Ինչու էր Օբամայի հաղթանակն ավելի նախընտրելի
Բարաք Օբաման վերընտրվեց ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում: Մրցակիցը` հանրապետական Միթ Ռոմնին, արդեն ընդունել է իր պարտությունը և Օբամային շնորհավորել տարած հաղթանակի կապակցությամբ:
Չնայած նախագահական ընտրությունները ավելի մեծ նշանակություն ունեն ոչ միայն բուն ամերիկացիների, այլև ընդհանրապես ողջ աշխարհի համար, հաշվի առնելով, որ խոսքը վերաբերում է երկրագնդի առայժմ հզորագույն գերտերությանը, որը շահեր ու հետաքրքրություններ ունի աշխարհի բոլոր անկյուններում, այսուհանդեձ, պրակտիկան ցույց է տալիս, որ ընտրությունները էական ազդեցություն չեն ունենում ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքական վեկտորների վրա: Գուցե հանրապետականներն իրենց մեթոդներում ավելի կոշտ են, ավելի սկզբունքային, չեն խուսափում հակամարտությունների հրահրումից ու առանձին ռեգիոնններում ճգնաժամային իրավիճակների, գոտիների ստեղծումից, սակայն ընդհանուր առմամբ այդ քաղաքականությունը բխում է ընդհանուր կոնցեպտներից, ռազմավարական առաջնայնություններից: Այնպես որ եթե անգամ Ռոմնին հաղթանակ տաներ, շատ քիչ բան կարող էր փոխվել աշխարհում. միգուցե Մոսկվայի հետ հարաբերություններում որոշակի սրություն ու սառնություն առաջանար:
Եվ այնուամենայնիվ, թե գլոբալ, թե մեզ համար լոկալ առումով Օբամայի վերընտրվելն ավելի ձեռնտու էր թե վարվող քաղաքականության հավասարակշռվածության և թե ամենակարևորը` կանխատեսելիության պահպանման պատճառով: Միանշանակ, այսպես կոչված, օբամայական Ամերիկան ավելի կանխատեսելի է, քան որոշ չափով թվացյալ արկածախնդրայնություն խոստացող ռոմնիական Ամերիկան:
Չնայած իրանական հարցում առկա լարվածությանը՝ այսուհանդերձ Օբամայի վարչակազմը կարծես թե հակված չէ գոնե այս շրջանում դիմելու Իրանի նկատմամբ ռազմական գործողությունների, թեև անակնկալ զարգացումները ընդհանրապես բացառել ևս հնարավոր չէ: Իսկ սա նշանակում է, որ կշարունակվի նաև Հայաստան-Իրան տնտեսական որոշ արտոնություններով առանձնացող հարաբերությունների նկատմամբ աչք փակելու ամերիկյան լոյալ քաղաքականությունը:
Ոչ ռուս-ամերիկյան և ոչ էլ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները նոր վերանայումների չեն ենթարկվի: Սա ուղղակիորեն կպրոյեկտվի նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում նրանց շահերի հարաբերակցության վրա, ինչը նշանակում է, որ ընդհանուր առմամբ ստատուս քվոյի լուրջ փոփոխություն չի լինելու: Հայաստանի շահերից սա բխում է երկու պատճառով: Նախ` չեզոքացվում է ԼՂ հարցում անկանխատեսելի հետևանքներով հղի նոր զարգացումների հնարավորությունը, ինչը հենց Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վերանայման կոնտեքստում բացառված չէր Ռոմնիի իշխանության գալու պարագայում: ԱՄՆ-ն, ըստ այդմ, կշարունակի մնալ ավելի շատ դիտորդի կարգավիճակով գործընթացին հետևողի, բայց միևնույն ժամանակ հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների վերսկսումը կանխող հիմնական գործոնի դեր կատարողի գործառույթը: Մյուս կողմից՝ չի փոխվի նաև մերձավորարևելյան և հարավկովկասյան տարածաշրջաններում Թուրքիայի դերակատարության ընդլայնումը, գերտերության վերածվելու հավակնությունները զսպելու, հավասարակշռելու ամերիկյան կուրսը: Այդ համատեքստում հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման պայմանը Վաշինգտոնը, թերևս, կշարունակի պահելի թուրք-ամիրկյան հարաբերությունների օրակարգում` որպես Անկարայի նկատմամբ ճնշում գործադրելու լրացուցիչ միջոց: Եվ սա հնարավորություն չի տա Անկարային` միջոցներ ձեռնարկելու դուրս պրծնել այդ արձանագրությունները վավարեցնելու առաջին պատասխանատուի կարգավիճակից, ինչը պարզապես փրկում է Հայաստանին այդ արձանագրությունները վավերացնելու պարտադրանքի առջև կանգնելու հեռանկարից: Նույն առաջնահերթությունները թույլ են տալիս ենթադրելու, որ Վաշինգտոնը կպահպանի նաև ԼՂ կարգավորման գործընթաց Թուրքիայի «ներխուժման» ախորժակը զսպելու քաղաքականությունը:
Չպետք է մոռանալ, որ 2015 թ. լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, որը հանգուցային կետ է լինելու պահանջատիրության միջազգային ճանաչմանը գործընթացում: Չնայած Ցեղասպանությունը ճանաչելու տված խոստումը դրժելուն՝ Բարաք Օբաման գոնե արտասանել է «Եղեռն» բառը: Նրա վարչակազմի, նաև Կոնգրեսում ու Սենատում դեմոկրատների մեծամասնության հետ աշխատելը համեմատաբար ավելի դյուրին կարող է լինել առաջիկայում, քան եթե նախագահը լիներ Միթ Ռոմնին, ով չափազանց կոշտ մերժողական կեցվածք ունի այս հարցում: Ի վերջո հենց Օբամայի պաշտոնավարման շրջանում էր, որ Ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված հայկական բանաձևերից մեկը Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում հավանության արժանացավ` առաջացնելով հսկայական միջազգային ռեզոնանս: Այս իրողությունները հնարավոր չէ անտեսել, և այդ փաստը չէր կարող չազդել 2015-ին ուղղված գործընթացների և այդ համատեքստում ԱՄՆ-ի հետ կապվող հայկական իրականության պլանների ու հույսերի վրա:

Почему победа Обамы предпочтительнее
Барак Обама переизбран президентом США. Его соперник Митт Ромни уже признал свое поражение и поздравил Обаму с победой.
