Ֆլորա Մարտիրոսյան. «Ես չեմ ուզե, օր աղջիկներս հոգեկան տրավմա ստանան»
Անի թաղամասի Չարենցի փողոցի 5 հարկանի շենքերից մեկի ձեղնահարկում է ծվարել Մարտիրոսյանների 6 անձից բաղկացած ընտանիքը: 32-ամյա Ֆլորա Մարտիրոսյանը 5 երեխաներին միայնակ է մեծացնում: 1994 թ.-ին 14 տարեկան հասակում ամուսնացել է 25-ամյա Ալբերտ Հախվերդյանի հետ: «Ավելի ճիշտ՝ փախցրել է,- նկատում է Ֆլորան,- մենք անգամ ԶԱԳՍ-ի գրանցում չունենք»: Համատեղ կյանքի ընթացքում ծնված 5 երեխաներից միայն երեքի հայրությունն է ճանաչել Ալբերտը: 9-ամյա Անժելան եւ 4-ամյա Քրիստինեն կրում են մոր ազգանունը: «Հայրությունն էլ ճանաչել է միայն երրորդ երեխայի ծնվելուց հետո»,- տեղեկացնում է միայնակ կինը:
Երկու փոքրիկ սենյակից (ընդամենը14 քմ) եւ կոմունալ հարմարություններից զուրկ ձեղնահարկի իրենց բնակարանում Մարտիրոսյանները բնակվում են կենվորի կարգավիճակով: Այստեղ տեղափոխվել են 1996 թ.-ին: Ֆլորայի ամուսինը փոքրիկ Քրիստինեի ծնվելուց հետո մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն, եւ արդեն 4 տարի է, ինչ կինը ոչ մի տեղեկություն չունի նրանից: Ֆլորայի փոխանցմամբ` ամուսինն իր բնակարանը տվել է վարձակալությամբ, երեխաներին որեւէ կերպ չի օգնում, իրենք գոյատեւում են պետության կողմից տրվող 52 հազար դրամ սոցիալական նպաստի գումարով:
Ֆլորայի նեղլիկ բնակարանում է ապրում նաեւ նրա 2-րդ կարգի հաշմանդամ մայրը` 63-ամյա Մելանյա Հովհաննիսյանը: Կինը վարում է նստակյաց կյանք, քանի որ վնասված է ողնաշարը: Տիկին Մելանյան, որքան էլ, որ տարօրինակ է, փեսայի մասին միայն բարի խոսքեր ասաց: «Իմ փեսես լավ տղա էր, մենակ էդ խմելն որ չեղներ, մեկ էլ, որ թասիբ չուներ: Շատ անթասիբ տղա էր,- նկատեց Մելանյա Հովհաննիսյանը,- ես կհիշեմ, թե ինչխ մե օրմ ինքը տան դուռը գործ էր բերել կեներ, որի համար 2000 դրամ պիտի տային, իսկ ընկերները պատի տակ պպզած կսպասեին, թե երբ պիտի պրծնի, օր էրթան խմելու: Ու իմ փեսես փոխանակ էդ աշխատած փողին երեխեքին հաց առներ, գնաց ընկերների հետ խմելու»:
Ֆլորայի ավագ զավակը` 16-ամյա Արամայիսը, 8-րդ դասարանն ավարտելուց հետո դուրս է եկել դպրոցից եւ հիմա փորձում է ինչ որ կերպ օգնել մորը: Տղան մասնավորի մոտ ընդունվել է աշխատանքի` օրը 1500 դրամ վճարով բանվորի աշխատանք է կատարում: Ֆլորան որեւէ մասնագիտություն չունի: Վերջերս փորձել է շուկայում կարտոֆիլ ու կանաչի վաճառել, որի դիմաց օրը սկզբում 2000 դրամ են խոստացել վճարել: Խոստումը բանջարեղեն մատակարարող անձը պահել է միայն առաջին աշխատանքային օրը, հաջորդ օրերին գումարը նվազել է մինչեւ 700 դրամ, եւ Ֆլորան հրաժարվել է աշխատանքից: «Ես շատ կուզենայի աշխատել,- ասում է Ֆլորա Մարտիրոսյանը,- բայց մենակ սրճարաններն ու ռեստորանները աշխատանք կառաջարկեն: Էն էլ գործը կպրծնի կեսգիշերն, բա իմ երեխեքին ով նայե: Դրա համար էլ էդ տեսակ գործերից կհրաժարվիմ»:
Սոցիալական ծանր պայմաններից դրդված Ֆլորան այս տարի սեպտեմբերին 12-ամյա Սաթենիկին եւ 8-ամյա Անժելային տեղավորել է Գյումրիի թիվ 2-րդ գիշերօթիկ հաստատությունում («Հույս» մանկատուն): Շաբաթ, կիրակի օրերին աղջնակները տանն են գիշերել, շաբաթվա մնացած օրերն անցկացրել գիշերային խնամքի հաստատությունում: Նոյեմբերի 2-ից Ֆլորան երեխաներին այլեւս չի ուղարկում գիշերօթիկ: Սաթենիկն ու Անժելան չեն կարողանում հարմարվել օտար միջավայրին եւ խնդրել են մորն իրենց այեւս չտանել գիշերային հաստատություն: Մարտիրոսյանների համար սկսվել է բավական բարդ մի շրջան` գիշերօթիկ հաստատությունը հրաժարվում է երեխաներին վերադարձնել ընտանիք: «Կպատճառաբանեն, օր անպայման պիտի մարզպետի անունով դիմում գրեմ, օր նոր երեխեքիս տան ընձի»,- պարզաբանում է Ֆլորան:
Խնդրով հետաքրքրված է նաեւ «Շիրակ կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը: ՀԿ-ի ղեկավար Վահան Թումասյանը Մարտիրոսյանների ընտանիքին, այսպես ասած, հայտնաբերել է «Աջակցություն անապահով ընտանիքներին» ծրագրի շրջանակներում: Ամերիկահայ Էլվիս Մադաթյանի տրամադրած աջակցությունից օգտվել է նաեւ Ֆլորայի ընտանիքը: «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ-ի կայքում տեղադրված տեսանյութից հետո Մարտիրոսյաններին օգնելու ցանկություն են հայտնել նաեւ այլ բարերարներ:
«Ինձ համար շատ ողջունելի կլիներ, եթե գիշերային հաստատությունների բեռնաթափում տեղի ունենար, որ մարդիկ ձգտեին իրենց զավակներին կողքներին պահել,- նկատում է Վահան Թումասյանը,- սոցիալական պայմաններից ելնելով Ֆլորան երկու աղջիկներին տարել է նախկին մանկատուն, որ հիմա գիշերօթիկ է կոչվում: Երեխաները երկու ամիս գնացել են, բայց մեծ դժվարությամբ, չեն կարողացել հարմարվել: Հիմա երբ Մարտիրոսյաններին աջակցում են, մայրն ուզում է երեխաներին բերի իր մոտ: Միթե այդքան վատ ցանկություն է դա, որ կնոջը չեն ընդառաջում, փորձում են համոզել, որ երեխաներին չտանի գիշերօթիկից: Ես հասկանում եմ, որ դպրոցները ֆինանսավորվում են աշակերտ թվով, այդ թվում եւ՝ գիշերօթիկները, բայց դա չի նշանակում, թե պիտի դեմ գնան ծնողի ցանկությանը»:
Հոդվածը պատրաստելու ընթացքում տեղեկացանք, որ Ֆլորա Մարտիրոսյանը դիմել է Շիրակի մարզպետարանի աշխատակազմի ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի ղեկավար Լուսինե Գինոսյանին: Վերջինս էլ կնոջն առաջարկել է դիմում գրել ողղված մարզպետ Աշոտ Գիզիրյանին: Հեռախոսազրույցի ժամանակ Ֆլորա Մարտիրոսյանը «Հետքին» փոխանցեց, որ իրեն խոստացել են ընթացք տալ դիմումին եւ ինքն առանց խոչընդոտների կստանա երեխաների փաստաթղթերը: «Երեխեքիս թղթերն օր տան, ես իրանց արդեն հնարավորություն կունենամ տեղավորելու մեր թաղի դպրոցներում, էլ ստիպված չեմ լինի տրանսպորտով տանել-բերելու: Համ էլ երեխեքս կողքիս կեղնին, չնայած դուք էլ տեսաք, քնելու տեղ էլ չունինք, բայց չեմ ուզե, օր աղջիկներս հոգեկան տրավմա ստանան»,- զրույցն եզրափակեց Ֆլորան:

Флора Мартиросян: “Не хочу, чтобы мои дочери получили душевную травму”
В городе Гюмри, в подвале одного из 5-этажных домов по улице Чаренца в квартале Ани, живет большая семья Флоры Мартиросян. Флора одна растит пятерых детей. В 1994 году она, будучи 14-летней девочкой, вышла замуж за 25-летнего Альберта Ахвердяна. “Точнее, он меня похитил,- говорит Флора. – Мы с ним даже в ЗАГСе не расписаны”. Из пяти детей, родившихся за их совместную жизнь, Альберт признал отцовство только в отношении троих. 9-летняя Анжела и 4-летняя Кристина носят фамилию матери.
