Կառավարության հարուստներն ու «աղքատները»
«Հետքը» պարբերաբար ներկայացրել է տարբեր պաշտոնյաների, այդ թվում՝ կառավարության անդամների գույքի ու եկամուտների հայտարրագրերը: Այժմ ներկայացնում ենք բոլոր նախարարների եկամուտները եւ դրամական միջոցները: Ինչպես պարզվում է ուսումնասիրությունից, ամենահարուստ նախարարը բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանն է:
Տարածքային կառավարման նախարար, փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը 2011-ին հայտարարագրել է 30 հազար դոլար եւ 1 մլն 200 հազար դրամ, իսկ եկամուտը միայն աշխատավարձն է՝ 3մլն 211 հազար 887 դրամ:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը 2011 թվականին զբաղեցրել է նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետի, ինչպես նաեւ փոխնախարարի պաշտոնը: Նրա դրամական միջոցները տարեսկզբին կազմել են 2 մլն 300 հազար դրամ, իսկ տարեվերջին՝ 3 մլն դրամ: Իսկ եկամուտները գոյացել են զուտ աշխատավարձից՝ 4 մլն 469 հազար 810 դրամ:
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը նույն տարում ձեռք է բերել 60 մլն 532 հազար դրամ արժողությամբ բնակարան, իսկ 37 մլն դրամով մի բնակարան էլ օտարել է:
Նախարարը 2011 թ.-ին ստացել է 7 մլն 491 հազար 866 դրամի եկամուտ, որից 720 հազարը փոխառություն է, 3 մլն-ը՝ այլ եկամուտներ, իսկ գումարի մնացած մասը նախարարի աշխատավարձն է: Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա 2011-ի սկզբին Հրայր Թովմասյանն ունեցել է 120 հազար դոլար եւ 6750 եվրո: Եվրոն մնացել է անփոփոխ, իսկ դոլարայինը նվազել է՝ հասնելով 70 հազարի:
Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանի եկամուտները կազմել են 7 մլն 248 հազար 954 հազար դրամ, որից 3 մլն 444 հազար դրամը նախարարի կենսաթոշակն է, իսկ մնացածը՝ աշխատավարձը: Նախարարն իր հաշվին ունի նաեւ 34 մլն դրամ:
Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ունի 6 մլն 344 հազար 280 դրամի եկամուտ, որն աշխատավարձն է: Բացի այդ՝ նա 54 մլն դրամի եկամուտ էլ ստացել է գույքի ժառանգությունից:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա Է. Նալբանդյանը տարեսկզբին ունեցել է 102 հազար 600 եվրո, իսկ տարեվերջին՝ 49 հազար 800: Նշված տարում Էդվարդ Նալբանդյանը 28 մլն 800 հազար դրամով ձեռք է բերել նաեւ մեկ բնակարան:
Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի 2011 թվականին ունեցել է 120 մլն դրամ հանձնված կամ ստացված փոխառություն: Որպես դրամական միջոց` ունեցել է 65 մլն 400 հազար դրամ, 641 հազար 226 դոլար եւ 11 հազար 309 եվրո: Եկամուտները կազմել են 102 մլն 102 հազար 823 դրամ, որից 2 մլն 848 հազար 703 դրամը նախարարի աշխատավարձն է, 15 մլն 750 հազար դրամ վարձավճարը եւ երկու շահաբաժիններից ստացած եկամուտը` 21 մլն եւ 44 մլն դրամ, ինչպես նաեւ 18 մլն 504 հազար 120 դրամ ավանդից ստացած տոկոսավճար:
Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը 2011 թ.-ին ունեցել է միայն 3 մլն 52 հազար 468 դրամի եկամուտ, որը աշխատավարձն է, սակայն նրա հաշվին եղել է 168 մլն 700 հազար դրամ, 85 հազար 600 դոլար, ինչպես նաեւ 78 հազար 500 եվրո:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը ունեցել է 3 մլն 225 հազար դրամ, որն աշխատավարձն է, իսկ դրամական միջոցները կազմում են 3 մլն 900 հազար դրամ (տարեսկզբին 5 մլն դրամ):
Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը 2011-ին ունեցել է 3 մլն 646 հազար 192 դրամի եկամուտ, որն աշխատավարձն է, բացի այդ՝ նրա հաշվեհամարին եղել է նաեւ 15 հազար դոլար:
Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ստացել է 24 մլն 147 հազար 981 դրամի եւ 20 հազար դոլարի եկամուտ: Նշված գումարից 20 մլն դրամն ու 20 հազար դոլարը վարկեր են, իսկ մնացածը նախարարի աշխատավարձն է:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, Ա. Աշոտյանն իր հաշվին ունեցել է 3 մլն դրամ (տարեսկզբին 2 մլն 700 հազար դրամ):
Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի միակ եկամուտը աշխատավարձն է՝ 3 մլն 104 հազար 402 դրամ: Նա այլ եկամուտներ ու դրամական միջոցներ չի ունեցել:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը 2011-ին ստացել է 7 մլն 166 հազար 712 դրամի եկամուտ, որից 2 մլն 967 հազար 600 դրամը աշխատավարձն է, իսկ 4 մլն 199 հազար 112 դրամը՝ թոշակը: Սեյրան Օհանյանը նշված տարում ունեցել է նաեւ 11 մլն 500 հազար դրամ (տարեսկզբին եղել է 7 մլն 500 հազար):
