Ուկրաինայում մեծամասնական ընտրակարգը հաղթեց ժողովրդավարությանը
Հոկտեմբերի 28-ին Ուկրաինայում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ: Մինչ երկրի իշխանությունները շտապում էին պնդել, որ դեմոկրատական ընտրություններ են անցկացրել, ընդդիմությունը և ԵԱՀԿ-ն հայտարարում էին հակառակը:
Գործը հասավ նրան, որ ընդդիմադիր «Բատկիվշինա» դաշինքի ղեկավար` այժմ ազատազրկված Յուլիա Տիմոշենկոն հացադուլ հայտարարեց, իսկ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավարը հայտարարեց, որ ընտրությունները «մեկ քայլ հետ էին»:
Մի կողմ թողնելով այն հանգամանքը, որ ուկրաինական «մեկ քայլ հետ» ընտրությունները ավելի ժողովրդավար էին, քան հայկական «մեկ քայլ առաջ»-ները` եկեք դիտարկենք ընտրությունների արձանագրած արդյունքները:
Ուկրաինայի խորհրդարանը` Գերագույն Ռադան, կազմվում է խառը ընտրակարգով: 450 պատգամավորների կեսը (225-ը) ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով, կեսն էլ` մեծամասնականով: Ընտրություններին մասնակցած 5 հիմնական (և անցողիկ 5 տոկոսանոց շեմը հաղթահարած) քաղաքական ուժերի ձայները բաշխվեցին հետևյալ կերպ`
Ռեգիոնների կուսակցություն – 30.0 %
«Բատկիվշինա» – 25.5 %
Վիտալի Կլիչկոյի «ՈւԴԱՌ» – 14.0 %
Կոմունիստական կուսակցություն – 13.2 %
«Ազատություն» ազգայնական դաշինք – 10.4 %
Եթե հաշվի առնենք, որ Կոմունիստական կուսակցությունը դաշինք է կազմելու երկրի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի Ռեգիոնների կուսակցության հետ, և նման պայմանավորվածություն են ձեռք բերել նաև ընդդիմադիր «Բատկիվշինան», «ՈւԴԱՌ»-ը և «Ազատություն»-ը, ապա ստացվում է, որ իշխանական կուսակցությունների հավաքած 43.2% (104 մանդատ) ձայների դիմաց ընդդիմությունը ունի 49.9 % ձայն (121 մանդատ):
Այսինքն, Ուկրաինայի ժողովրդի մեծամասնությունը իր ձայնը միարժեքորեն տվել է ընդդիմությանը (և դա այդես է նույնիսկ կեղծիքների ֆոնի վրա) և, տրամաբանորեն, երկրում պետք է տեղի ունենար իշխանափոխություն, եթե…
Մանդատներ իշխանության գրպանում
Հայաստանում Ազգային Ժողովի վերջին ընտրություններին նախորդող ամիսներին ակտիվորեն քննարկվում էր 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու՝ ընդդիմության առաջարկը: Ընդդիմադիրները ասում էին, որ քանի դեռ կա մեծամասնական ընտրակարգը, իշխանությունը գնում է ընտրությունների «41 մանդատ գրպանում դրած»: Պարզվում է, որ հայ ընդդիմադիրները ճիշտ էին: Ուկրաինայում, ուր մեծամասնական թեկնածուները, ովքեր (ինչպես և մեր երկրում) հիմնականում քաղաքականությունից հեռու են, իշխանության համակրանքը վայելող տեղական հեղինակություններ են, փաստացի կարողացան փրկել իշխանություններին ժողովրդավարությամբ թելադրված իշխանափոխությունից:
Ուկրաինայի 225 ընտրատարածքներում մեծամասնական թեկնածուների հաղթանակը բաշխվեց հետևյալ կերպ`
Ռեգիոնների կուսակցություն – 114 մանդատ
«Բատկիվշինա» – 43 մանդատ
Վիտալի Կլիչկոի «ՈւԴԱՌ» – 6 մանդատ
Կոմունիստական Կուսակցություն – 0 մանդատ
«Ազատություն» ազգայնական դաշինք – 12 մանդատ
Ինքնաառաջադրված – 43 մանդատ
Այլ կուսակցություններ – 7 մանդատ
Այսպիսով, ընդդիմադիր ուժերի 61 մեծամասնական պատգամավորների դիմաց իշխանությունը կունենա առնվազն 114 պատգամավոր (գումարած շուրջ 3 տասնյակ ինքնաառաջադրվածները):
Այսինքն, իշխանությունն այս երկրում նույնիսկ ընտրակեղծիքներից հետո հավաքելով ավելի քիչ ձայն, քան ընդդիմությունը, Գերագույն Ռադայում կունենա ավելի քան 218 պատգամավոր ընդդիմության 182 պատգամավորների դիմաց:
Այսպիսով, ի հեճուկս Ուկրաինայի ժողովրդի մեծամասնության` ընտրությունների արդյունքներով արձանագրված իշխանափոխություն իրականացնելու ցանկությանը, գործող իշխանություններին հաջողվեց խուսափել դրանից:
Հ.Գ. Միգուցե հիմա լավագույն ժամանակաշրջանը չէ Հայաստանում խորհրդարանի ձևավորման ընտրակարգերի քննարկման համար, սակայն դժվար է գտնել բերվածից ավելի լավ օրինակ, որով ցույց կտրվի մեծամասնական ընտրակարգի և ժողովրդի կամարտահայտման իրավունքի ապահովման անհամատեղելիությունը:

На Украине мажоритарная система одержала победу над демократией
28 октября на Украине прошли парламентские выборы. И пока власти страны поспешили заверить, что провели демократические выборы, оппозиция и ОБСЕ заявили об обратном.
