Ուսանողները կբանավիճեն հասարակական կարևոր խնդիրների վերաբերյալ
Ուսանողները կբանավիճեն և կպաշտպանեն իրենց տեսակետները այնպիսի կարևոր հասարակական խնդիրների վերաբերյալ, ինչպիսիք են կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ընտանեկան բռնությունը և Հայաստանի ինտեգրումը Եվրամիությանը:
Այս ծրագրի ներքո Գյումրիում, Կապանում, Վանաձորում, Իջևանում, Գորիսում, Գավառում և Երևանում ստեղծվեցին ուսանողական բանավեճերի ակումբներ, որոնցից յուրաքանչյուրը ներառում է 40 ուսանող: Նախքան եզրափակիչ բանավեճը ուսանողները մասնակցել են 21 միջհամալսարանային բանավեճերի:
«Գաղափարների և կարծիքների փոխանակումը ժողովրդավարության հիմքն է, և այս առումով շատ կարևոր է երիտասարդների շրջանում բանավեճային մշակույթի խթանումը,- նշեց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ժողովրդավարացման ծրագրի ղեկավար Օլիվեր ՄքՔոյը: -Թեմայի ուսումնասիրության, իրազեկված դառնալու և քո տեսակետների պաշտպանումը արժեքավոր փորձ է: Բանավիճելով դու ավելի խելացի, ճկուն և արձագանքող ես դառնում. այս հմտությունը կօգնի երիտասարդներին դառնալ ակտիվ և տեղեկացված քաղաքացիներ»:
Ջինիշյան հիմնադրամի քաղաքացիական հասարակության և կրթական ծրագրերի համակարգող Ռուբեն Կրիկյանը հավելեց.«Արդեն մի քանի տարի է` մենք հաջողությամբ կազմակերպում ենք բարձր դասարանների բանավեճերի ակումբներ ամբողջ Հայաստանի տարածքով: Նմանատիպ նախաձեռնութան կազմակերպումը ուսանողների համար մարտահրավեր էր, որը, սակայն, ուսանողների համար դարձավ օգտակար վարժանք և օգնեց ամրապնդել նրանց հռետորական խոսքն ու հասարակական, տնտեսական և քաղաքական թեմաների վերաբերյալ իրենց հղկված տեսակետներն արտահայտելու հմտությունները»:
Որպես այս ծրագրի մի մաս` ԵԱՀԿ գրասենյակը նաև աջակցել է ուսանողների մասնակցությամբ երեք հեռուստաբանավեճերի անցկացմանը: Բանավեճերի թեմաներն էին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատանքը, ընտրությունների ընթացքում կանանց մասնակցության քվոտաները և համացանցի ու լրատվության նոր միջոցների վերահսկման խնդիրները:
Նախաձեռնությունը իրականացվում է Ջինիշյան հիմնադրամի կողմից, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ: Ծրագրի նպատակն է խթանել քաղաքացիական ակտիվությունը և բանավեճերի ակումբների զարգացումը Հայաստանում: Այս մասին հայտնում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը:

Seven teams of students from Yerevan and Armenian regions will gather today and tomorrow in Yerevan for the final debate.
The students will debate and defend their views on important social issues such as the fight against corruption, domestic violence and Armenia’s integration into the European Union.
Under this project, university debate clubs in the universities of Gyumri, Vanadzor, Ijevan, Gavar, Kapan, Goris and Yerevan were established, each club involving some 40 students. Prior to the finals, the students took part in 21 intra-university debates.
“Exchange of ideas and opinions is the bedrock of democracy, and fostering debate culture among young people is vital in this respect,” said Oliver McCoy, Democratization Programme Officer of the OSCE Office in Yerevan. “The process of researching a topic, becoming versed in a subject, and defending for your points is an invaluable experience. Debating makes you smarter, more flexible and responsive; it is a skill that will help these young people develop into active and aware citizens,”
Ruben Krikian, Civil Society and Education Programme Co-ordinator at the Jinishian Memorial Foundation, added: “We have been successful in organizing high-school debates’ club throughout Armenia for a number of years now. Organizing a similar initiative for university students was a challenge, but it turned out to be a useful exercise for students to help them enhance their presentation skills and clearly shape their viewpoints on social, economic and political issues”.
As part of the project, the OSCE Office also supported three TV debates with the participation of university students. The debates focused on the work of the Human Rights Defender’s Office, women quotas during the elections and the regulation of internet and the new media.
The initiative is implemented by the Jinishian Memorial Foundation with the support of the OSCE Office in Yerevan. It aims to promote civic activism and to bolster the development of a debate club network in Armenia.