Ըստ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանի հայտարարագրի՝ նա ունեցել է 37 հազար ֆունտ ստերլինգ, 42 միլիոն դրամ եւ 68 հազար դոլար:
Նախարարն ունեցել է 42 միլիոն 871 հազար դրամի եկամուտ, որից 2 միլիոն 621 հազարը աշխատավարձն է, 19 միլիոն 250 հազար դրամը՝ շահաբաժնից ստացածը, իսկ 21 միլիոնը՝ ձեռնարկատիրական գործունեությունից ստացած եկամուտը:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ունեցել է 14 մլն 412 հազար 595 դրամի եկամուտ, որից 7 մլն դրամը ստացած ժառանգությունն է, 171 հազարը՝ հեղինակային գրքի աճառքից ստացած եկամուտը, իսկ 687 հազար 690 դրամը՝ բանկից ստացած տոկոսավճարը: Գումարի մնացած մասը նախարարի աշխատավարձն է:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, Հրանուշ Հակոբյանն ունի 82 հազար 881 ԽՍՀՄ ռուբլի, 21 մլն 314 հազար դրամ (տարեսկզբին եղել է 27 մլն), 39 հազար 590 դոլար (տարեսկզբին եղել է 2 հազար), ինչպես նաեւ 12 հազար 700 եվրո (տարեսկզբին եղել է 1500):
Տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը 2012 թ.-ի մարտի 1-ի դրությամբ «Նարեկ» ԲԲԸ-ից ստացել է 2 մլն 166 հազար 300 դրամի շահաբաժին: Բացի այդ՝ նա ունի 12 միլիոն դրամ եւ 30 հազար դոլար:
Քաղաքաշինության նախարար Սամվել Թադեւոսյանը 2012 թ. մարտի 1-ի դրությամբ, վերջին մեկ տարվա կտրվածքով, ունեցել է 27 միլիոն 233 հազար դրամ եկամուտ, որից 5 միլիոն 233 հազար դրամը վերահսկիչ պալատից ստացած աշխատավարձն է (մինչեւ պատգամավոր, ապա նաեւ նախարար դառնալը Սամվել Թադեւոսյանը աշխատել է վերահսկիչ պալատում), իսկ 22 միլիոնը` գյուղմթերքների իրացումից ստացված եկամուտն է: Նախարարի հաշվին եղել է նաեւ 20 միլիոն դրամ, 20 հազար դոլար եւ 6 հազար եվրո:
Սամվել Թադեւոսյանին է պատկանում նաեւ 12 միլիոն դրամի գեղանկարների հավաքածուն, ինչպես նաեւ 30 միլիոն դրամի ադամանդե քարերն ու ոսկյա զարդերը:
Ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը 2011-ին ստացել է 26 մլն 233 հազար դրամ, որը գոյացել է տարբեր աշխատավարձերից: Բացի նշված գումարից՝ նախարարն իր հաշվին ունի 5 մլն դրամ (տարեսկզբին եղել է 2 մլն 973 հազար 819 դրամ), ինչպես նաեւ 15 հազար դոլար (տարեսկզբին եղել է 30 հազար 460 դոլար):

Богачи и “бедняки” в правительстве
“Hetq” регулярно представляет декларации об имуществе и доходах различных чиновников, в том числе членов правительства. В этой публикации мы расскажем о доходах и денежных средствах министров. Как выяснилось, самым богатым среди министров является глава Министерства экологии Арам Арутюнян.
Министр территориального управления, вице-премьер Армен Геворкян в 2011 г. задекларировал 30 тыс. долларов и 1 млн 200 тыс. драмов. Единственным источником его дохода была зарплата в размере 3 млн 211 тыс.887 драмов.
Министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян в 2011 году занимал пост начальника государственной службы соцобеспечения Министерства труда и по социальным вопросам. В начале года его денежные средства составляли 2 млн 300 тыс., к концу года – 3 млн драмов, и образовывались они только за счет зарплаты в размере 4 млн 469 тыс. 810 драмов.
В 2011 г. министр юстиции Грайр Товмасян приобрел квартиру стоимостью 60 млн 532 тыс. драмов и отчуждил квартиру за 37 млн драмов. В указанном году доход министра составил 7 млн 491 тыс. 866 драмов, из них 720 тыс. – займ, 3 млн – другие доходы, остальная часть суммы – зарплата главы Минюста. Что касается денежных средств, то в начале 2011 г. Грайр Товмасян имел 120 тыс. долларов и 6750 евро. Последняя сумма осталась неизменной, а вот сумма в долларах сократилась до 70 тыс.
Доходы министра чрезвычайных ситуаций Армена Ерицяна составили 7 млн 248 тыс. 954 драма, из них 3 млн 444 драма – пенсия, остальное – зарплата. На счете министра имелось 34 млн драмов.
