Արա Պապյան. «Այս խրոնիկ անկայուն իրավիճակը դեռ Սիրիայում կշարունակվի»
«Ցավոք սրտի, այս խրոնիկ անկայուն իրավիճակը դեռ Սիրիայում կշարունակվի: Բայց գոնե լավ է այնքանով, որ դա չի բերի մեծ հեղաշրջումների: Նաև ես չեմ կարծում, որ Թուրքիան կմիջամտի Սիրիա, որովհետև Թուրքիան այդ ռազմական կարողությունը պարզապես չունի՝ ջախջախելու Սիրիային»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսում այսպիսի կանխատեսում արեց «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
Իր կանխատեսումը բանախոսը հիմնավորեց նրանով, որ ապստամբները չեն կարողանում և չեն կարողանա տապալել իշխանությունը (Սիրիայի ներկայիս իշխանության տապալումը, Արա Պապյանի կարծիքով, չի էլ բխում Հայաստանի շահերից): Իսկ մյուս կողմից Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վարչախումբը չի կարողանում ամբողջովին հանգստացնել երկիրը, քանի որ ապստամբները ֆինանսական հսկայական օգնություն են ստանում Սաուդյան Արաբիայից, Քաթարից: Բացի դրանից՝ ի տարբերության Սիրիայի ղեկավարության, որի հիմնական մասը ալևի է, երկրի բնակչության մեծամասնությունը սուննի է, ինչն ընդդիմությանը տալիս է մշտապես մարդուժ ձեռք բերելու հնարավորություն:
Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի սկսվելուց ի վեր Հայաստան է ներգաղթել մոտ 5 հազար սիրիահայ, մոտ այդքան սիրիահայ էլ ներգաղթել է այլ երկրներ: Արա Պապյանի խոսքով՝ սիրիահայ համայնքի մեծամասնությունը մնում է Սիրիայում և կմնա, քանի որ մարդկանց մեծ մասը չունի արտագաղթելու հնարավորություն հատկապես մի իրավիճակում, երբ չկա ունեցածքը վաճառելու հնարավորություն:
ԱՄՆ-ում որոշ իրավաբանական գրասենյակներ դիմեցին Պետքարտուղարությանը, որպեսզի սիրիահայերին տրվի ԱՄՆ ներգաղթելու հատուկ արտոնություն, բայց Պետքարտուղարությունը մերժեց: Մինչդեռ Կանադան, Արա Պապյանի խոսքով, Սիրիայում այս պատերազմական իրավիճակի ստեղծվելուց հետո հատուկ արտոնություններ տվեց, և Սիրիայի քրիստոնյաները, որոնք ավելի ենթակա են հալածանքի, սկսեցին ներգաղթել Կանադա:
«Ներգաղթը երկրի հզորացման աղբյուրներից մեկն է, իսկ մենք, ցավոք սրտի, էսօր արտագաղթ ունենք, որը, իմ կարծիքով, ամենամեծ վտանգն է մեզ համար: Արտագաղթը մեզ համար դեմոգրաֆիկ ավելի մեծ վտանգ է, քան Ղարաբաղի հնարավոր պատերազմը, որովհետև Ղարաբաղի պատերազմում կորցրել են 6 հազար հոգի (փառք ու պատիվ բոլոր զոհվածներին) այդ 4-5 տարվա պատերազմի ժամանակ: Բայց մենք այսօր յուրաքանչյուր տարի կորցնում ենք առնվազն դրա հնգապատիկն ու տասնապատիկը»,- ասաց Արա Պապյանը:
Նրա կարծիքով, հայերն ամեն տեղ, որքան էլ կայուն լինի իրավիճակը, տուժում են: Միակ ելքն այն է, որ Հայաստանը լինի ամբողջ աշխարհի, առաջին հերթին Միջին Արևելքի հայերի համար գրավիչ երկիր:
«Ցավոք սրտի, այսօր էդպես չի: Մարդու համար, որը արտագաղթում է, բնական է՝ ավելի լավ է, որ ինքը արտագաղթում է, քան, ասենք, զոհվում է: Բայց պետության համար տարբերություն չկա՝ իր քաղաքացին զոհվե՞ց, թե՞ արտագաղթեց: Պետության համար դա կորուստ է, և պետությունը դրանից թուլանում է»,- ասաց Արա Պապյանը:

Ара Папян: "Хронически нестабильная ситуация в Сирии пока сохранится"
"К сожалению, хронически нестабильная ситуация в Сирии пока сохранится. Но хорошо то, что это не приведет к крупным переворотам. Не думаю также, что Турция вмешается в события в Сирии, потому что у нее просто нет того военного потенциала, который необходим для разгрома этой страны,- сказал сегодня на пресс-конференции руководитель центра "Модус вивенди" Ара Папян.
Свой прогноз эксперт обосновал тем, что повстанцы не смогут свергнуть власть, отметив при этом, что свержение нынешнего руководства Сирии не вытекает из интересов Армении. С другой стороны администрация президента Башара Асада не может окончательно успокоить страну, так как повстанцы получают огромную финансовую помощь из Саудовской Аравии и Катара. Кроме того, в отличие от руководства Сирии, основную часть которого составляют алевы, большинство населения страны сунниты, что дает возможность оппозиции постоянно пополнять человеческие ресурсы.
После начала гражданской войны в Сирии около 5000 сирийских армян эмигрировало в Армению и столько же в другие страны. По словам Ара Папяна, большая часть армянской общины остается и останется в Сирии, поскольку люди не могут выехать из страны, а тем более в ситуации, когда нет возможности продать имущество.
В США некоторые юридические организации обратились в госдепартамент с предложением предоставить армянам Сирии особые льготы для иммиграции в США, однако получили отказ. Между тем Канада, по словам Папяна, после начала войны в Сирии предоставила такие льготы, и сирийские христиане, которые больше других подвергаются гонениям, начали эмигрировать в Канаду.
"Иммиграция – один из источников усиления страны, а мы, к сожалению, сегодня имеем эмиграцию, которая, на мой взгляд, представляет для нас серьезную угрозу",- сказал А.Папян.
Руководитель "Модус вивенди" также отметил, что единственный выход состоит в том, чтобы Армения стала привлекательной страной для армян всего мира и в первую очередь для армян Ближнего Востока.