Дело дошло до того, что руководитель оппозиционного блока «Батькивщина» Юлия Тимошенко, которая в настоящее время находится в заключении, объявила голодовку, а руководитель наблюдательской миссии ОБСЕ заявил, что выборы «стали шагом назад».
Оставим в стороне то обстоятельство, что ставшие «шагом назад» украинские выборы были более демократичными, чем объявленные «шагом вперед» армянские, и посмотрим, какие результаты были зафиксированы в процессе голосования.
Парламент Украины – Верховная Рада формируется по смешанной избирательной системе. Половина 450 депутатов (225) избираются по пропорциональной системе, половина – по мажоритарной. Голоса участвовавших в выборах 5-ти основных (а также преодолевших 5-процентный барьер) политических сил распределились следующим образом:
Партия регионов – 30.0 %
«Батькивщина» - 25.5 %
«УДАР» Виталия Кличко – 14.0 %
Коммунистическая партия – 13.2 %
Националистический блок «Свобода» – 10.4 %.
Если учесть, что Компартия образует блок с Партией регионов президента страны Виктора Януковича и такая же договоренность достигнута между оппозиционными партиями «Батькивщина», «УДАР» и «Свобода», то против набранных властными партиями 43,2% голосов (104 мандата) оппозиция имеет 49,9% голосов (121 мандат).
То есть большинство народа Украины однозначно отдало свои голоса за оппозицию (и это еще на фоне фальсификаций), и, по логике, в стране должна была произойти смена власти, если бы...
Мандаты в кармане властей
В Армении в предшествующие парламентским выборам месяцы активно обсуждалось предложение о переходе на 100-процентную пропорциональную избирательную систему. Оппозиционеры утверждали, что пока существует мажоритарная система, власть идет на выборы, уже имея в кармане 41 мандат.
Оказывается, армянские оппозиционеры были правы. На Украине, где кандидаты-мажоритарники, являющиеся (как и в нашей стране) в основном далекими от политики и пользующимися благосклонностью властей местными авторитетами, фактически сумели спасти властные силы от продиктованной демократией смены власти.
В 225 избирательных округах мандаты между кандидатами-мажоритарниками распределились следующим образом:
Партия регионов - 114 мандатов
«Батькивщина» – 43 мандата
«УДАР» Виталия Кличко – 6 мандатов
Коммунистическая партия – 0 мандатов
Нациооналистический блок «Свобода» - 12 мандатов
Самовыдвиженцы – 43 мандата
Другие партии – 7 мандатов.
Таким образом, против 61 депутата-мажоритарника от оппозиционных сил власти будут иметь по меньшей мере 114 депутатов (плюс около трех десятков самовыдвиженцев).
Получается, что в этой стране власть, которая даже после осуществления избирательных фальсификаций набрала меньше голосов, чем оппозиция, будет иметь в Верховной Раде более 218 депутатов против 182 депутатов от оппозиции.
Итак, вопреки желанию большинства народа Украины действующим властям удалось избежать смены власти посредством выборов.
P.S. Возможно, сейчас не лучшее время для обсуждения порядка формирования избирательной системы Армении, однако трудно привести более удачный, чем этот, пример несовместимости мажоритарной системы и обеспечения права на волеизъявления народа.