Առաջին մեծահարուստը Սամվել Ալեքսանյանի կինն է, հետո՝ Ծառուկյանինը
ԱԺ պատգամավորների գույքի ու եկամուտներին, նրանց դրամական միջոցներին արդեն անդրադարձել ենք, այժմ հերթը նրանց կանանցն է: Նշենք, որ նրանց գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերի ուսումնասիրությունից «անակնկալի» չեկանք. հարուստ պատգամավորների կանայք նույնպես հարուստ են: Ներկայացված թվերը պաշտոնական են եւ կասկածից վեր է, որ նրանք իրենց ունեցվածքն ամբողջությամբ չեն հայտարարագրել, այնուամենայնիվ, ներկայացված գումարի չափերն արդեն խոսում են, թե ինչ կարողության հետ գործ ունեն պաշտոնյաների կանայք:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կինը՝ Ջուլիետա Աբրահամյանը, 2011 թ. ունեցել է 300 միլիոն դրամ (տարեսկզբին եղել է 315 մլն), ինչպես նաեւ 2 մլն 900 հազար դոլար (տարեսկզբին՝ 3 մլն 20 հազար):
Ջուլիետա Աբրահամյանը նշված տարում ստացել է 45 մլն դրամի եկամուտ, որը ստացել է գյուղմթերքների վաճառքից:
ԱԺ նախագահի խնամի Գագիկ Ծառուկյանի կինը՝ Ջավահիր Ծառուկյանը, նույնպես հարուստների ցանկում է: Թեեւ նրա ամուսինը ԱԺ-ում ամենահարուստն է, սակայն Ջ. Ծառուկյանի եկամուտները փոքր ինչ պակաս են:
2011 թ. նա ունեցել է 11 մլրդ 850 մլն 562 հազար 800 դրամի եկամուտ, որից 562 հազար 800 դրամը ստացած աշխատավարձն է, իսկ 11 մլրդ 850 մլն դրամը նրան է տրամադրել Գագիկ Ծառուկյանը:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, Ջ. Ծառուկյանը տարեսկզբին ունեցել է 8 մլն 900 հազար դրամ, իսկ տարեվերջին՝ 21 մլն 700 հազար: Պատգամավորի կինը նշված տարում նաեւ բաժնեմաս է ձեռք բերել, որի արժեքը հարկային տարվա վերջին կազմել է 19 մլրդ 516 մլն 684 հազար 30 դրամ:
Սամվել Ալեքսանյանի կինը՝ Շողերինա Մկրտչյանը, պատգամավորների կանանց մեջ ամենաունեւորն է: Նա ունի 4 մլրդ 83 մլն 567 հազար դրամի հանձնված կամ վերադարձված փոխառություն:
Նրա դրամական միջոցները տարեսկզբին եղել են 11 մլրդ 823 մլն 457 հազար դրամ, իսկ տարեվերջին՝ 11 մլրդ 903 մլն 450 հազար դրամ, ինչպես նաեւ 8 մլն դոլար:
Շողերինա Մկրտչյանը 2011-ին ստացել է 154 մլն 570 հազար դրամի եկամուտ:
Հակոբ Հակոբյանի (Պիվի Հակոբ) կինը՝ Հասմիկ Հակոբյանը, ունի 406 մլն 865 հազար 460 դրամի հանձնված կամ վերադարձված փոխառություններ: Նրա տարեկան եկամուտը կազմում է 5 մլն 490 հազար դրամ, որը գոյացել է աշխատավարձից եւ վարձավճարից ստացած գումարից:
Հասմիկ Հակոբյանը 2011 թ. սկզբին իր հաշվին ունեցել է 1 մլրդ 950 մլն դրամ, իսկ տարեվերջին՝ 1 մլրդ 620 մլն 204 հազար 540 դրամ:
ՀՀԿ-ական Աշոտ Արսենյանի կինը՝ Գայանե Մկրտչյանը, 2011-ին ունեցել է 65 մլն 924 հազար 352 դրամի եկամուտ, որը ստացել է շահաբաժնից: Գ. Մկրտչյանն իր հաշվին ունեցել է 500 մլն դրամ եւ 300 հազար դոլար:

По богатству на первом месте жена Самвела Алексаняна, на втором – жена Гагика Царукяна
Мы уже представляли декларации об имуществе и доходах депутатов Национального Собрания. Сегодня расскажем о том, каким состоянием владеют их жены. Отметим, что в процессе изучения этих деклараций никаких неожиданностей не было – жены богатых депутатов тоже богаты. Представленные цифры являются официальными, однако не вызывает сомнений, что они задекларировали не все. Тем не менее, даже размеры представленных сумм свидетельствуют о том, каким богатством обладают жены должностных лиц.
Супруга председателя Национального Собрания Овика Абрамяна Джульетта Абрамян в 2011 г. имела 300 млн драмов (в начале года – 315 млн драмов) и 2 млн 900 тыс. долларов (в начале года – 3 млн 20 тысяч долларов). В указанном году доход Джульетты Абрамян составил 45 млн драмов и образовался от продажи сельхозпродукции.
Жена свата спикера НС Гагика Царукяна, Джаваир Царукян, тоже числится в списке очень состоятельных людей. Несмотря на то, что ее муж самый богатый в парламенте, доходы Джаваир Царукян несколько уступают его доходам.
В 2011 г. ее доход составил 11 млрд 850 млн 562 тыс. 800 драмов. При этом 562 тыс. 800 драмов было получено в виде зарплата, а 11 млрд 850 тыс. драмов предоставил жене Гагик Царукян.
Что касается денежных средств, то в начале года на счете госпожи Царукян было 8 млн 900 тыс., а к концу года – 21 млн 700 тыс. драмов. В указанном году супруга депутата приобрела также акции, стоимость которых к концу налогового года составила 19 млрд 516 млн 684 тыс. 30 драмов.
Жена Самвела Алексаняна Шогерина Мкртчян – самая состоятельная из жен депутатов. У нее имеется предоставленный или возвращенный займ на сумму 4 млрд 83 млн 567 тыс. драмов. В начале года ее денежные средства составили 11 млрд 823 млн 457 тыс., к концу года – 11 млрд 903 млн 450 тыс. драмов, а также 8 млн долларов.
В 2011 г. Шогерина Мкртчян получила доход в размере 154 млн 570 тыс. драмов.
Жена Акопа Акопяна Асмик Акопян владеет предоставленным или возвращенным займом на сумму 406 млн 865 тыс. 460 драмов. Ее ежегодный доход составил 5 млн 490 тыс. драмов и образовался за счет зарплаты и полученной арендной платы.
В начале 2011 г. на счете Асмик Акопян было 1 млрд 950 млн драмов, к концу года – 1 млрд 620 млн 204 тыс. 540 драмов.
В 2011 г. доход жены депутата-республиканца Ашота Арсеняна Гаяне Мкртчян в размере 65 млн 924 тыс. 352 драма обеспечили акции. Кроме того, на ее счете имелось 500 млн драмов и 300 тыс. долларов.