Ապացուցել անապացուցելին
Արդեն մոտ չորս ամիս ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության առաջին դեսպան, նախկին արտգործնախարար, ՀՀՇ վարչության նախկին նախագահ Ալեքսանդր Արզումանյանը կալանավորված է։ Նրա գործով զբաղվող Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների առջեւ երկու խնդիր է դրված։ Առաջին՝ ապացուցել, որ Արզումանյանը զբաղվել է անօրինական ճանապարհով ստացված փողերի լվացմամբ։
Երկրորդ՝ առաջինն ապացուցելով ապացուցել, որ քաղաքական հարուստ կենսագրություն եւ ընդդիմադրի անթաքույց կեցվածք ունեցող գործիչը քաղաքական բանտարկյալ չէ։
Գործի քննության ընթացքը գաղտնի է, բայց արդեն պարզ է մի բան, որ Արզումանյանի ընկերը՝ Ալեքսանդր Աղազարյանը հայտարարել է, թե օգնության նպատակով ինքն է գումար տվել Արզումանյանին, եւ որ իր տված գումարը միանգամայն օրինական է։ Եթե սա համարվում է անօրինական փողերի լվացում, ուրեմն մեր հանրապետության քաղաքացիների գերակշռող մեծամասնությունը պետք է հայտնվի բանտերում, քանի որ, հայտնի է, որ մարդիկ բարգավաճող մեր երկրում հիմնականում գոյատեւում են արտասահմանում ապրող կամ աշխատելու նպատակով այնտեղ հայտնված ազգականների ուղարկած օգնությամբ։
Հայտնի է նաեւ, որ արտասահման աշխատելու մեկնած մեր հայրենակիցների մի մասն այնտեղ զբաղվում է, մեղմ ասած, ոչ այնքան քրտնաջան աշխատանքով։ Վերջերս հաճախ է գրվում մեծ խանութներից կատարվող գողությունների, բանկային քարտերով արվող մեքենայությունների, ռեկետի ու նման բաների մասին։ Բայց դրսից օգնություն ստացող մեր համաքաղաքացիներից շատերն, ում կարծիքով իրենց ազգականները զբաղված են քրտնաջան աշխատանքով, չեն էլ կասկածում, որ ստացված գումարը ձեռք է բերվել հանցավոր ճանապարհով։ Այստեղ եւս պետք է ապացուցել անապացուցելին։
Բայց մեր իրավապահ մարմինները չեն զբաղվում դրսից օգնություն ստացող քաղաքացիներով ոչ այն պատճառով, որ բարեգութ են սոցիալական ծանր վիճակում հայտնված մարդկանց նկատմամբ, այլ որովհետեւ այս հանցատեսակի բացահայտման դեպքում կարեւոր է, որ պասիվ կողմը՝ ստացողն, անպայման իրազեկ լինի ստացված դրամական կամ նյութական միջոցների ծագմանը։ Մի խոսքով, եթե ինձ գողացված ժամացույց են նվիրում, դա դեռ չի նշանակում, որ ես գող եմ, պետք է ապացուցել, որ տեղյակ եմ եղել ինձ հասած ապրանքի գողացված լինելուն։
Լվացվող փողերի անօրինական ծագումն ապացուցելը ծանր հետաքննչական աշխատանք է՝ պետք է հավաքել փաստաթղթեր, պետք է ձեռք բերել ցուցմունքներ եւ ապացույցներ, ինչը, մեղմ ասած, մեր իրավապահների ուժերից վեր է։ Մերոնք սովոր են ծայրահեղ դեպքում հարցը փակել անօրինական զենքով, ինչպես արեցին Ժիրայր Սեֆիլյանի դեպքում, կամ անթույլատրելի միջոցներով ինքնախոստովանություններ կորզելով, ինչպես անում են շատ ու շատ քաղաքացիների հետ։
Որքան ինձ հայտնի է, Արզումանյանի բնակարանը խուզարկելիս անօրինական զենք չի հայտնաբերվել։ Իսկ ինքնախոստովանության փոխարեն «կասկածյալը» պահանջել է առերեսում Լեւոն Մարկոսի հետ, ում ենթադրյալ անօրինական փողերն է իբր լվացել։ Այս վերջինն արդեն վեր է ոչ միայն քննիչների, այլեւ ՀՀ իշխանությունների ուժերից, որովհետեւ Հայաստանի կողմից հետախուզման մեջ գտնվող Լեւոն Մարկոսն ազատորեն ման է գալիս Մոսկվայում, շփվում ռուսական քաղաքական էլիտայի ներկայացուցիչների հետ, եւ, ցանկության դեպքում, նրան կարող է հանդիպել ամեն ոք, բացի հայ իրավապահներից։
Ընկերները, համախոհները, քաղաքացիական ակտիվ կեցվածք ունեցող մարդիկ ուզում են ազատ տեսնել Ալեքսանդր Արզումանյանին, բայց ամենից շատ նրա ազատությունն են փափագում Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցներն, ովքեր հայտնվել են հիմար վիճակում։ Որքան դժվարանում է անօրինական փողերի լվացման գործը դրստելը, այնքան բարդանում ու գրեթե անհնար է դառնում ապացուցելը, թե Արզումանյանը քաղբանտարկյալ չէ։ Ժամանակն էլ չի աշխատում երկու անապացուցելի բան ապացուցել փորձող ԱԱԾ-ականների օգտին։ Մոտենում են նախագահական ընտրությունները, եւ Արզումանյանի քաղբանտարկյալ լինելն ավելի ու ավելի հստակ է դառնում։

Proving the Unprovable
