Ելակետային տվյալներ հավաքելու համար քննչական խմբից 1 տարուց ավելի ժամանակ է պահանջվել
Ամերիկահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանի ներկայացուցիչները (փաստաբաններ Նիկոլայ Բաղդասարյանը և Լեռնիկ Հովհաննիսյանը) երկրորդ անգամ են Էդմոնդ Խուդյանին տուժող ճանաչելու հարցը ներկայացնում վերաքննիչ դատարան, քանի որ արդեն 1,5 տարի է, ինչ շարունակաբար ձգվում է Խուդյանին պատկանող ընկերությանը կանխամտածված սնանկության հասցնելու փաստով հարուցված գործի նախաքննությունը:
Նիստին ներկա էր նաև գործով դատախազը՝ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը: Հրավիրված էր նաև ՊԵԿ քննիչ Տիգրան Հարությունյանը, որպեսզի դատարանին պարզաբանումներ տար, թե ինչի համար է այս գործի նախաքննությունն այսքան ձգվում, սակայն նա չէր ներկայացել դատարան առողջական խնդիրների պատճառով:
Դատախազ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը դատարանին պարզաբանումներ ներկայացրեց, թե ինչու մինչ օրս այս գործով մեղադրյալներ չկան, ոչ էլ կասկածյալներ կան: Դատախազի մեկնաբանությամբ՝ հավաքվում էին ելակետային տվյալներ դատաֆինանսական, դատահաշվապահական, դատաշինարարական փորձաքննություն իրականացնելու համար: Այժմ այդ փորձաքննություններն արդեն սկսվել են իրականացվել, սակայն հայտնի չէ, թե որքան ժամանակ կպահանջվի դրանք իրականացնելու համար, եթե միայն ելակետային տվյալներ հավաքելն է այսքան ձգվել:
Փաստաբանների խոսքով՝ իրենք ցանկանում են, որպեսզի դատարանը Էդմոնդ Խուդյանին որպես տուժող ճանաչի, որպեսզի իրենք կարողանան ավելի շատ իրավունքներ ունենալ՝ միջամտելու նախաքննությանը և արագացնելու հանցագործության բացահայտումը:
Դատարանի որոշմամբ մերժվեց Խուդյանի փաստաբանների այս բողոքը ևս: Նրանք պատրաստվում են դիմել Վճռաբեկ դատարան:

Для сбора исходных данных следственной группе потребовалось больше года
Представители предпринимателя-армянина из США Эдмонда Худяна (адвокаты Николай Багдасарян и Лерник Ованнисян) второй раз обратились в Апелляционный суд по вопросу о признании Худяна потерпевшим, поскольку расследование дела, возбужденного по факту доведения до умышленного банкротства принадлежавшей предпринимателю компании, тянется уже 1,5 года.
На заседании присутствовал прокурор Лерник Ованнисян. Был приглашен также следователь Комитета госдоходов Тигран Арутюнян, который должен был объяснить суду, почему расследование этого дела так затянулось. Однако Арутюнян не явился по состоянию здоровья.
В суде прокурор дал объяснения относительно того, почему по сей день в этом деле нет ни обвиняемых, ни подозреваемых. По словам Л.Ованнисяна, осуществлялся сбор исходных данных для проведения судебно-финансовой, судебно-бухгалтерской, судебно-строительной экспертиз. Перечисленные экспертизы уже начали проводиться, но если сбор исходных данных так затянулся, то неизвестно, сколько времени займет процесс проведения экспертиз.
Адвокаты хотят, чтобы суд признал Эдмонда Худяна потерпевшим, что обеспечит им более широкие права для вмешательства в ход предварительного следствия и ускорения раскрытия преступления.
Однако решением суда жалоба адвокатов Худяна была отклонена. Сейчас они собираются обратиться в Кассационный суд.