ՀԱԿԱկոռուպցիան. այս պարապ վախտի խաղալիքը...
«Մենք պետք է ինքներս բացահայտենք առկա կոռուպցիոն դրսևորումները: Եթե իշխանությունն ինքը չի բացահայտում դրանք, հասարակությունը, որը գիտակցում է, որ այս երկրում կոռուպցիան լուրջ չարիք է, կորցնում է վստահությունը իշխանության նկատմամբ»,- ասել է հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նոյեմբերի 3-ին Կառավարությունում կայացած, կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստում: Նա նաև ավելացրել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ստեղծված իրավիճակն իրենց չի բավարարում, և որ հանրապետության նախագահը, խիստ գնահատականներ տալով, իրենցից վճռական քայլեր է պահանջել:
Փաստորեն, եթե հանրապետության նախագահը նման խիստ գնահատականներ չտար և վճռական քայլեր պահանջեր, վարչապետն այդպես էլ գլխի չէր ընկնելու, որ իշխանության նկատմամբ հասարակության անվստահությունը կապված է առաջին հերթին կոռուպցիոն երևույթները բացահայտելու իրենց կարողության հետ:
Նման մեկնաբանությունն ինքնին ցույց է տալիս, թե որքան արհեստական է կոռուպցիայի դեմ սկսված այն արշավը, որը նախագահական ընտրություններին ընդառաջ նախաձեռնեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, և որին ստիպված սկսեց քարոզչական մակարդակով սպասարկել ողջ իշխանական մեքենան: Իսկ նրանից, ինչ արհեստական է, երբեք արդյունքներ ակնկալել հնարավոր չէ:
Վարչապետի կողմից ղեկավարվող կոռուպցիայի դեմ պայքարի այս խորհրդի գործունեությունից ոչ ոք ըստ էության տեղյակ չէ: Նրա մասին վերջին տեղեկատվությունը վերաբերում է 2010թ. ապրիլին: Այն էլ՝ ընդամենը Խորհրդի կանոնադրության մեջ ինչ-որ փոփոխությունների և խորհրդի կողմից 2008թ. ընդունված «Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2009-2012թթ. միջոցառումների ծրագրի»՝ 2009թ. համար նախատեսված միջոցառումների կատարման մասին զեկույցն ի գիտություն ընդունելու մասին է: 2012թ. արդեն ավարտվում է: Դա նշանակում է, որ ավարտվում է նաև հակակոռուպցիոն այս ծրագրի իրականացման ժամկետը, ինչն էլ իր հերթին նշանակում է, որ արդեն իսկ պետք է արձնագրվեին դրա իրագործումից բխող շոշափելի արդյունքները:
Մնչդեռ այդպիսիք ոչ միայն չկան, այլև կոռուպցիայի դեմ պայքարը նոր, վիրահատական մակարդակի բարձրացնելով՝ վարչապետը փաստացի ընդունում է, որ այն տապալվել է: Հակառակ դեպքում նա գոնե դժգոհություն հայտնող նախագահին պետք է բացատրեր, որ գոյություն ունի նման ծրագիր, որով հստակ թիրախներ են նախանշված, հստակ գործողություններ են իրականացվում, և որպեսզի դատենք՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը որքանով է արդյունավետ եղել, պետք է նախ հասկանալ՝ ինչքանով է այդ ծրագիրն իրականացվել:
Եթե դա չի արվում, նշանակում է՝ կամ վարչապետի համար այդ ծրագիրն ընդամենը 1-1.5 տարի տևած անիմաստ աշխատանքի ու նույնքան անիմաստ վատնված հսկայական միջոցների արդյունք է, կամ էլ նախագահի օրվա տրամադրությունը, քաղաքական հավակնություններն ավելի էական են, քան այդ հսկայական աշխատանքն ու արդեն գործողության մեջ դրված, կարծես թե համընդունելի փաստաթուղթն ու դրանով առաջնորդվելը: Ուստի պետք է սպասել, որ առաջիկայում նախագահի խիստ գնահատականների ֆոնին վարչապետն առնվազն կխոստովանի, որ այդ ծրագիրը մնացել է անիրագործելի, կամ էլ իրենք ի սկզբանե սխալ թիրախներ էին ընտրել ու բոլորովին սխալ աշխատանքներ իրականացրել:
Այս իրողությունը նաև վկայում է, թե որքան անլուջ է ընդհանրապես վերաբերմունքը կոռուպցիայի դեմ պայքարի նկատմամբ: Ընդամենը 5 ամիս առաջ Տիգրան Սարգսյանը Բրյուսելի Եվրոպական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնում ունեցած իր ելույթում, ապա նաև դրանից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում, ի պատասխան այն հարցին, թե ինչո՞ւ Հայաստանը կոռուպցիայի դեմ պայքարում չի առաջնորդվում վրացական օրինակով, հայտարարում է. «Պատասխանը շատ պարզ է. որովհետև Հայաստանում ընդունելի չէ փոփոխությունների հեղափոխական ճանապարհը: Մենք գնում ենք էվոլյուցիոն փոփոխությունների ճանապարհով: Դա ավելի երկարաժամկետ ջանքեր պահաջող ճանապարհ է, բայց ապահովում է կայունություն, ինչը գերակայություն է մեզ համար՝ հաշվի առնելով մեր հարևանների հետ ունեցած հարաբերությունները»:
Հինգ ամիս անց նա արդեն խոսում է հեղափոխական լուծումների կամ վիրահատական միջամտությունների անհրաժեշտության մասին: Եվ մնում է հասկանալ՝ հիմա մեզ այլևս ներքին կայունություն պետք չէ՞, թե՞ հարևաների հետ հարաբերություններն այնքան կարգավորված են, որ հանգիստ կարող ենք անցնել հեղափոխությունների ու ցնցումերի: Չնայած սեղանին առկա ռազմավարությանը, ընդամենը ամիսների ընթացքում հնարավոր է դառնում իրար այսքան հակասող մոտեցումներ արտահայտել: Մնում է ընդամենը ենթադրություններ անել՝ եթե Բրյուսել կատարելիք հաջորդ այցի ընթացքում նրան հարց տան, թե ինչքանով արդարացրեց իրեն էվոլյուցիոն բարեփոխումների ճանապարհը, ի՞նչ է ընդհանրապես պատասխանելու ՀՀ վարչապետը:
Անցած տարիներին Հայաստանում ստեղծվել են հակակոռուպցիոն նշանակության մի քանի ինստիտուտներ: Դրանցից կարելի է առանձնացնել հատկապես երկուսը. Հանրային խորուրդը, որը կոչված էր տարատեսակ խնդիրների վերաբերյալ հանրության կարծիքը գեներացնելուն ու քաղաքական որոշումների մակարդակի հասցնելուն, այսինքն՝ պետական կառավարման նկատմամբ հանրային վերահսկողության իրականացմանն ու մասնակցայնության ապահովմանը, և Բարձրաստիճան պաշտոնյաների էթիկայի հանձնաժողովը, որն ստեղծվեց 2012թ. հունվարին և կոչված էր ոչ միայն իրականացնելու 500 բարձրաստիճան պաշտոնատար անձնանց եկամուտների հայտարարագրումը, այլև լիազորված էր քննության առնել այդ պաշտոնյաների կողմից էթիկական նորմերի խախտման դեպքերը:
Այս ինստիտուտներից և ոչ մեկն այդպես էլ չաշխատեց: Ստեղծման և գործունեության 4-5 տարում Հանրային խորհրդի ընդունած որևէ կարծիք կամ որոշում այդպես էլ Կառավարության գործողությունների համար ուղենշային չդարձավ: Եվ այն ուղղակի վերածվեց «պարապ վախտի խաղալիքի» կամ քաղաքական թոշակառուների ակումբի, որը կարող է առավելագույնը լուրջ քննարկման առարկա դարձնել, օրինակ, ԱԳՆ շենքի վաճառքի հարցն այն դեպքում, երբ այն արդեն մոտ մեկ ամիս առաջ Կառավարությունը վաճառել էր:
Բարձրաստիճան պաշտոնյաների էթիկայի հանձնաժողովը իբր գործում է արդեն 10 ամիս: Այս տարվա կեսերին, երբ անգամ մեկ ասուլիս չէր հրվիրվել՝ գոնե հանրությանը ներկայացնելու, թե ինչով են այսքան ժամանակ զբաղված հարկատուների հաշվին աշխատավարձ ստացող այս հանձնաժողովի անդամնեը, վարչապետը Բրյուսելում հպարտանում էր. «Մեր խոսքը և գործը պետք է համընկնեն, և ես համոզված եմ, որ այս տարի լուրջ դեբատներ են մեզ սպասվում այս 500 բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց եկամուտների վերաբերյալ»:
Նման դեբատներ, իհարկե, չեղան, որովհետև հանձնաժողովն այնքան խորը ընդհատակ էր անցել, որ կարելի էր անգամ մոռանալ նրա գոյության մասին, եթե հանկարծ վարչապետն ինքը չհիշեր դրա մասին ու չորոշեր կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի այս վերջին նիստին հաշվետվության կանչել դրա ղեկավարին: Որևէ մեկն առ այսօր չգիտի՝ ինչո՞վ է այն զբաղված եղել մեկ տարի շարունակ, ի՞նչ խնդիրներ է լուծել, եթե իհարկե, առհասարակ լուծել է, ի՞նչ է բացահայտել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց ներկայացրած եկամուտների հայտարարագրերում, երբևէ որևէ մեկի նկատմամբ վարույթ հարուցվե՞լ է, թե՞ ոչ և այլն: Էթիկայի այս հանձնաժողովի նման գործելաոճն, ահա, ամբողջությամբ արտացոլում է կոռուպցիայի դեմ հայաստանյան պայքարի ողջ «հմայքը»:
Կոռուպցիան Հայաստանում ունի համակարգային բնույթ: Սա անուղղակիորեն հաստատվում է նաև վարչապետի կողմից ղեկավարվող կոռուպցիայի դեմ պայքարի այս խորհրդի ընդունած «Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2009-2012թթ. միջոցառումների ծրագրով», որում հստակ ընդգծվում է, որ Հայաստանում կոռուպցիան դրսևորվում է բոլոր երեք ուղղությամբ՝ գործառնական, վարչական և քաղաքական: Սա ենթադրում է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարն էլ պետք է լիներ համակարգային ընդգրկման: Մինչդեռ հանրապետության վարչապետը անցած շաբաթ օրը հրավիրած Խորհրդի նիստում հայտարարում է. «Մենք պետք է բացահայտենք առաջնային 3-4 ոլորտները և մեր ուժերը կենտրոնացնենք կոռուպցիոն երևություները ծնող պատճառների վրա»:
Այսինքն չնայած կոռուպցիայի դեմ «վիրահատական միջոցների դիմելու» մասին վարչապետի հայտարարություններին՝ ակնհայտ է, որ այդ պայքարը շարունակելու է ոլորտային, ըստ էության՝ հրշեջային բնույթ կրել: Նման իրավիճակում որևէ նշանակություն չի կարող ունենալ՝ հնչած վերջին հայտարարություններին կաշառակերության կամ պաշտոնական դիրքի չարաշահման մեղադրանքով կալանավորումներ կհետևե՞ն, թե՞ ոչ, կամ եթե անգամ հետևեն, որքանո՞վ մեծ կամ փոքր կլինեն «ցանցի մեջ հայտնված շնաձկները»: Որովհետև երբ կոռուպցիան համակարգային բնույթ ունի, այնքան էլ էական չէ՝ ովքեր են «պտուտակները»: Դրանց շարքից դուրս գալու, «վառվելու» կամ պարզապես քավության նոխազ դառնալով չեզոքացվելու դեպքում ընդամենը անհրաժեշտ է լինում հինը պտուտակը փոխարինել նորով:
Մինչդեռ որպեսզի կոռուպցիայի դեմ պայքարը համակարգային լինի, անհրաժեշտ է խափանել այդ պտուտակներով ձգված ու դրանց միջոցով աշխատող մեքենան: Դրա համար պետք է անել մեկ, բայց չափազանց լուրջ ու ֆունդամենտալ քայլ. կենսագործել իշխանության թևերի տարանջատման և փոխհավասարակշռման սահմանադրական նորմը: Այսինքն՝ անցկացնել նորմալ ընտրություններ՝ լեգիտիմ խորհրդարան ձևավորելու համար և թույլ տալ, որ այն լիարժեքորեն իրականացնի գործադիրի նկատմամբ վերահսկողական իր գործառույթը, ինչպես նաև ապահովել լիարժեք անկախ, հատկապես գործադիրի և նախագահի ազդեցությունից զերծ դատական և արդարադատության համակարգ, որը առաջնորդվի ոչ թե Բաղրամյան 26-ից եկող հրահանգներով, այլ բացառապես օրենքով: Քանի դեռ այս սկզբունքային խնդիրը չի լուծվել, մնացած ամեն ինչի մասին խոսակցություններն ընդամենը ջուրծեծոցի են:

АНТИкоррупция: развлечение в свободное время...
