Մադանի վերջին հույները
Ալավերդի քաղաքից հինգ կմ հեռավորությամբ գտնվող Մադան թաղամասը մինչեւ 90-ական թվականների սկիզբը միայն հունաբնակ էր` ապրում էին 800 հույներ: Այսօր գյուղում մնացել են 24 հույն, հիմնականում ծերեր: Հայաստանում հույները հայտնվել են 17-րդ դարի երկրորդ կեսերից: 1763 թվականին հույների մոտ 800 ընտանիք Թուրքիայից` Գյումուշխանայից, տեղափոխվել է Լոռու մարզի Ախթալայի տարածք:
1763թ.-ին նրանք կառուցել են Ախթալայի արծաթաձուլական, իսկ 1770թ.-ին` Ալավերդու եւ ապա Շամլուղի պղնձաձուլական գործարանները: Մադանում ապրող հույների կյանքն անմիջապես կապված է եղել Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի հետ:
Հույների սերունդները տարիներ շարունակ աշխատում էին Ալավերդիի պղնձաձուլական հանքերում:
Մադանցի ազգությամբ հույն 68-ամյա Միխայիլ Կոտանովը հիշում է, որ հանքեր փորում էին ոչ միայն տղամարդիկ, այլ նաեւ կանայք եւ դեռահասները, որոնք քարերը լցնում էին կաշվե պարկերի մեջ, կապում ուսերին եւ չորքոտանի կենդանիների պես բարձրանում հորերից: Նրանց աշխատանքային գործիքներն էին մուրճը, քլունգը եւ բահը: Նույնիսկ այն ժամանակ, երբ 19-րդ դարում պղնձարդյունաբերության մեջ սկսեցին ներդրումներ անել նաեւ ֆրանսիական եւ ռուսական կապիտալիստները, հույները շարունակում էին մեծ դեր ունենալ հանքարդյունաբերության մեջ որպես փորձված հանքափորներ:
| Միխայիլ Կոտանով | Ասլանով Ալիկ | Ապոստոլովա Վարվառա |
Միխայիլ Կոտանովի ընտանիքում հանքափորության գործը փոխանցվել է սերնդեսերունդ: Նրա պապն ու հայրն են նրան տարել հանք, որտեղ նա աշխատել է 30 տարի: Այդ ավանդույթը եղել է նաեւ Մադանում ապրած ուրիշ հույն ընտանիքներում: Նա ասում է, որ պապերի եւ հայրերի գործի շարունակությունը միակ ճանապարհն էր, որով կարող էին գնալ հանքափորների սերունդները: «Բայց հիմա ժամանակները փոխվել են: Իմ բոլոր հարազատները 1992 թ.-ից ապրում են Հունաստանում: Նրանցից ի՞նչ հանքափորներ»,- ժպտալով ասում է ծերունին: Հույների էթնիկ հայրենիք Հունաստանը ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո ընդունել է աշխարհի բոլոր ծայրերում հաստատված իր հայրենակիցներին` ընձեռելով նրանց մեծ արտոնություններ: Այդ պայմաններում 1990-ական թվականներին Հայաստանի հույները սկսեցին լքել Հայաստանը: Եթե 1979 թվականի մարդահամարի տվյալներով Հայաստանում գրանցված հույների քանակը եղել է 5.653, ապա 2001 թվականին նրանց թիվը կտրուկ նվազել է` հասնելով 1176-ի, որոնցից 853-ը քաղաքաբնակ են:
«Որպես հույնի ժառանգներ իմ որդիները, հարսները, դուստրերն ու փեսաները 6 թոռներիս հետ ստացել են Հունաստանի քաղաքացիություն, ունեն տուն եւ աշխատանք այնտեղ: Ես այցելում եմ նրանց, բայց որոշել եմ ապրել Մադանում, որովհետեւ այստեղ է իմ տունը, որը ես կառուցել եմ` հանքերում պղինձ հայթայթելով, իմ այգին ու տունը իմ դժվար աշխատանքի արդյունքն է, ինչպե՞ս կարող եմ թողնել ու գնալ»,- ավելացնում է Միխայիլը:
Մադանից Հունաստան հեռացած շատ հույների բնակարաններ հսկում են հայ բարեկամները կամ հարեւանները, որոնցից մի քանիսը նույնիսկ արդեն հաստատվել են այդ տներում: Ոչ ոք չի հավատում, որ նրանք կվերադառնան: Ասում են, որ ոմանք երբեմն գալիս են, բայց վերադառնալու մտադրություն չունեն: Գալիս են այն պատճառով, որ ունեն հայ բարեկամներ եւ ազգականներ: Իսկ այն փոքրաթիվ հույները, որոնք մնացել են Մադանում, հայերի նման զբաղվում են անասնապահությամբ, մի քանի հոգի աշխատում է հանքերում:
