Ցուցահանդեսից հայերի պահանջով հանվել են ադրբեջանական բոլոր տեսակի հակահայկական քարոզչական նյութերը
Լոնդոնում նոյեմբերի 5-ին մեկնարկած «World Travel Market» զբոսաշրջային միջազգային ցուցահանդեսին Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասնակցության վերաբերյալ Ադրբեջանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության հայտարարությունը հիվանդ երևակության արգասիք է:
Տեղեկատվության խեղաթյուրմամբ այս հայտարարության համաձայն՝ «համապատասխան միջոցների ձեռնարկմամբ պետք է կասեցվեր մասնակից 7 զբոսաշրջային ընկերություններից Արցախի մասնակցությունը, ինչպես նախորդ անգամները»:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են ոչ թե 7, այլ 11 հայկական զբոսաշրջային ընկերություններ, իսկ Արցախի մասնակցության դեմ նախկինում երբեք խոչընդոտ չի եղել՝ չհաշված ադրբեջանական ավանդական վայրահաճությունը և Փարիզում տաղավարի վնասման փաստը, ինչը և արագ վերականգնվեց:
Լոնդոնում՝ հայկական միասնական տաղավարի ներքո, Արցախի Հանրապետությունը շարունակում է բնականոն ներկայացվածությունը ցուցահանդեսին: Ինչպես միշտ, տաղավարը արժանանում է բարձր ուշադրության այցելուների ու մասնակիցների կողմից:
Ավելին, ցուցահանդեսից հայկական պատվիրակության պահանջով դուրս են բերվել ադրբեջանական բոլոր տեսակի հակահայկական քարոզչական բնույթի նյութերը:

С выставки в Лондоне удалены все представленные Азербайджаном антиармянские материалы
Заявление Министерства культуры и туризма Азербайджана относительно участия Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики в стартовавшей 5 ноября в Лондоне международной туристической выставке “World Travel Market” является плодом больного воображения.
В заявлении, которое содержит искаженную информацию, говорится, что “посредством применения соответствующих мер следовало пресечь участие 5 туристических компаний Арцаха, как это было сделано в предыдущие годы”.
Отметим, что на выставке представлены не 7, а 11 армянских туроператоров. Кроме того, в предыдущие годы никаких препятствий участию Арцаха не чинилось, не считая традиционного пустозвонства со стороны Азербайджана и причинения вреда павильону в Париже, что было быстро устранено.
В Лондоне Арцахская Республика продолжает представлять свой стенд в едином армянском павильоне, который, как всегда, вызывает большой интерес как у посетителей, так и у участников выставки.
Более того, по требованию армянской делегации с выставки были удалены все представленные Азербайджаном пропагандистские материалы антиармянского содержания.