аналитики, журналисты.