Հիշեցում վարչապետին. ՀՀ-ում գիտության ֆինանսավորումը աշխարհում ամենաարդյունավետն է
Ժամեր առաջ Ազգային ժողովում 2013 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը իր խոսքի վերջում անդրադարձավ նաև գիտության ֆինանսավորմանը:
Ընդունելով, որ մեր երկրում գիտության ֆինանսավորման չափը փոքր է` վարչապետը հայտարարեց, որ պետք է քննարկել, թե որքանով են արդյունավետ կերպով ծախսվում գիտությանը տրամադրվող գումարները. «Եթե դրանք արդյունավետ են, ապա ավելացնել ֆինանսավորման չափը», – եզրափակեց Տիգրան Սարգսյանը:
Գիտնականներս ակամայից հիշեցինք անցյալ տարի Ծաղկաձորում «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» խմբի ակտիվիստներիս սեմինարի ժամանակ այցելած Սերժ Սարգսյանին և բազմաթիվ անընդունելի մտքերի հետ նրա կողմից հնչեցրած «Իսկ գիտությանը այսօր տրվող գումարները արդյունավետ կերպով են բաշխվում» հարցը:
Հարց, որի պատասխանը գիտաշխատողներս տալիս ենք գլուխներս բարձր, քանի որ, ըստ UNESCO-ի զեկույցների, գիտության ֆինանսավորման դիմաց ստացված գիտական պրոդուկտով Հայաստանը աշխարհում զբաղեցնում է առաջին տեղը: Այսինքն` մեկ դոլարի դիմաց մեր գիտնականները ավելի շատ են «գիտությունն առաջ հրում», քան աշխարհի որևէ այլ երկրում:
Հազիվ թե գտնեք մեր երկրում ևս մի ոլորտ, որի` պետական ֆինանսավորման ծավալների դիմաց տրված արդյունքները աշխարհում զբաղեցնեն առաջին հորիզոնականը: Ոչ հայրենի ոստիկանությունն է աշխարհում ամենաէֆեկտիվը փող ծախսում, ոչ արտաքին գործոց նախարարությունը, ոչ էլ որևէ այլ պետական մարմին: Բայց գիտնականներն անում են դա: Սակայն, ի հեճուկս վերջիններիս, իշխանությունները ավելացնում են այլ ոլորտների ֆինանսավորումը, բայց պակասեցնում (սղաճի համեմատ) գիտությանը տրվող գումարները:
Անդրադառնալով վարչապետի այսօրվա ելույթին` պարզապես հարկավոր է ասել հետևյալը. Պարոն վարչապետ, պետք չէ հեծանիվ ստեղծել, UNESCO-ն արդեն տվել է Ձեր հարցի պատասխանը, և այն դրական է: Ուստի անցեք Ձեր խոստման իրականացմանը, բարձրացրեք գիտության ֆինանսավորումը:

Напоминание премьер-министру: финансирование науки в Армении – самое эффективное в мире
Представляя сегодня в Национальном Собрании проект госбюджета 2013 года, премьер-министр Тигран Саркисян в заключение своего выступления коснулся финансирования науки.
Признав, что в нашей стране объем финансирования этой области очень маленький, глава правительства заявил, что необходимо изучить, насколько эффективно используются выделяемые науке суммы. “Если они эффективны, то объем финансирования необходимо увеличить”,- резюмировал Тигран Саркисян.
Мы, ученые, невольно вспомнили посещение Сержем Саргсяном проходившего в прошлом году в Цахкадзоре семинара  активистов группы “Требуем увеличения финансирования науки” и озвученный им, наряду со многим неприемлемыми мыслями, вопрос: “А эффективно ли распределяются выделяемые сегодня науке суммы?”.
Это вопрос, ответ на который мы, научные сотрудники, даем с высоко поднятой головой, поскольку в соответствии с докладом  UNESCO по полученному против финансирования науки научному продукту Армения занимает первое место в мире. То есть за один доллар наши ученые “двигают науку вперед больше”, чем в какой-либо другой стране мира.
Вряд ли в нашей стране найдется еще одна сфера, результаты которой против получаемых объемов финансирования занимают первую горизонталь в мире. Ни отечественная полиция , ни министерство иностранных дел, ни какой-либо другой государственный орган не принадлежат к числу тех, кто эффективнее всего в мире тратит деньги. Но нам, ученым, это удается. Однако власти увеличивают  финансирование других сфер, а выделяемые науке суммы сокращают.
Что касается сегодняшнего выступления премьер-министра, то следует сказать лишь следующее: “Господин премьер-министр, не надо придумывать велосипед. UNESCO уже дала ответ на Ваш вопрос, и он положительный. Поэтому приступите к выполнению Вашего обещания – увеличьте финансирование науки”.