"Мы должны сами выявить существующие коррупционные проявления. Если власть их не выявляет, то общество, осознающее, что в этой стране коррупция – серьезное зло, теряет доверие к властям",- заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян в своем выступлении на состоявшемся 3 ноября в правительстве заседании Совета по борьбе с коррупцией. Премьер также сказал, что ситуация в сфере борьбы с коррупцией их не удовлетворяет и что президент страны, выступив с жесткими оценками, потребовал от правительства решительных шагов.
Фактически если бы не эти жесткие оценки главы государства, премьер так бы и не догадался, что доверие общества к властям связано в первую очередь с их способностью выявлять коррупцию. Такой комментарий сам по себе показывает, насколько искусственна начавшаяся кампания против коррупции, которую в преддверии президентских выборов инициировал президент РА Серж Саргсян и которую на пропагандистском уровне вынужденно начала обслуживать вся властная машина. А ожидать результатов от всего того, что носит искусственный характер, никогда не следует.
О деятельности Совета по борьбе с коррупцией, который возглавляет премьер-министр, никто фактически не знал. Последняя информация об этом органе относится к апрелю 2010 г. и касается принятой им в 2008 г. "Антикоррупционной стратегии и программы мероприятий по ее осуществлению на 2009-2012 гг.". 2012-й год уже подходит к концу, а значит истекает и срок реализации данной программы, а это в свою очередь предполагает, что уже сейчас мы должны были видеть ощутимые результаты.
Между тем никаких результатов нет, более того, премьер, повышая уровень борьбы с коррупцией на новый, "хирургический" уровень, фактически признает, что она провалена. В противном случае главе правительства следовало хотя бы объяснить выразившему недовольство президенту, что существует программа, в которой четко обозначены все мишени и в соответствии с которой осуществляются конкретные действия. Чтобы судить о том, насколько эффективной была борьба с коррупцией, мы прежде всего должны понять, в какой мере реализована эта программа.
Но если ничего не сделано, значит эта программа стала результатом бессмысленной работы премьера на протяжении почти 1,5 лет и столь же бессмысленно потраченных огромных средств, либо минутное настроение и политические амбиции президента имеют более существенное значение, нежели эта огромная работа и уже задействованный и как будто приемлемый для всех документ. Поэтому в ближайшее время следует ожидать, что на фоне жестких оценок президента премьер по меньшей мере признается в том, что эта  программа не была осуществлена, либо они изначально выбрали ошибочные мишени и проводили неправильную работу.
Эта реалия свидетельствует и о том, насколько несерьезное отношение проявляется к борьбе с коррупцией. Всего 5 месяцев назад в Брюсселе Тигран Саркисян сперва в своем выступлении в Центре изучения европейской политики, а затем отвечая на пресс-конференции на вопрос о том, почему в вопросе борьбы с коррупцией Армения не руководствуется примером Грузии, заявил: "Ответ прост: потому что для Армении революционный путь изменений неприемлем. Мы идем по пути эволюционных изменений. Этот путь требует более длительных усилий, но он обеспечивает стабильность, что является для нас приоритетом, учитывая наши отношения с соседями".
Спустя пять месяцев Тигран Саркисян уже говорит о революционных решениях и хирургическом вмешательстве. Остается понять: а разве внутренняя стабильность нам уже не нужна или отношения с соседями отрегулированы до такой степени, что мы уже можем спокойно пережить революции и потрясения? Несмотря на наличие стратегии, в течение всего нескольких месяцев становится возможно проявить противоречивые подходы. Можно лишь гадать, что во время своего следующего визита в Брюссель Тигран Саркисян ответит на вопрос о том, в какой мере оправдал себя путь эволюционных реформ.
