Գյումրիում միայնակ շատ մայրերի երեխաներ թերսնվածության պատճառով մշտապես հիվանդ են
«Շիրակ կենտրոնը» շարունակում է ներկայացնել Գյումրիում ծայրահեղ աղքատ, առանց վարանելու կարելի է ասել` սովամահության գիրկը նետված ու անօգնական ընտանիքներին և երեխաներին: Այդպիսի մի ընտանիքի մենք այցելեցինք անցած օրը, և այսօր ներկայացվող տեսանյութն այդ ընտանիքի ու յուրաքանչյուր երկուշաբթի գիշերօթիկ հաստատություն լացով մեկնող նրանց փոքրիկի մասին է:
«Անի» թաղամասի ծայրամասում գտնվող շենքերից մեկի առաջին հարկում է բնակվում միայնակ մայր Գայանե Գևորգյանն իր երկու մանկահասակ երեխաների և հիվանդ ու տարեց ծնողների հետ: Մի փոքր առաջ անցնելով ասենք, որ նրանց օրինակով կարելի է ընդհանուր պատկերացում կազմել, թե ինչպես են բնակվում աղքատ ընտանիքները, ովքեր ու ինչպես են խորացնում աղքատությունը Գյումրիում` հոգեբանական ու առողջական խորը և անբուժելի վերքեր հասցնելով հատկապես այդ ընտանիքների երեխաներին:
Այս ընտանիքին անհեթեթ պատճառաբանություններով վաղուց զրկել են սոցիալական նպաստից, իսկ երկու տարի առաջ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ գազաֆիկացման և գազամատակարարման մասնաճյուղի աշխատակիցները 30 000 դրամ պարտքի պատճառով անջատել են նրանց բնակարանի գազը, ավելին` գազահաշվիչը հանել և տարել են: Այս ընտանիքի միակ ապրուստի միջոցը երեք ամիսը մեկ 16 000 դրամ սոցիալական աջակցությունն է և տատիկի փոքրիկ աշխատավարձը: Նրանց այցելելեիս առաջին իսկ հայացքից կարելի է նկատել ոչ միայն ծայրահեղ աղքատությունը, այլ նաև երկու երեխաների` իրենց տարիքից անհամեմատ փոքր երևալու փաստը: Երեխաների մոր` Գոհարիկի պատմելով, թերսնվածության պատճառով երեխաները մշտապես հիվանդ են, իսկ 6-ամյա տղան ոսկրային հիվանդություն է ձեռք բերել, սակայն բուժման համար միջոցներ չունեն:

В Гюмри дети многих одиноких матерей постоянно болеют из-за недоедания
Общественная организация “Ширак кентрон” продолжает рассказывать о живущих в крайней нищете и без преувеличения голодающих семьях и детях. Сегодня мы представляем видеоматериал, рассказывающий об одной такой семье.
На первом этаже дома, расположенного на окраине квартала “Ани”, живет одинокая мать Гаяне Геворкян со своими двумя маленькими детьями и пожилыми больными родителями. Забегая вперед, скажем, что на их примере можно составить впечатление о том, как живут остальные бедные семьи, кто и как углубляет нищету в Гюмри, нанося непоправимый ущерб психике и здоровью детей из этих семей.
Семью Гаяне Геворкян лишили социального пособия по абсурдным причинам, а два года назад сотрудники филиала газификации и газоснабжения ЗАО “АрмРосгазпром” из-за задложенности в 30 000 драмов отключили им газ, более того, сняли и унесли газовый счетчик. Единственными источниками существования этой семьи являются социальная помощь в 16 000 драмов, которая выдается раз в три месяца, и маленькая зарплата бабушки.
При посещении этой семьи сразу бросается в глаза не только крайняя нищета, но и то, что двое детей выглядят намного младше своего возраста. По словам их матери Гоарик, из-за недоедания дети постоянно болеют, а у 6-летнего мальчика обнаружилась болезнь костей, однако денег на его лечение нет.