Քաղաքապետարանը կարող է շինթույլտվություն տալ, իսկ բնակիչներն «ապօրինի կանաչապատել են»
Աղայան 19 շենքի բնակիչ Ղուկաս Հարությունյանը «Հետքին» պատմեց, որ հոկտեմբերի 6-ին, երբ բնակիչները շաբաթօրյակ էին անում՝ մաքրելով ու խոտ ցանելով տարածքում, իրենց է մոտեցել երկու տղամարդ, որոնցից մեկը ներկայացել է որպես քաղաքապետարանի աշխատակից, բայց չի ասել իր անունը:
«Ապօրինի կանաչապատում եք անում, չի թույլատրվում, դադարեցրեք»,- բնակիչներին ասել է «քաղաքապետարանի աշխատակիցն» ու հավելել, որ կանաչապատելն իմաստ չունի, քանի որ միևնույն է՝ այդ տարածքում տեղադրվելու է մոտ 3 մետր բարձրությամբ, մետաղյա կոնստրուկցիաներից ու ապակուց 3 հատ տաղավար, արդեն կա Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության դրական եզրակացությունը (քաղաքապետը շինարարության հարցը քննարկում է դրական եզրակացության տրվելուց հետո):
Ղուկաս Հարությունյանի խոսքով՝ բնակիչներն այդ օրը, միևնույն է, շարունակել են կանաչապատել ու մաքրել տարածքը:
«Հետքը» հարցում էր ուղարկել քաղաքապետարան՝ խնդրելով տեղեկացնել, թե արդյոք ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչությունը տվե՞լ է դրական եզրակացություն կանաչապատ տարածքում կրպակներ տեղադրելու համար: Քաղաքապետարանից ստացված պատասխանում այս հարցը պարզապես շրջանցված է:
Միաժամանակ Ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչությունը հաստատել է, որ «Տերյան 54-56 շենքերին հարակից հատվածի վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանը հայտ ստացել է, որը սակայն դեռևս քննարկման փուլում է»: Բայց վարչությունը անպատասխան է թողել ևս մեկ հարց. թե ո՞ր ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձն է ներկայացրել հայտը:
«Խնդրո առարկա հատվածում քաղաքապետարանը շինթույլտվություն չի տրամադրել»,- տեղեկացնում է ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչությունը:
«Եթե քննարկում են, ուրեմն շատ հնարավոր է, որ դրական եզրակացություն կա»,- ասաց Ղուկաս Հարությունյանը, ով մասնագիտությամբ շինարար է և նախկինում 20 տարի աշխատել է քաղաքապետարանում: Նրա խոսքով՝ հայտը քաղաքապետարանը ստացել է 2-3 ամիս առաջ, և այդ ընթացքում վաղուց կամ պետք է մերժած, կամ էլ դրական եզրակացություն տված լիներ: «Մաքսիմում մի ամիս է տևում: Իրենք ձգձում են, որ շինթույլտվության որոշում տան, հետո շինթույլտվություն»,- ենթադրում է բնակիչը:
Ղուկաս Հարությունյանի խոսքով՝ եթե քաղաքապետարանը թույլ տա տաղավարներ տեղադրել շենքերի միջև ընկած միակ կանաչապատ տարածքում, ապա բնակիչները կպայքարեն բոլոր միջոցներով՝ «մինչև կռիվ»: «Մենք հիմա փորձում ենք այնպես անել, որ թույլ չտա: Սկզբից ենք սկսել, որպեսզի կանխենք դա»,- ասում է նա:
Շենքերի բնակիչները հոկտեմբերի 10-ին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ուղարկել են կանաչապատ տարածքը որևէ մեկին չհանձնելու և տարածքում կրպակների տեղադրում չթույլատրելու պահանջով կոլեկտիվ դիմում: «Դիմումի պատասխանը Դուք կստանաք 30 օրվա ընթացքում»,- նշված է քաղաքապետարանի գրասենյակի ծանուցման մեջ: Արդեն անցել է 39 օր, սակայն Ղուկաս Հարությունյանի տեղեկացմամբ՝ բնակիչները քաղաքապետարանից դեռևս չեն ստացել դիմումի պատասխանը:
Նոյեմբերի 17-ին՝ Երևանում անցկացված աշնանային ծառատունկի ժամանակ, բնակիչները դարձյալ մաքրել ու կանաչապատել են տարածքը:

Мэрия может дать разрешение на установку павильонов, а жильцы тем временем “незаконно” озеленяют свой двор
Жильцы домов 54 и 19 по улицам Теряна и Агаяна опасаются, что на расположенной между их зданиями зеленой территории могут быть установлены торговые павильоны. Здесь растут виноград , деревья, кусты, которые посадили сами жители двора.
Проживающий в домер номер 19 по улице Агаяна Гукас Арутюнян рассказал “Hetq”, что 6 октября, когда жильцы проводили субботник, расчищая территорию и сажая новые деревья, к ним подошли двое мужчин, один из которых представился сотрудником мэрии.
“Вы осуществляете незаконное озеленение. Нельзя, прекратите!”,- заявил “сотрудник мэрии”, добавив, что озеленять не имеет смысла, так как на этой территории все равно будут установлены три павильона высотой около трех метров и что управления архитектуры и градостроительства мэрии Еревана уже представило положительное заключение (вопрос строительства мэр обсуждает после получения положительного заключения).
В тот день, по словам Гукаса Арутюняна, жильцы продолжили озеленять и расчищать территорию двора.
“Hetq” обратился в мэрию с запросом, в котором просил сообщить, дало ли управление архитектры и градостроительства положительное заключение на установку павильонов в зеленой зоне. В полученном ответе мэрии этот вопрос был обойден.
Вместе с тем управление архитектуры и градостроительства подтвердило, что мэр Еревана получил заявку на территорию, прилегающую к домам по адресу Теряна, 54-56, которая “пока находится на стадии обсуждения”. Однако управление не ответило на вопрос, какое физическое или юридическое лицо подало заявку.
“Мэрия не давала разрешения на строительство на спорной территории”,- сообщило управление архитектуры и градостроительства мэрии.
“Если обсуждают, значит вполне возможно, что положительное заключение уже есть”,- отметил Гукас Арутюнян, кто по специальности строителем и в прошлом 20 лет проработал в столичной мэрии. По его словам, заявку мэрия получила 2-3 месяца назад и за это время давно должна была либо отклонить ее, либо представить положительное заключение. “Они тянут, чтобы принять решение о выдаче разрешения на строительство”,- предположил Гукас Арутюнян.
Он также отметил, что если мэрия разрешит установку павильнов на единственной между зданиями зеленой территории, то жильцы начнут бороться всеми возможными способами. “Мы сейчас пытаемся не допустить этого, пресечь возможные действия”,- сказал наш собеседник.
10 октября жильцы вышеупомянутых домов обратились к мэру столицы Тарону Маркаряну с коллективным письмом, в котором требовали не предоставлять кому-либо расположенную в их дворе зеленую территорию и не давать разрешения на установку павильонов. “Ответ на письмо вы получите в течение 30 дней”,- говорилось в извещении офиса мэрии. Прошло 39 дней, однако ответа из мэрии до сих пор нет.
17 ноября в Ереване вновь была проведена посадка деревьев. В этот день жильцы зданий по улицам Теряна и Агаяна вновь почистили и озеленили свой двор.