В прошлые годы в Армении было создано несколько институтов антикоррупционного значения. Из них можно выделить два: Общественный совет, призванный генерировать и доводить до уровня  политических решений общественное мнение относительно различных проблем, то есть осуществлять общественный контроль за государственным управлением, и созданная в январе 2012 года Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц, которая не только должна осуществлять декларирование доходов 500 высокопоставленных чиновников, но и уполномочена изучать случаи нарушения этических норм.
Ни один из этих институтов так и не заработал. За 4-5 лет своего существования ни одно высказанное Общественным советом мнение или принятое решение так и не стали ориентиром для действий правительства. ОС просто превратился в "развлечение в свободное время", или клуб политических пенсионеров, возможности которого сводятся максимум к тому, чтобы сделать предметом обсуждения, скажем, вопрос продажи здания МИД в том случае, когда месяц назад правительство его уже продало.
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц якобы действует уже 10 месяцев. В середине этого года, когда не была проведена даже пресс-конференция с целью представить общественности, чем все это время занимались члены комиссии, получающие зарплату за счет налогоплательщиков, премьер-министр в Брюсселе гордо заявил: "Наши слова не должны расходиться с делами, и я убежден, что в этом году нас ожидают серьезные дебаты вокруг доходов этих 500 высокопоставленных должностных лиц".
Такие дебаты, конечно же, не состоялись, поскольку Комиссия находилась в таком глубоком подполье, что о ее существовании можно было забыть, если бы премьер вдруг не вспомнил о ней и не принял решение позвать ее руководителя на последнее заседание Совета по борьбе с коррупцией. По сей день никто не знает, чем на протяжении всего года занималась эта Комиссия, какие задачи решала, если, конечно, вообще решала, что обнаружила в представленных высокопостасвленными чиновниками декларациях о доходах, возбудила ли производство в отношении какого-либо из них и т.д. И этот стиль работы Комиссии по этике отражает весь "блеск" борьбы с коррупцией в Армении.
В нашей стране коррупция носит системный характер. Это косвенно подтверждает и принятая Советом по борьбе с коррупцией "Антикоррупционная стратегия и программа по ее осуществлению на 2009-2012 гг.", в которой подчеркивается, что в Армении коррупция проявляется во всех трех направлениях – практическом, административном и политическом. Это предполагает, что борьба с коррупцией тоже должна иметь системный охват. Между тем на состоявшемся в минувшую субботу заседании Совета по борьбе с коррупцией глава правительства заявил: "Мы должны выявить приоритетные 3-4 сферы и сосредлоточить наши силы на причинах, порождающих коррупционные явления".
Таким образом, несмотря на заявления премьера об использовании "хирургических способов" борьбы с коррупцией, очевидно, что эта борьба будет продолжать осуществляться в отдельных сферах, то есть, по сути, носить "пожарный" характер. В подобной ситуации уже неважно, последуют ли за прозвучавшими последними заявлениями аресты по обвинениям во взяточничестве или злоупотреблении должностным положением, а если даже последуют, какой величины будут "попавшие в сеть акулы". Потому что если коррупция носит системный характер, то уже несущественно, кто "винтики".
Между тем для того, чтобы антикоррупционная борьба носила системный характер, необходимо вывести из строя работающую с помощью этих винтиков машину. Для этого нужно сделать только один, но очень серьезный и фундаментальный шаг: обеспечить разграничение ветвей власти и соблюдение конституционной нормы их взаимного уравновешивания. То есть провести нормальные выборы для формирования легитимного парламента и позволить ему полноценно выполнять свои контрольные функции в отношении исполнительной власти, а также обеспечить полноценно независимую, в частности свободную от влияния правительства и президента, судебную и правовую систему, которая руководствовалась бы не спускаемыми с Баграмяна, 26 распоряжениями, а исключительно законом. До тех пор, пока этот принципиальный вопрос не будет решен, разговоры обо всем остальном будут лишь пустой тратой времени.