Ռոբերտ Քոչարյանի նոր հարցազրույցը
Վերջին շրջանի քաղաքական խմորումները, հատկապես ԲՀԿ-ի նախաձեռնությունը բնականորեն լայն արձագանք գտան թե հասարակության մեջ և թե մամուլում: Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահի գրասենյակի միջոցով խնդրեցինք Ռոբերտ Քոչարյանին` պատասխանել այն հարցին, թե ինքն ի՞նչ առնչություն ունի այդ քննարկումների նախաձեռնության հետ, և հենց գրասենյակից էլ այսօր առավոտյան ստացանք հետևյալ պատասխանը, որի համար մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում:
Պարոն Քոչարյան, այն պահից, երբ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հանդես եկավ Հայաստանում կառավարման պառլամենտական համակարգի անցման հնարավորությունների քննարկումների նախաձեռնությամբ /խորհրդարանի ընտրություն 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգով, նախագահի իրավասությունների կրճատմամբ և այլն/, սկիզբ առան խոսակցություններ, որ այդ նախաձեռնության հեղինակը Դուք եք: Ինչքանո՞վ են այդ պնդումները համապատասխանում իրականությանը, և ի՞նչ է Ձեր վերաբերմունքը պետական կառավարման այդ համակարգի նկատմամբ:
Եթե ես խորհրդարանական կառավարման համակարգի համոզված կողմնակիցը լինեի, ապա հավանաբար այն Հայաստանի Հանրապետությունում կգործեր արդեն 2005 թվականի սահմանադրական հանրաքվեից հետո, որի նախաձեռնողը հենց Նախագահն էր: Պետությունը ապաշնորհ կամ իմաստուն կարելի է ղեկավարել ինչպես նախագահի աշխատասենյակից, այնպես էլ` վարչապետի: Ինչքան ասես այդպիսի օրինակներ կան համաշխարհային պրակտիկայում: Հարցը ոչ թե կառավարման ձևի մեջ է, այլ զսպման և հակակշիռների ճիշտ համադրության, գործող քաղաքական կառուցվածքի կիրառելիության, ավանդույթների և քաղաքացիական հասարակության հասունության:
Ի դեպ, սահմանադրական հանրաքվեն նշանակալիորեն ընդլայնեց կառավարության լիազորությունները, իսկ իրականության մեջ, չգիտես ինչու, կառավարության դերը զգալիորեն նվազեց:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջարկությունը ավելի շուտ արձագանք է երկրում ձևավորված` իշխանության տարբեր ինստիտուտների իրական իրավունքների և սահմանադրական պատասխանատվության հարաբերությունների ակնհայտ անհամաչափությանը: Վերջինիս երկարաժամկետ բացասական հետևանքները զգալի են արդեն այսօր: Ի դեպ, կառավարման կիսանախագահական եղանակն այդ արատն իր մեջ կրում է անգամ զարգացած ժողովրդավարական ավանդույթներ ունեցող երկրներում /օրինակ, քչերն են հիշում, թե ով էր Ֆրանսիայի վարչապետը նախագահ Սարկոզիի օրոք/:
Անձամբ ինձ համար ավելի համակրելի է ամերիկյան մոդելը, որտեղ նախագահը գլխավորում է գործադիր իշխանությունը, ուղղակի պատասխանատվություն կրելով նաև տնտեսության համար, իսկ խորհրդարանն ունի վերահսկողության հզոր լծակներ: Սակայն եվրոպական ավանդույթները պառլամենտարիզմի ավանդույթներ են, իսկ մենք եվրոպական քաղաքական գործընթացների շրջանակներում ենք: Բացի այդ, խորհրդարանական կառավարումը նշված անհամաչափությունների խնդիրը նկատելիորեն մեղմում է:
Այժմ խորհրդարանի ձևավորման 100 տոկոսանոց համամասնական կարգին անցման մասին:
Հայաստանում մեծամասնական ընտրակարգը նպաստում է տարածքների ֆեոդալականացման գործընթացին` ընտրատարածքների սահմաններում, ընդ որում իշխանությունը կամա թե ակամա աջակցում է դրան, քանի որ միտված է վերարտադրման: Երևույթը չափազանց վնասակար է, և որքան շուտ դրանից հրաժարվենք` այնքան լավ: Իմիջիայլոց, հենց այդ պատճառով մեծամասնական պատգամավորների թիվը մեզանում բազմիցս կրճատվեց: Ափսոսում եմ, որ ես չավարտեցի այդ գործընթացը: Ինչո՞ւ չավարտեցի: Հասարակ պատճառով. իշխանությունն ուզում էր «ֆորա» ունենալ միամանդատ ընտրատարածքներով:
Ես համաձայնեցի այս փոքրիկ հարցազրույցը տալ և հստակ արտահայտել այդ կարևոր հարցի նկատմամբ իմ վերաբերմունքն առաջին հերթին այն պատճառով, որ եթե ես դա չանեմ, ապա սկսելու են գուշակություններով զբաղվել: Եվ հետո այն պատճառով, որ այդ հարցի նախաձեռնման հետ ես առնչություն չունեմ:
Հատկապես այն «խելամիտներին», այսինքն նրանց, ովքեր ամենուր իմ ստվերն են փնտրում, կառաջարկեի` լավ բացել աչքերը, որպեսզի վերջապես տեսնեն, որ ԲՀԿ-ում հավաքվել է քաղաքական թիմ, որն ի զորու է ինքնուրույն ձևավորել կուսակցության քաղաքական օրակարգը:

Robert Kocharyan: “I favor the American style of government”
In an interview with www.2rd.am, Armenia’s second president Robert Kocharian rejects claims that he is behind a recent Prosperous Armenia Party initiative to debate whether Armenia should move to a parliamentary system of government.
Q - Mr. Kocharyan, when the Prosperous Armenia Party proposed that discussions be held regarding the possibility of transforming the government of Armenia to a parliamentary system, i.e., holding parliamentary elections on a 100% proportional basis, cutting the powers of the president, etc, rumors began to circulate that you were behind the initiative. How true are the rumors?
A - Had I been a supporter of a parliamentary form of government, most likely such a system would have been in place starting in 2005, after the constitutional referendum initiated by the president himself.
A government can be run, either effectively or poorly, from the presidential office as well as by the prime minister.
On the international arena, such examples aren’t lacking. The question isn’t in the form of the government but in finding the correct balance of power, the execution of the political structure, and the maturity of civil society.
By the way, the constitutional referendum significantly widened the powers of the government. Nevertheless, for some strange reason, the role of the government has actually decreased.
The initiative of the Prosperous Armenia Party is more a response to the evident asymmetry of relations that has surface between the actual rights of various government institutions and constitutional responsibility.
The deficiency of the semi-presidential model can even be seen in advanced democratic nations.
I find the American model more favorable - -where the president heads the executive branch and is directly responsible for the economy, and where the legislature is granted powerful supervisory levers.
However, European traditions are traditions of parliamentarianism and we find ourselves in the scope of European political processes.
Furthermore, a parliamentary system of governance greatly reduces the aforementioned asymmetry.
Regarding a fully proportional electoral system, I must say that it aids the process of feudalization of the provinces, in the election districts. Moreover, the government, willingly or not, supports it, since it is inclined to reproduce itself. It is a very dangerous phenomenon and sooner we reject it the better.
This is the reason why the number of majoritarian MPs has decreased in Armenia. I regret that I failed to complete the process.
So let’s be clear on this. I have nothing to do with the Prosperous Party initiative.
Those who seek my shadow behind everything would be well advised to open their eyes in order to see that Prosperous Armenia is headed by a political team capable of drafting a political agenda on its own.