Ի՞նչ եկամուտներ ունեն նախկին նախարարն ու ոստիկանապետը
Պաշտոնաթողությունից հետո ֆինանսների նախկին նախարար Վարդան Խաչատրյանն ու նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը դարձել են ՀՀ նախագահի խորհրդականները: Ուսումնասիրելով նրանց գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը՝ պարզվեց, որ երկու պաշտոնյաներն ու իրենց կանայք իրենց հաշվին զգալի գումար ունեն:
Վարդան Խաչատրյանի 2011թ.-ի հայտարարագրի համաձայն՝ իր միակ եկամուտը աշխատավարձն է՝ տարեկան 3 մլն 259 հազար 890 դրամ: Սակայն տարեսկզբին նրա հաշվին եղել է 20 մլն դրամ, տարեվերջին՝ 15 մլն: Բացի դրանից՝ Վարդան Խաչատրյանն ունի 35 հազար դոլար:
Նրա կնոջ՝ Անահիտ Մանուկյանի եկամուտը դարձյալ աշխատավարձն է՝ 900 հազար դրամ, սակայն նա էլ իր հաշվեհամարին «կլորիկ» գումար ունի: 2011թ.-ի սկզբին Անահիտ Մանուկյանն ունեցել է 154 մլն դրամ, տարեվերջին՝ 134 մլն, ինչպես նաև 3 հազար դոլար:
Ալիկ Սարգսյանը նախագահի խորհրդականն է 2011թ.-ից: Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի՝ նշված տարում նրա միակ եկամուտը եղել է 5 մլն 517 հազար 240 դրամ, որը աշխատավարձն է: Ինչպես Վարդան Խաչատրյանը, այնպես էլ Ալիկ Սարգսյանն իր հաշվին ունի ավելի մեծ գումար, քան իր աշխատավարձն է: Նա ունի 120 մլն դրամ և 70 հազար դոլար:
Հայտարարագրից պարզվում է, որ Ալիկ Սարգսյանի կինը 2011-ին չի աշխատել և որևէ եկամուտ չի ստացել, սակայն նրա հաշվին առկա է 7 մլն դրամ և 6 հազար 500 դոլար:
Մամուլը նշված պաշտոնյաների մասին բազմիցս գրել է և նշել, որ նրանք շատ ավելի ունևոր են, քան ներկայանում են:

Какие доходы имеют бывший министр финансов и бывший начальник Полиции РА
После того, как министр финансов Вардан Хачатрян и начальник Полиции Алик Саркисян были отправлены в отставку, они стали советниками президента РА. Изучение их деклараций об имуществе и доходах показало, что оба чиновника и их жены имеют на своих счетах значительные суммы.
Согласно декларации Вардана Хачатряна за 2011 г., его единственный источник дохода составляла зарплата – 3 млн 259 тыс. 890 драмов в год. В то же время в начале года на его счете было 20 млн, а к концу года – 15 млн драмов. Кроме того, В.Хачатрян имел 35 тыс. долларов.
Источником доходом его жены Анаит Манукян также была зарплата –900 тыс. драмов в год. Несмотря на это, на банковском счете А.Манукян имелась кругленькая сумма: в начале 2011 года – 154 млн, к концу года – 134 млн драмов, а также 3 тыс. долларов.
Алик Саркисян является советником президента с 2011 г. Согласно представленной им декларации об имуществе и доходах, в указанном году единственным источником дохода бывшего начальника Полиции РА была зарплата – 5 млн 517 тыс. 240 драмов. Как и В.Хачатрян, Алик Саркисян также имел на своем счете сумму, значительно превышающую его зарплату, - 12 млн драмов и 70 тыс. долларов.
Из декларации следует, что в 2011 г. жена А.Саркисяна не работала и не имела доходов, однако на ее счете имелось 7 млн драмов и 6 тыс. 500 долларов.
Пресса неоднократно писала об этих чиновниках, отмечая, что они владеют большим состоянием, чем представляют.