Несмотря на то, что президентские выборы имеют важное значение не только для самих американцев, но и для мира в целом, поскольку речь идет о самой сильной пока сверхдержаве на земном шаре, имеющей свои интересы во всех уголках планеты, практика все же показывает, что выборы не оказывают существенного влияния на внешнеполитические векторы США. Возможно, республиканцы в своих методах проявляют больше жесткости и принципиальности, не избегают провоцирования конфликтов и кризисных ситуаций в отдельных регионах, создания зон, однако в целом эта политика вытекает из общей концепции и стратегических приоритетов. Так что если бы даже Ромни одержал победу, то это мало что изменило бы в мире. Разве что в отношениях с Москвой возникли бы некоторая напряженность и холодность.
Тем не менее переизбрание Обамы и в глобальном, и в локальном плане было для нас предпочтительнее как из-за проводимой им взвешенной политики, так и, что особенно важно, сохранения ее предсказуемости. Так называемая обамовская Америка однозначно более предсказуема, чем обещавшая в каком-то смысле кажущуюся авантюрность Америка Ромни.
Несмотря на сохраняющуюся напряженность в иранском вопросе, администрация Обамы, пожалуй, не склонна, во всяком случае в этом регионе, прибегать к военным действиям против Ирана, хотя полностью  исключать неожиданные процессы невозможно. А это означает, что будет продолжена и лояльная американская политика, которая выражается в том, что эта страна закрывает глаза на отличающиеся некоторыми экономическими льготами отношения Армения-Иран.
Ни российско-американские, ни турецко-американские отношения не подвергнутся пересмотру. Это спроецируется непосредственно и на соотношение их интересов в южнокавказском регионе, а значит, статус-кво в целом не подвергнется серьезным изменениям.
Это вытекает из интересов Армении по двум причинам. Во-первых, нейтрализуется возможность начала новых процессов, чреватых непредсказуемыми последствиями в вопросе Нагорного Карабаха, что в контексте пересмотра отношений в частности с Россией не было бы исключено в случае прихода к власти Ромни. Исходя из этого, США будут продолжать играть по большей части роль наблюдателя за процессом, но в то же время останутся основным фактором недопущения возобновления военных действий в зоне конфликта. С другой стороны, сохранится американский курс на сдерживание стремления Турции к расширению своей роли в ближневосточном и южнокавказском регионах, а также ее претензий на превращение в сверхдержаву. В этом контексте Вашингтон, пожалуй, сохранит в повестке турецко-американских отношений вопрос ратификации армяно-турецких протоколов в качестве дополнительного средства оказания давления на Анкару. Это не даст возможность Анкаре предпринять шаги к тому, чтобы снять с себя ответственность за ратификацию этих протоколов, что спасет Армению от перспективы встать перед необходимостью ратификации этих документов. Те же приоритеты позволяют предположить, что Вашингтон сохранит также политику по сдерживанию аппетитов Турции вмешаться в процесс карабахского урегулирования.
Не следует забывать, что в 2015 году исполняется 100-я годовщина Геноцида армян, и эта дата станет поворотной в процессе международного признания требований армянского народа. Барак Обама, несмотря на невыполнение данного им обещания признать Геноцид, хотя бы произнес слово "геноцид". В ближайшее время работать с его администрацией, а также с большинством демократов в Конгрессе и Сенате будет намного легче, чем если бы президентом стал Митт Ромни, занимающий в этом вопросе крайне непримиримую позицию. Наконец, именно в период президентства Обамы одна из армянских резолюций по признанию Геноцида удостоилась одобрения в Комитете по внешним отношениям Палаты представителей, вызвав широкий международный резонанс. Этот факт невозможно игнорировать, к тому же он не мог не повлиять на процессы, имеющие отношение к 2015-му году, и в этом контексте – на те планы и надежды, которые армяне связывают с США.