Մադանում եղել է նաեւ հունական եկեղեցի, բայց այն արդեն ավելի շատ ավերակ է հիշեցնում: Եղել է նաեւ դպրոց, որտեղ ժամանակին դասավանդել են հունարեն, բայց հիմա այն քանդված է, եւ գյուղի երեխաները հաճախում են Ալավերդու դպրոցը: Սա մեծ դժվարություններ է ստեղծում երեխաների եւ ծնողների համար, քանի որ ճանապարհը երկար է` 5 կմ: Գյուղում հատուկ հավաքատեղի չկա, եթե չհաշվենք խանութի շրջակայքը, որը գյուղի բնակիչներից մեկի տունն է` կիսով չափ խանութի վերածված: Ինչպես շատ գյուղերում, այստեղ նույնպես գազը, ջուրը, քաղաքային հեռախոսն անմատչելի հարմարություններ են:
23-ամյա ազգությամբ հույն Ասլանով Ալիկի բարեկամները նույնպես Հունաստանում են: Ալիկը նոր է ամուսնացել, բայց Հունաստան գնալու մտադրություն չունի: Օգնում է հորեղբորը ռեստորան կառուցել: Ասում է, որ Մադանում ոչ ոք հիմնական աշխատանք չունի, եթե պատահական գործ լինում է, ապա այն կապված է ճանապարհաշինության կամ էլ փայտամշակման հետ:
«Հույներ այստեղ քիչ են մնացել, հիմնականում ծերեր, որոնք ավելի շատ լքված տներին պահակություն են անում: Չգիտեմ, մի երկու հոգի թաղամասի վերեւի մասում կա, մի երեք հոգի էլ երեւի այս մասերում»,- ասում է Ալիկը` ցույց տալով թաղամասի ծայրամասային անկյունները:
80-ամյա Ապոստոլովա Վարվառայի բարեկամները նույնպես Հունաստանում են: Հիմա ծեր կինը միայնակ է ապրում, նախկին մեծ հունական ընտանիքից միայն դատարկ տունն է մնացել: Ասում է, որ Մադանը փոխվել է, շատ մարդիկ են հեռացել, բարքերն են փոխվել, հանքահանությունն այլեւս պատվավոր գործ չէ մարդկանց համար: «Երբ այստեղ շատ հույներ կային, մենք հայերի նման նոր տարին մեծ շուքով եւ առատ սեղաններով ենք նշել` դեկտեմբերի 25-ին: Անպայման այցելում էինք բոլոր հույներին եւ իրար նվերներ տալիս: Նշում էինք նաեւ Ֆետոն տոնը: Տոնի իմաստն այն է, որ խաչ էինք պատրաստում եւ նետում գետը: Ով առաջինը կկարողանա ջրից հանել խաչը, նա կլինի հաղթողը, եւ այն մեկ շաբաթ կպահի իր տանը: Խաչին տիրանալու համար հիմնականում երիտասարդներն էին պայքարում: Այդ տոնից հետո մեզ մոտ Զատիկն է` Պասխան, որի ժամանակ մենք պաս էինք պահում: Չկար Մադանում մի հույն, որ այդ օրը կուլիչ չթխեր: Օրինակ` ես գիտեմ, որ պասից դուրս եկող հայերն այդ օրը չամիչով փլավ, ձուկ եւ ձու են ուտում, բայց հույներն իրավունք ունեին դա անել միայն հաջորդ առավոտյան: Նախկինում տոնական արարողություններն իրականացրել ենք եկեղեցում, բայց այն հիմա չի գործում, կենդանիներ են մտնում ներս, ո՞վ պիտի վերականգնի. բոլորը գնացել են»,- ասում է Վարվառան:
Մադանում հունական կոլորիտն ավելի շատ պահպանվել է գերեզմանոցում: Եկեղեցու կողքին տեղակայված գերեզմանոցը շատ է տարբերվում հայկական գերեզմանոցներից: Հույներն իրենց հանգույցյալների համար կառուցում են փոքրիկ տնակներ, որտեղ թաղում են հանգուցյալին: Գերեզմանոցի տարբեր անկյուններում եղինջի եւ մոլախոտի միջից կարելի է նշմարել երբեմնի հայտնի Բատմանովների, Սպիրիդոնովների, Կոտանովների, Ֆորմանովների ու Ապոստոլովների ընտանիքների շիրմաքարերը:

The Last Remaining Greeks of Madan
The neighborhood of Madan is located some five kilometers from the center of Alaverdi. In the early 1990's it was exclusively populated by some 800 Greeks. Today, only twenty-four remain, mostly elderly folk. Greeks began to appear inArmeniastarting in the second half of the 17 th century.