It has already been almost four months since the first Armenian ambassador to the UN, former foreign minister and former president of the ANM Council Alexander Arzoumanian was imprisoned. There are two issues facing the staff at the National Security Service who are working on his case. The first is to prove that Arzoumanian was involved in laundering money that had been obtained illegally.
The second is to prove, given that the first had been established, that this politician – with his rich political history and obvious oppositionist stance – is not a political prisoner.
The course of the investigation is being kept a secret, but one thing is now common knowledge – Arzoumanian's friend, Alexander Aghazaryan, has declared that he was the one who had given money to Arzoumanian as a favor, and that his money was legal. If this can be considered money laundering, then the majority of our country's citizens should be sent to jail, because everyone knows that most of the people in our prospering country survive by accepting money from friends and relatives who have moved abroad to work or live.
It is also known that some of our compatriots who have moved abroad are not involved, to put in mildly, in honest labor. Lately, there have been many news stories about robberies from large stores, machinations using credit cards, and other kinds of rackets. But many of our compatriots who receive sums from abroad have no doubt that their relatives are involved in honest jobs and would never suspect the illegal origins of some of that money. Here, once again, one has to prove the unprovable.
But our law enforcement officials do not investigate citizens who receive money from abroad – not because they feel pity for these people in today's difficult social conditions, but because in such cases they have to prove that the passive party, i.e. the recipient, was aware of the illegal origins of the money. In other words, if I get a stolen watch as a present, that does not make me a thief. One has to prove that I was aware that the watch was stolen when I accepted it.
It is a very difficult investigative job to establish the origins of money being laundered – documents need to be collected, testimonies and counter-testimonies must be recorded, which is, to put it mildly, beyond the capabilities of our law enforcement system. They are most used to using a gun in extreme cases, as they did with Zhirair Sefilyan, or by using illegal methods to extract confessions, which they do with so many of our citizens.
As far as I know, no illegal weapons were discovered when Arzoumanian's apartment was searched. Instead of confessing, the “suspect” demanded a face-to-face meeting with Levon Markos, whose money he allegedly laundered. The latter is not just beyond the abilities of the law enforcement system to arrange, but also of the authorities on the whole, because Levon Markos – who is a wanted man inArmenia– wanders freely about inMoscowand meets with representatives of theRussia's political elite. Anyone can arrange a meeting with him there, except for Armenian law enforcement officers.
His friends, supporters and people with an active political stance want to see Alexander Arzoumanian free, but those who want to see this happen the most are the workers at the National Security Service, who have found themselves in a ridiculous situation. As the task of proving the charge of money laundering gets more and more difficult, the issue of establishing that Arzoumanian is not a political prisoner is growing nearly impossible. Time is also against the NSS staff who must prove the unprovable. The presidential elections are coming nearer and it growing more obvious that Alexander Arzoumanian is indeed a political prisoner.