Ամեն 10 դեռահասից ինն ապրում է տներում, որտեղ ծխում են
Հունիսի 13-ին Երևանի պետական համալսարանի կենտրոնական մասնաշենքի հարակից բացօթյա տարածքում կկայանա ցուցահանդես` նվիրված չծխողների իրավունքների պաշտպանությանը: Գեղագիտության ազգային կենտրոնի կերպարվեստի և դեկորատիվ կիրառական արվեստի քոլեջ-ստուդիայի սաները կներկայացնեն իրենց աշխատանքները` նվիրված ծխելու և երկրորդային ծխի ազդեցության հիմնախնդիրներին:
Ծխախոտի օգտագործումը և երկրորդային ծխի ազդեցությունը Հայաստանում հանրային առողջապահության առաջնահերթ խնդիրներից են, որոնք հնարավոր է կանխել: Գործող օրենսդրությունը միայն մասնակի է պաշտպանում չծխողների, այդ թվում նաև երեխաների իրավունքները:
Ավելին, դպրոցական տարիքի երեխաները ենթարկվում են երկրորդային ծխի ազդեցությանը ինչպես տներում, այնպես էլ հանրային վայրերում: Օրինակ` յուրաքանչյուր 10 դեռահասից ինն ապրում է տներում, որտեղ ծխում են իրենց ներկայությամբ, իսկ 8-ը ենթարկվում է ծխախոտի երկրորդային ծխի ազդեցությանը հանրային վայրերում:
Երիտասարդ ստեղծագործողներն իրենց վերաբերմունք են արտահայտում այս երևույթի նկատմամբ` արվեստի լեզվով:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվում է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի առողջապահական ծառայությունների հետազոտման և զարգացման կենտրոնը` «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան»-ի աջակցությամբ:

Девять из каждых десяти подростков живут в домах, где курят
13 июня на прилегающей к центральному корпусу Ереванского государственного университета открытой площадке откроется выставка, посвященная защите прав некурящих. Воспитанники колледжа-студии живописи и прикладного искусства Национального эстетического центра представят свои работы, посвященные проблемам курения.
В Армении использование сигарет и воздействие вторичного дыма являются первочередными проблемами общественного здравоохранения. Действующее законодательство лишь частично защищает права некурящих, в том числе права детей.
Более того, дети школьного возраста подвергаются воздействию вторичного дыма как в домах, так и в общественных местах. Так, девять из каждых десяти подростков живут в домах, где курят в их присутствии, а 8 – подвергаются воздействию вторичного дыма в общественных местах.
Воспитанники колледжа-студии выразят свое отношение к этому явлению языком искусства.
Выставку организует Центр изучения и развития услуг здравоохранения Американского университета Армении при содействии организации "Фонды открытого общества-Армения".