In 1763 some 800 Greek families from Kyumushana inTurkeymoved to the Akhtala region in the Lori Marz. That same year they built a silver foundry in Akhtala and in 1770 they constructed copper foundries, first in Akhtala and later in Shamlugh. The lives and livelihood of the Madan Greeks have been inexorably linked to the Akhtala copper foundry.
Successive generations of Greeks have worked in the Alaverdi copper mines. 68 year-old Mikhail Kodanov, an ethnic Greek from Madan, recounts that it was not only the men who digged in the mines, but women and teenagers as well, They would carry the ore out of the mines in leather bags strung across their shoulders like pack animals. The tools they used were the hammer, pick and shovel. Greeks continued to work in the mining industry as experienced miners even when French and Russian capitalists began to invest in the copper industry in the 19 th century.
In Mikhail Kodanov's family the tradition of working as a miner has been passed down through the generations. He was first taken down the mines by his grandfather and father and wound up working there for thirty years. The same tradition holds true in other Greek families of Madan. Mikhail says that the only way successive generations could get work in the mines was to replace their grandfathers or fathers. The old man recounts with a smile that, “ Today, times have changed. All my relatives have been living inGreecesince 1992. You couldn't make a miner out of any of them.” Ever since the fall of the Soviet Union the nation of Greece has opened its doors to Greeks the world over, granting them a number of privileges. It was in this context that Greeks began to leaveArmeniain the 1990's. According to 1979 census figures there were some 5,653 registered Greeks living inArmenia. In 2001 that number sharply dropped to 1,176, of which 853 were urban dwellers.
| Mikhail Kodanov | Alik Aslanov | Varvara Apostolova |
“ As ethnic Greeks my sons, daughters, in-laws and grandchildren all have received Greek citizenship. They all have homes and jobs inGreece. While I go to visit them I've decided to stay in Madan. This is where my house is which I built from the sweat of my brow working in the mines. My garden and home are the tangible rewards of my labor. How can I leave it all behind and go “ Mikhail continues.
Many of the Armenian friends and relatives of Greeks who've moved toGreecefrom Madan now watch over their empty homes. Some have even moved into their houses. No one believes that they'll ever return. We were told that some come back to visit but never with the intention to stay. They come to visit friends and relatives here. Those few Greeks who have remained in Madan are engaged in animal husbandry, like Armenians, and a few still work in the mines.
There used to be a Greek church in Madan but its now mostly a haunting ruin. The school where Greek once was taught is also in ruins and the village children now attend school in Alaverdi. This presents a big problem for both parents and kids as it's a good five kilometers away. There's no real gathering spot in the village to speak of other than the village store. The store is actually the house of one of the residents that's been partially converted into a place of business. As in many other villages, gas, water and telephone service are non-existent luxuries.
The relatives of 23 year-old ethnic Greek Alik Aslanov now live inGreece. He recently got married and has no intention of moving there as well. Presently, he's assisting his uncle build a restaurant. He says that no one has steady work in Madan. Whenever random work does become available its either road construction or woodworking related.
Pointing to the far reaches of the village Alik says, “ Only a few Greeks remain, mostly the elderly, who keep an eye on the homes of those who have left.”
All of 80 year-old Varvara Apostolova's relatives are also inGreece. The old woman now lives by herself in an empty home that once housed a large Greek family. She says that Madan has changed, that many have left, that customs have changes and that going down the mines is no longer considered dignified work. Varvara recounts that, “ In those days when many Greeks lived here we would celebrate New Years in grand style and with bountiful holiday tables, just like the Armenians. We'd visit all the Greek homes and exchange gifts. We'd also celebrate the holiday of “Fota”. According to tradition we would construct a cross and throw it into the river. The first person to retrieve it would be the contest winner and would be granted the right to keep the cross in their home for an entire week. Mostly the young people would take part in the contest. This holiday was followed by Easter (Pascha), during which we fasted. There wasn't a single Greek in Madan who didn't bake the traditional “koolich” Easter bread on that day. I know that Armenians would break their fast by eating pilaf with raisins, fish and eggs. But we Greeks could only do so on the morning of the following day. In the past, we'd perform all these celebratory services in the church that no longer functions as such. Animals now wander in and out of the place. But who is going to rebuild it, they've all gone.”
The Greek flavor of Madan is best preserved in the village cemetery. It's off to one side of the church and is quite different from Armenian cemeteries. The Greeks erect small house-like structures in which to bury their deceased. Peeking out from the overgrown weeds and nettle bushes are the gravestones of once prominent Greek families such as the Batmanovs, Spiridonovs, Kotanovs, Formanovs and Apostolovs.