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян получил доход в размере 6 млн 344 тыс. 280 драмов, который образовался за счет зарплаты. Еще 54 млн драмов он получил в результате наследования имущества. Что касается денежных средств, то в начале года на счете Э.Налбандяна было 102 тыс. 600, а к концу года – 49 тыс. 800 евро. В указанном году министр ИД приобрел квартиру за 28 млн 800 тыс. драмов.
В 2011 г. министр экологии Арам Арутюнян имел предоставленный или полученный займ на сумму 120 млн драмов. На счете А.Арутюняна было 65 млн 400 тыс. драмов, 641 тыс. 226 долларов и 11 тыс. 309 евро. Доходы министра составили 102 млн 102 тыс. 832 драма, из них 2 млн 848 тыс.703 драма – зарплата, 15 млн 750 тыс. драмов – сумма, полученная от сдачи в аренду, 21 млн и 44 млн драмов – доходы от акций двух объектов и 18 млн 504 тыс. 120 драмов – проценты по вкладам.
В 2011 г. доход министра сельского хозяйства Серго Карапетяна составила только его зарплата в размере 3 млн 52 тыс. 468 драмов. При этом на его счете имелось 168 млн 700 тыс драмов, 85 тыс. 600 долларов и 78 тыс. 500 евро.
Министр экономики Тигран Давтян получил доход в размере 3 млн 225 тыс. драмов, который образовался за счет зарплаты. Его денежные средства составляли 3 млн 900 тыс. драмов (в начале года – 5 млн драмов).
В 2011 году доход министра энергетики и природных ресурсов Армена Мовсисяна образовался только за счет зарплаты в размере 3 млн 646 тыс. 192 драмов. В то же время на его счете было 15 тыс. долларов.
Доход министра образования и науки Армена Ашотяна составил 24 млн 147 тыс. 981 драм и 20 тыс. долларов. При этом 20 млн драмов и 20 тыс. долларов образовались за счет взятых кредитов, остальное составила зарплата. Что касается денежных средств, то на счете А.Ашотяна имелось 3 млн драмов (в начале года – 2 млн 700 тыс. драмов).
У министра культуры Асмик Погосян единственным источником дохода является зарплата в размере 3 млн 104 тыс. 402 драма. Других доходов и денежных средств А.Погосян не имела.
В 2011 г. доход министра обороны Сейрана Оганяна составил 7 млн 166 тыс. 712 драмов. Эта сумма образовалась за счет зарплаты - 2 млн 967 тыс. 600 драмов и пенсии – 4 млн 199 тыс. 112 драмов. В указанном году С.Оганян имел также 11 млн 500 тыс. драмов (в начале года – 7 млн 500 тыс. драмов).
В соответствии с декларацией министра спорта и по вопросам молодежи Грачья Ростомяна, он имел 37 тыс. фунтов стерлингов, 42 млн драмов и 68 тыс. долларов. Министр получил также доход в размере 42 млн 871 тыс. драмов, из которых 2 млн 621 тыс. драмов – зарплата, 19 млн 250 тыс. драмов – прибыль от акций, а 21 млн драмов – доход от предпринимательской деятельности.
Доходы министра диаспоры Грануш Акопян составили 14 млн 412 тыс. 595 драмов. При этом 7 млн драмов были получены в наследство, 171 тыс. образовались от продажи авторской книги, а 687 тыс. 690 драмов составили проценты по вкладу. Остальная часть суммы – зарплата министра. В то же время на счете Грануш Акопян имелось 82 тыс. 881 рубль СССР, 21 млн 314 тыс. драмов (в начале года было 27 млн), 39 тыс. 590 долларов (в начале года – 2 тыс. долларов), а также 12 тыс. 700 евро (в начале года – 1500 евро).
Прибыль министра транспорта и связи Гагика Бегларяна от акций ЗАО “Нарек” по положению на 1 марта 2012 г. составила 2 млн 166 тыс. 300 драмов. Кроме того, на счете Бегларяна имелось 12 млн драмов и 30 тыс. долларов.
Годовой доход министра градостроительства Самвела Тадевосяна, опять-таки по положению на 1 марта 2012 г., составил 27 млн 233 тыс. драмов, из которых 5 млн 233 тыс. драмов – зарплата, полученная в Контрольной палате (до избрания депутатом и назначения министром С.Тадевосян работал в КП), а 22 млн – доход от реализации сельхозпродукции. Министр также имел на своем счете 20 млн драмов, 20 тыс. долларов и 6 тыс. евро. Помимо этого Самвел Тадевосян является обладателем коллекции картин стоимостью 12 млн драмов. а также бриллиантов и золотых украшений на сумму 30 млн драмов.
Министр финансов Ваче Габриелян в 2011 г. получил доход на сумму 26 млн 233 тыс. драмов, который образовался за счет нескольких зарплат. Кроме указанной суммы министр имел на своем счете 5 млн драмов (в начале года было 2 млн 973 тыс. 819 драмов), а также 15 тыс. долларов (в начале года было 30 тыс. 460 долларов).