35 հազար դրամով «ապրող» Մկրտիչ Մինասյանը ձեռք է բերել 50.000 դոլարանոց «Մերսեդես»
Երբ Ազգային ժողովում քննարկվում էր նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնելու կառավարության ներկայացրած օրինագիծը, որով հունվարի 1-ից 32.500 դրամի փոխարեն նվազագույն աշխատավարձը դառնալու է 35.000 դրամ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասում էր, թե բարձրացված գումարի չափը բավարար չէ, սակայն ինքը կարող է մեկ ամիս ապրել 35.000 դրամով:
«Շատ դժվար է, բայց եթե ստիպված լինեմ, կփորձեմ ապրել: Իմը մի քիչ ուրիշ է. չեմ խմում, չեմ ծխում, պրակտիկորեն մսեղեն չեմ օգտագործում: Որպեսզի խոլեստերինս չբարձրանա, առանց յուղի բրինձ եմ խաշում ուտում»,-ասում էր ՀՀԿ-ական պատգամավորը:
Ուսումնասիրելով Մկրտիչ Մինասյանի 2011թ-ի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը, պարզվում է, որ պատգամավորն ամենեւին էլ 35.000 դրամով ապրողներից չէ եւ նրա եկամուտները մի քանի անգամ ավելին են իր հայտարարածից:
Հայտարարագրի եկամուտներ բաժնում Մկրտիչ Մինասյանը հայտարարագրել է 3 մլն 387 հազար 250 դրամ` այդպես էլ չնշելով, թե նշված գումարը որտեղից իրեն: Ենթադրում ենք, որ դա պատգամավորի մեկ տարվա աշխատավարձն է:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, 2011թ-ի սկզբին ունեցել է 1 մլն 500 հազար դրամ, իսկ տարեվերջին` 10 միլիոն, ինչպես նաեւ 3000 դոլար տարեսկզբին, իսկ տարեվերջին` 10.000 դոլար:
Թե ինչով է պայմանավորված Մկրտիչ Մինասյանի եկամուտների կտրուկ աճը` հստակ չէ, քանի որ նա, բացի վերը նշված 3 մլն դրամից, մի փոքր ավելի գումարից այլ եկամուտ չի հայտարարագրել:
Նշենք, որ նա նույն թվականին գնել է նաեւ 50.000 դոլար արժողության «Մերսեդես G500» մակնիշի ավտոմեքենա:
Եկամուտների կտրուկ աճ է արձանագրվել նաեւ նրա կնոջ` Հասմիկ Մինասյանի դեպքում: Նա էլ առանց աղբյուրը նշելու հայտարարագրերի «եկամուտներ» բաժնում առանձին-առանձին նշել է 3 եւ 8 մլն դրամ: Բացի այդ, Հասմիկ Մինասյանը տարեսկզբին հայտարարագրել էր 1 մլն 500 հազար դրամ, տարեվերջին` 7 մլն, ինչպես նաեւ 35.000 դոլար տարեսկզբին, որի չափը տարեվերջին հասել է 42.000 դոլարի:

“Живущий” на 35 тысяч драмов Мкртич Минасян купил “Мерседес” за 50 тысяч долларов
Когда в Национальном Собрании обсуждался представленный правительством законопроект о повышении с 1 января минимальной зарплаты с 32.500 до 35.000 драмов, депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Мкртич Минасян в беседе с “Hetq” заявил, что этого повышения недостаточно, однако он может прожить на 35.000 драмов в месяц.
“Это очень трудно, но если придется, то я попытаюсь прожить. В моем случае немного по-другому: я не пью, не курю, мясо практически не ем. Чтобы мой холестерин не повышался, питаюсь отварным рисом без масла”,- рассказал депутат.
Изучив декларацию об имуществе и доходах Мкртича Минасяна за 2011 год, мы выяснили, что депутат не принадлежит к числу тех, кто живет на 35.000 драмов, а его доходы в несколько раз превышают представленные им цифры.
В разделе доходов декларации М.Минасян записал 3 млн 387 тыс. 250 драмов, так и не указав, за счет чего образуется эта сумма. Предполагаем, что это годовая зарплата депутата.
Что касается денежных средств, то в начале 2011 г. у Минасяна было 1 млн 500 тыс., а к концу года – 10 млн драмов, а также 3000 долларов в начале года и 10.000 – в конце.
Чем обусловлен резкий рост доходов Мкртича Минасяна, непонятно, поскольку другие доходы, кроме указанных выше 3 млн драмов, он не задекларировал.
Отметим, что в том же году он купил автомобиль марки “Мерседес G500” стоимостью 50.000 долларов.
Резкий рост доходов зафиксирован и в декларации супруги депутата – Асмик Минасян, которая тоже в разделе “Доходы” без указания источника записала по-отдельности 3 и 8 млн драмов. Кроме того, в начале года А.Минасян задекларировала 1 млн 500 тыс драмов и 35.000 долларов, а в конце года – 7 млн драмов и 42.000 долларов.