Նոր մանրամասներ` փաստաբանի սպանության մասին
Երեկ` ժամը 22.45-ին, «Շտապօգնության» կայանից ոստիկանության Գուգարքի բաժինը հաղորդում է ստացել, որ Լոռու մարզի Շահումյան գյուղի ռեստորանում դիակ կա:
Մեկնած օպերատիվ խումբը նշված վայրում հայտնաբերել է Երևան քաղաքի բնակիչ, ՀՀ Փաստաբանների պալատի անդամ, 1963 թ. ծնված Սամվել Շարբաթյանի դիակը' բռնության հետքերով:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել էր օդամղիչ ատրճանակից կրակելու համար նախատեսված 4,5 մմ տրամաչափի մետաղական 5 գնդակ:
Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել էր քրեական գործ:
Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության, Գուգարքի բաժնի և Լոռու մարզի քննչական բաժնի ծառայողների ձեռնարկած քննչական և օպերատիվ հետախուզական համատեղ միջոցառումների և բացատրական աշխատանքների շնորհիվ նոյեմբերի 19-ին բաժին է ներկայացել 1979 թ. ծնված Արտակ Վերանյանը՝ ներկայացնելով նաև նշված ատրճանակը:
Պարզվել է, որ նոյեմբերի 18-ին` ժամը 22.00-ի սահմաններում, եղբայրներ Արտակ և Արեն Վերանյանները և 1981 թ. ծնված Սամվել Դիլոյանը «Մուշ» ռեստորանային համալիրում հանդիպել են Սամվել Շարբաթյանին` անձնական հարցերի շուրջ նրանից պարզաբանումներ ստանալու: Ծագած վիճաբանության ընթացքում Արտակ և Արեն Վերանյանները կոպիտ կերպով խախտելով ռեստորանի աշխատանքը և բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հաճախորդների ու սպասարկող անձնակազմի նկատմամբ՝ վիճաբանել են Սամվել Շարբաթյանի հետ, սեռական բնույթի հայհոյանքներ տվել նրա հասցեին և շուրջ 15 րոպե խախտել հասարակական կարգն ու խաթարել ռեստորանի բնականոն աշխատանքը:
Վիճաբանության ընթացքում Արտակ Վերանյանը խլելով Ս. Շարբաթյանի ձեռքին եղած ատրճանակը՝ մի քանի անգամ կրակել է նրա ուղղությամբ, ձեռքերով և ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ հասցրել նրա դեմքին, մարմնին և սպանել նրան:
Արտակ Վերանյանը ձերբակալված է: Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են միջոցառումներ Արեն Վերանյանին և Սամվել Դիլոյանին հայտնաբերելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է ոստիկանությունը:

Новые подробности убийства адвоката в селе Шаумян
Вчера в 22.45 в отделение полиции Гугаркского района со станции “Скорой помощи” поступило сообщение о том, что в ресторане села Шаумян Лорийской области есть труп.
Прибывшая на указанное место оперативная группа обнаружила труп жителя Еревана, члена Адвокатской палаты РА Самвела Шарбатяна (1963 г.рожд.) со следами насилия.
При осмотре места происшествия были обнаружены 5 металлических пуль, предназначенных для стрельбы из пневматического пистолета.
По данному факту возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.104 УК РА. В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий и объяснительной работы 19 ноября в отделение полиции явился Артак Веранян, 1979 г. рожд., который предъявил вышеуказанный пистолет.
Выяснилось, что 18 ноября около 22.00 братья Артак и Арен Вераняны, а также 31-летний Самвел Дилоян в ресторане “Муш” встретились с Самвелом Шарбатяном для выяснения личных вопросов. В ходе вспыхнувшего спора Артак и Арен Вераняны, проявив явно неуважительное отношение к посетителям и персоналу ресторана, вступили в спор с Шарбатяном, высказали в его адрес нецензурные ругательства. В ходе инцидента Артак Веранян, вырвав из рук С.Шарбатяна пистолет, несколько раз выстрелил в его направлении, после чего руками и ногами начал наносить удары по лицу и телу, а затем убил его.
Артак Веранян задержан. Следствие по данному делу продолжается. Принимаются меры к обнаружению Арена Вераняна и Самвела Дилояна. Об этом сообщает Полиция РА.