Ինչպե՞ս դառնալ միլիոնատեր դատավոր
Ըստ 2011թ. գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի՝ Արտակ Զախարյանը տարեկան ստանում է 3 մլն 939 հազար 287 դրամ աշխատավարձ, սակայն նրա հաշվին առկա գումարները մի քանի հարյուր անգամ գերազանցում են ստացած աշխատավարձի չափը:
2011թ. սկզբին Արտակ Զախարյանն ունեցել է 422 մլն դրամ, իսկ տարեվերջին՝ 412 մլն: Դատավորը դրամական միջոցներ է պահում նաև արտարժույթով. 200 հազար դոլար և 200 հազար եվրո, որոնք ամբողջ տարվա ընթացքում մնացել են անփոփոխ:
Նշենք, որ 1998 թ.-ից մինչև 2001 թվականը Արտակ Զախարյանն աշխատել է ՀՀ Մաքսային պետական կոմիտեում՝ որպես արագ հակազդման բաժնի առաջատար մասնագետ, տեսուչ, այնուհետև ավագ տեսուչ։
2001 թ. նշանակվել է քննիչ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի դատախազությունում, իսկ 2005-ին՝ Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի դատախազությում դատախազի օգնական, 2007 թվականին՝ դատախազ։
2008 թ.-ից առ այսօր աշխատում է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:
Թե որտեղից դատավորին այդքան գումար, պարզ չէ: Ամենայն հավանականությամբ, նշված գումարները «ժառանգություն» է ստացել հորից՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Երվանդ Զախարյանից:

Как стать судьей-миллионером
Судья суда общей юрисдикции ереванских административных районов Малатия-Себастия Артак Захарян занимает эту должность с 1 января 2008 г. Несмотря на молодой возраст, Захарян – самый богатый судья в Армении.
Согласно декларации об имуществе и доходах 2011 г., его годовая зарплата составляет 3 млн 939 тыс. 287 драмов, однако имеющиеся на его счете суммы в несколько сотен раз превышают размер его заработной платы.
В начале 2011 г. Артак Захарян имел 422 млн, а к концу года – 412 млн драмов. У судьи есть также денежные средства в валюте – 200 тысяч долларов и столько же евро, которые в течение года оставались неизменными.
Отметим, что с 1998-го по 2001-й годы А.Захарян работал в Государственном таможенном комитете сперва ведущим специалистом отдела быстрого реагирования, затем инспектором и, наконец, старшим инспектором.
В 2001 г. он поступил на работу в прокуратуру ереванской общины Малатия-Себастия, где в 2005-ом стал помощником прокурора, а в 2007-ом – прокурором.
С 2008-го года по настоящее время Артак Захарян является судьей суда общей юрисдикции административного района Малатия-Себастия.
Откуда у судьи столько денег, непонятно. По всей видимости, указанные суммы он получил в «наследство» от отца – председателя Госкомитета кадастра недвижимости при правительстве РА Ерванда Захаряна.