«Հալեպն այրվում է, մինչ մենք ջութակ ենք նվագում». սթափության կոչ համայն հայությանը
Շուրջ երկու տարի աշխարհասփյուռ հայությունը հետևում է Սիրիայում ընթացող քաղաքացիական դաժան պատերազմին՝ խորապես ցավելով և մտահոգվելով մեր հայրենակիցների անվտանգության և գոյատևման համար:
Ցավոք, մի քանի տասնյակ անմեղ հայեր են սպանվել կամ վիրավորվել հրազենային կրակոցներից և ռմբակոծություններից, իսկ շատերն էլ՝ առևանգվել: Հայկական տներ, եկեղեցիներ ու դպրոցներ են թալանվել, վնասվել կամ այրվել: Հազարավոր ընտանիքներ իրենց կյանքը փրկելու համար խուճապահար փախել են Հայաստան կամ հարևան այլ երկրներ:
Երբ վերջին ամիսներին իրավիճակը ահազանգային մասշտաբների հասավ, Հայաստանի կառավարությունն ու Սփյուռքի համայնքերը վերջապես սկսեցին ծրագրեր մշակել սիրիահայերին օգնելու համար:
Չնայած բարի մտադրություններին՝ այս ջանքերը խիստ անբավարար էին և շատ ուշացած: Մինչ օրս համակարգված և համապարփակ ծրագիր չի մշակվել այս ահռելի հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու համար: Ստորև ներկայացվում է երեք հիմնական աշխատանք, որը համայն հայության անմիջական ուշադրության և աջակցության կարիքն ունի:
1) Դրամահավաք. տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ են հարկավոր Սիրիայում գտնվող հայերի, ինչպես նաև Հայաստանում, Լիբանանում, Հորդանանում և այլուր ապաստանած սիրիահայերի հրատապ կարիքները հոգալու համար: Այդ նյութական միջոցները կարող են ձեռք բերվել օտար և հայկական աղբյուրներից:
Օտար աղբյուրները կներառեն` Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID), ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը (UNHCR), միջազգային բարեգործական կազմակերպությունները և այլ կառավարական գործակալություններ:
Հայկական աղբյուրները կներառեն` Հայաստանի Հանրապետությունը, խոշոր հայկական կազմակերպությունները և ձեռնարկությունները, ինչպես նաև անհատ բարերարներին: Միջոցներ կարելի է ձեռք բերել նաև լայն հասարակությունից` հատուկ միջոցառումների, զանգվածային փոստային առաքումների, ինչպես նաև հեռուստամարաթոնների միջոցով:
Շատ ցավալի է, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն ու նրա շրջանային մարմինները ճիշտ չգնահատեցին սիրիահայերի ծայրահեղ տագնապալից իրավիճակը, որն իր արտահայտությունը գտավ «Գոհաբանության» հեռուստամարաթոնի այս տարվա հասույթի ընդամենը 10 տոկոսը նրանց հատկացնելու աններելի որոշման մեջ: Հայ հասարակության շրջանում այն խիստ վրդովմունք առաջացրեց «Հայաստան» հիմնադրամի հանդեպ: Դեռևս ուշ չէ այդ որոշումը վերանայելու և հեռուստամարաթոնի ամբողջ՝ 100 տոկոս հասույթը հատկացնելու սիրիահայերին՝ երկրի ներսում, թե դրսում որպես փախստականներ գտնվողներին: Հեռուստամարաթոնի նվիրատուները պետք է հատուկ պահանջեն, որ իրենց նվիրատվությունների 100 տոկոսը նպատակաուղղվեն սիրիահայերի օգնությանը: Այլապես նրանք կարող են նվիրատվություններ անել Սիրիահայության օգնության ֆոնդի համահայկական հանձնախմբին, որը վերջին շաբաթների ընթացքում հիմնադրվել է մի շարք երկրներում: Ֆոնդն իր հավաքած նվիրատվությունների 100 տոկոսը կուղարկի Սիրիայում գործող համահայկական մարմնին:
Վերջին օրերին շատ սրտաճմլիկ հեռախոսազանգեր եմ ստացել Սիրիայի մեր հայրենակիցներից, որոնք հուսահատորեն աղերսում են աշխարհասփյուռ հայությանը օգնել իրենց, քանի դեռ ուշ չէ: Անխղճություն կլինի միայն փշրանքներ տալ մեր հայրենակիցներին, որոնց կյանքն ամեն վայրկյան վտանգի տակ է: Սիրիահայության ողբերգական ճակատագիրն այս օրհասական պահին պետք է արժանանա բոլոր հայերի առաջնահերթ ուշադրությանը, քանզի դա կենաց-մահու հարց է: Մնացած բոլոր խնդիրներն ու ծրագրերն այժմ պետք է մի կողմ դրվեն:
2) Լոբբինգ. Հայաստանի կառավարությունը, հայկական կուսակցությունները, ինչպես նաև ազդեցիկ անհատները պետք է հորդորեն մեծ տերություններին, հարևան պետություններին և միջազգային կազմակերպություններին ճնշում գործադրել բոլոր պատերազմող կողմերի վրա՝ Սիրիայում խուսափելու քաղաքացիական կորուստներ պատճառելուց: Եթե նման խնդրանքներն անարդյունավետ լինեն, ապա պետք է դիմել ավելի խիստ միջոցների օրինախախտների դեմ՝ դադարեցնելով ֆինանսական և ռազմական օգնությունը, և մեղադրելով նրանց պատերազմական հանցագործությունների մեջ: Անհրաժեշտության դեպքում կարելի է ցույցեր կազմակերպել այն երկրների դեսպանատների առջև, որոնք աջակցում են քաղաքացիական զոհերի պատասխանատուներին:
3) Համակարգում. համահայկական կառույց պետք է ստեղծել՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի համար ստեղծված հանձնաժողովի նմանությամբ, սիրիահայերի համար միջոցներ հայթայթելու և լոբբինգի համաշխարհային ջանքերը համակարգելու նպատակով: Այդպիսի կառույցի անդամները պետք է լինեն Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների ղեկավարները, ինչպես նաև Սփյուռքի գլխավոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Համակարգող հանձնաժողովը պետք է ունենա լրիվ դրույքով աշխատող աշխատակազմ՝ անհրաժեշտ աշխատանքները ժամանակին և արհեստավարժորեն իրականացնելու համար: Համահայկական կառույցը պետք է համագործակցի Սիրիայում ներհամայնքային հանձնախմբի հետ, ապահովելու համար հանգանակված միջոցների նպատակային օգտագործումը:
Պարզ է, որ Սիրիայում տիրող զգայուն իրավիճակի պատճառով, ոչ բոլոր գործողությունները կարող են հրապարակային լինել: Այդուհանդերձ, Հայաստանի կառավարությունը և Սփյուռքի կազմակերպությունները որոշ բացահայտ և հատուկ քայլեր պետք է ձեռնարկեն՝ հավաստիացնելու համար սիրիահայերին, որ նրանք թողնված չեն իրենց ողբերգական ճակատագրի քմահաճույքին, որ աշխարհասփյուռ հայերը խորապես ցավում են նրանց բարօրության համար, և հնարավոր ամեն ինչ կանեն այս օրհասական պահին նրանց նեցուկ լինելու համար:

Aleppo Burns While We Fiddle: A Wake-up Call to All Armenians
For almost two years, Armenians worldwide have followed the vicious civil war in Syria with great anxiety and concern for the safety and survival of their compatriots.
Regrettably, dozens of innocent Armenians were killed or injured by indiscriminate gunfire and shelling, while many others have been kidnapped. Armenian homes, churches and schools were looted, damaged or burned. Thousands of families, scrambling to save themselves, fled to Armenia and the neighboring countries.
In recent months, as the situation assumed alarming proportions, the Government of Armenia and Diasporan communities finally began making preliminary plans to help Syrian Armenians.
These efforts, although well intentioned, were too little, too late! Until now, there has not been a coordinated and comprehensive plan to deal with this enormous humanitarian crisis. Below is an outline of the three key tasks that require the immediate attention and support of all Armenians:
1) Fundraising: Tens of millions of dollars are required to meet the urgent needs of Armenians in Syria and those who have sought refuge in Armenia, Lebanon, Jordan, and elsewhere. These funds could be raised from both non-Armenian and Armenian sources.
Non-Armenian sources would include: the US Congress, USAID (United States Agency for International Development), UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees), international humanitarian organizations, and other governmental agencies.
Armenian sources would include: the Republic of Armenia, major Armenian organizations and businesses, and individual benefactors. Funds could also be raised from the general public through special events, mass mailers, and telethons.
It is regrettable that the Hayastan All-Armenian Fund and its regional affiliates have failed to properly assess the critical condition of Syrian Armenians, as reflected in the inexcusable decision of allocating to them a mere 10% of the proceeds from this year’s Thanksgiving Telethon. This has created a strong resentment among the Armenian public toward the Armenia Fund. It is still not too late to take corrective action and allocate the full 100% of the telethon’s proceeds to Syrian Armenians both at home and abroad as refugees. Contributors to the telethon should specifically request that 100% of their donations be earmarked to Syrian Armenians. Alternatively, they can donate to the Syrian Armenian Relief Fund, a pan-Armenian committee established in several countries in recent weeks. The Fund will send 100% of the contributions it has collected to its counterpart operating in Syria.
In recent days, I have received heartbreaking phone calls from compatriots in Syria, desperately pleading with Armenians worldwide to help them before it is too late! It is unconscionable to give a mere pittance to fellow Armenians whose lives are at risk every moment! The tragic fate of Syrian Armenians should receive priority attention from all Armenians at this critical juncture, as it is a matter of life and death! All other problems and projects should be placed on the back burner.
2) Lobbying: the Government of Armenia, Armenian political parties, and influential individuals must urge the Great Powers, key neighboring states, and international organizations to pressure all warring sides in Syria to avoid causing civilian casualties. If such pleadings are not fruitful, more stern measures should be taken against offenders by cutting off financial and military assistance, and charging them with war crimes. If need be, demonstrations can be held in front of embassies of countries supporting those responsible for civilian casualties.
3) Coordinating: A pan-Armenian entity should be created, similar to the committee for the 100th anniversary of the Armenian Genocide, to coordinate all efforts worldwide for fundraising and lobbying for Syrian Armenians. The members of such a body would consist of the leaders of the Republics of Armenia and Artsakh as well as the representatives of major Diaspora organizations. The coordinating committee must have full-time staff to carry out the necessary tasks in a timely and professional manner. The pan-Armenian entity would interface with the inter-communal committee in Syria to ensure that the donated funds serve their intended purpose.
It is understandable that due to the sensitive nature of the situation in Syria, not all efforts can be publicized. Nevertheless, the Government of Armenia and Diaspora organizations must take some concrete and explicit steps to reassure Syrian-Armenians that they are not abandoned to their tragic fate; that Armenians around the world care deeply for their well-being; and will do everything possible to support them in their greatest hour of need!