В нынешнее жилье, состоящее из двух небольших комнат (по 14 кв.м) и не имеющее коммунальных удобств, Мартиросяны перебрались в 1996 году. После рождения маленькой Кристины муж Флоры уехал в Россию, и уже четыре года от него нет никаких известий. По словам Флоры, свою квартиру муж сдал, детям не помогает, и им приходится жить на социальное пособие в 52 тысячи драмов.
Вместе с семьей Флоры в подвале живет и ее 63-летняя мать, инвалид 2-ой группы Мелания Ованнисян. Мелания не может ходить, так как у нее поврежден позвоночник. «Мой зять был неплохим парнем, только пить очень любил»,- сказала пожилая женщина.
Старший сын Флоры, 16-летний Арамаис, после 8-го класса оставил школу и сейчас пытается помогать матери. Мальчик нанялся рабочим к частнику и получает в день 1500 драмов. У Флоры нет специальности. Она сперва торговала на рынке и в первые дни получала 2000 драмов в день, но потом ей стали платить 700 драмов, и она отказалась работать. “Я очень хочу работать, но работу предлагают только кафе и рестораны, а они закрываются около полуночи. На кого мне оставлять детей”,- говорит Флора.
Из-за тяжелых социальных условий женщине пришлось отдала 12-летнюю Сатеник и 8-летнюю Анжелу в гюмрийский детский дом «Уйс» («Надежда»). Выходные дети проводили дома, а в остальное время жили в детдоме. Но со 2 ноября Флора перестала отправлять детей в интернат. Девочки не смогли приспособиться к чужой среде и попросили мать забрать их домой. Для Мартиросянов начался тяжелый период – детдом отказывается возвращать детей в семью. «Они говорят, что я должна написать заявление на имя губернатора, и только после этого они отдадут мне детей»,- сказала Флора.
Этой проблемой заинтересовалась общественная организация «Ширак кентрон». Ее руководитель Ваан Тумасян узнал о семье Флоры в рамках программы «Содействие необеспеченным семьям». Многодетная семья получила помощь от благотворителя из США Элвиса Мадатяна. А после того, как видеоматериал о Мартиросянах был размещен на сайте «Ширак кентрон», им решили помочь и другие благотворители.
«Девочки два месяца ходили в детдом, но не смогли приспособиться. Сейчас, когда Мартиросянам помогают, мать хочет вернуть детей. Неужели это такое плохое желание, что женщине не хотят пойти навстречу. Я понимаю, что подобного рода заведения получают финансирование исходя из числа воспитанников, но это не значаи, что там должны идти против желания родителя»,- сказал В.Тумасян.
Пока мы готовили эту статью, стало известно, что Флора Мартиросян обратилась к руководителю отдела по правам семьи, женщин и детей администрации Ширакской области Лусине Гиносян. Последняя предложила написать заявление на имя губернатора Ашота Гизиряна. В телефонной беседе с “Hetq” Флора сообщила, что ей пообещали дать ход ее заявлению, и тогда она сможет беспрепятственно получить документы детей. “Как только я возьму эти бумаги, то сразу устрою детей в близлежащую школу. Дети будут рядом со мной, хотя вы и сами видите, что спать нам негде. Но я не хочу, чтобы мои девочки получили душевную травму”,- сказала в заключение Флора.