Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի հյուպատոսը պետք է սովորի ինչպե՞ս նոութբուք օգտագործել
Անցյալ շաբաթ Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսի հետ մի ծիծաղաշարժ դեպք պատահեց Լոս Անջելեսի Միջազգային հարաբերությունների խորհրդում տեսաձայնային միջոցառման ընթացքում:
Գլխավոր հյուպատոս Նասիմի Աղաևը մոտեցավ ամբիոնին, միացրեց մոդայիկ նոութբուքը և հպարտությամբ լսարանին կոչ արեց դիտել Ադրբեջանի տեսարանները պատին ամրացված մեծ էկրանի վրա: Սակայն սարսափով նկատեց, որ էկրանի վրա սառած մասնակի մի պատկեր է երևում: Հյուպատոսի օգնականներն ու Միջազգային հարաբերությունների խորհրդի նախագահը նետվեցին բեմ և սկսեցին սեղմել նոութբուքի վրայի բոլոր հնարավոր կոճակները, քանի որ հյուրերն անհամբեր սպասում էին: Սակայն նրանց փորձերը մնացին ապարդյուն. պարոն Աղաևը ոչ միայն չկարողացավ ցուցադրել իր հայրենի երկիրը, այլև չկարողացավ անգամ ներկայացնել իր ելույթը, քանի որ տեքստը արգելափակվել էր նրա «անհնազանդ» նոութբուքում:
Հուսահատված ադրբեջանցի դիվանագետն սկսեց խոսել հանպատրաստից՝ դուրս քաշելով գրպանից թղթի մի կտոր, որի վրա մի քանի նշումներ էր խզբզել: Այսպիսին էր երեկոյի անհաջող սկիզբը, որը նախատեսված էր Ադրբեջանի տպավորիչ առաջընթացը ցուցադրելու և լսարանին բարձր տեխնոլոգիաների սարքերով շլացնելու համար:
Գլխավոր հյուպատոսը ողջ դասախոսության ընթացքում շատ հուզված էր երևում: Հավանաբար, նրա համար անսովոր էր ելույթ ունենալ նման վեհաժողովում կամ նյարդայնացել էր, որովհետև «դահլիճում ներկա էին հայկական Սփյուռքի ներկայացուցիչներ», այդ թվում՝ ես և մի խումբ հայեր:
Պարոն Աղաևը մանրամասն խոսեց Հայաստանի կողմից իր երկրի տարածքի մի հատվածի «բռնագրավման» մասին՝ նկատի ունենալով Արցախի ազատագրումը: Այս հակամարտությունն անվանելով «Ադրբեջանի գերագույն խնդիր», նա ցավով նշեց, որ «մեկ միլիոն ադրբեջանցիներ այսօր դարձել են փախստականներ»: Այնուամենայնիվ, նա չկարողացավ բացատրել, թե միլիարդավոր նավթադոլարների եկամուտ ունեցող կառավարությունը ինչու է թույլ տվել, որ իր այդքան մեծ թվով քաղաքացիներն ավելի քան 20 տարի ապրեն ծայրահեղ չքավորության մեջ:
Գլխավոր հյուպատոսն ընդօրինակելով թուրքական վարչակարգին, լուրջ սխալ թույլ տվեց՝ Հայոց ցեղասպանությունը անվանելով որպես «այսպես կոչված ցեղասպանություն»: Արժե՞ արդյոք ադրբեջանցի պաշտոնյաներին ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը և վիրավորել հայերին, երբ նրանք արդեն անելանելի վիճակում են արցախյան հարցում: Ինչո՞ւ են Ադրբեջանի ղեկավարներն ուզում բարդացնել իրենց գործը՝ կապվելով Թուրքիայի ժխտողականության հետ և ավելի թշնամացնելով հայերին՝ քիչ հավանական դարձնելով նրանց հետ խաղաղ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու հնարավորությունը:
Պարոն Աղաևն իր ելույթում բոլորովին անտեսելով Ադրբեջանի քաղաքացիների, այդ թվում նաև ազգային փոքրամասնությունների` մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումը, Ադրբեջանը կեղծորեն ներկայացրեց որպես «կրոնական և ազգային հանդուրժողականության» երկիր: Նա շարունակեց պատմությունը նենգափոխել՝ մոռանալով հայերի ջարդերը Բաքվում և Սումգայիթում, և պնդեց, որ հայերը լիարժեք ազատություն են ունեցել Խորհրդային Ադրբեջանում: Նա նաև մահմեդական Ադրբեջանը ներկայացրեց որպես «քրիստոնեություն ընդունած հնագույն պետություներից մեկը, 313 մ.թ.»:
Լսարանում մի քանիսի կողմից նախապես պայմանավորված որոշ հարցերից հետո, թե ինչ «հանդուրժողական» է Ադրբեջանը «լեռնային հրեաների» հանդեպ և ինչ լավ հարաբերությունների մեջ է Իսրայելի հետ, Միջազգային հարաբերությունների խորհրդի նախագահը զգուշորեն խուսափեց թույլ տալու ինձ հարցում անել: Բարեբախտաբար, երկու այլ հայերի՝ Հայ երիտասարդական միության նախագահ Արութին Հարությունյանին և Հայ իրավաբանական միության նախագահ Կարո Ղազարյանին հարցեր տալու հնարավորություն ընձեռնվեց: Երկուսն էլ բարձրացրին ադրբեջանցի կացնահարող զինվոր Ռամիլ Սաֆարովի հարցը, որը Հունգարիայում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ սպանել էր քնած հայ սպային: Հունգարիայի կառավարության կողմից Սաֆարովին բանտից վաղաժամկետ ազատելուց և Ադրբեջանին արտահանձնելուց հետո, նախագահ Ալիևը ներում շնորհեց և փառաբանեց կացնահարող մարդասպանին: Ադրբեջանցի գլխավոր հյուպատոսը ապուշորեն հակադրվելով իր նախագահին հայտարարեց, որ Ադրբեջանր «չի արդարացնում» Սաֆարովի ոճրագործությունը:
Միջազգային հարաբերությունների խորհրդում պարոն Աղաևի հայտնվելը մի քանի մտահոգիչ հարցերի տեղիք է տալիս: Ինչո՞ւ է Խորհուրդը նման անսովոր քայլի գնացել՝ հրավիրելով ցածր պաշտոնով մի գլխավոր հյուպատոսի, որպեսզի ներկայացնի «հակոտնյա տեսակետ» Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի` միևնույն վայրում սեպտեմբերի 24-ի ելույթին: Հետաքրքիր է, թե Ադրբեջանն ինչո՞վ է խթանել Միջազգային հարաբերությունների խորհրդին` կրտսեր դիվանագետի ելույթն ապահովելու համար, որը հավանաբար գցելու է հեղինակավոր կազմակերպության վարկը:
Օրեր անց, երբ Ադրբեջանի հյուպատոսության կայքէջում տեղադրվեց պարոն Աղաևի ելույթը` նոութբուքի հետ կապված խափանումները խնամքով հանվել էին խստորեն խմբագրված տեսանյութից: 48 րոպե տևողությամբ ճառը և հարց ու պատասխանի ժամանակահատվածը կրճատվել էին մինչև 15 րոպե:
Գլխավոր հյուպատոսի՝ նոութբուքի հետ կապված միջադեպը բնորոշ է Ադրբեջանի շատ ավելի մեծ խնդիրներին: Երկրի ղեկավարները միլիարդավոր դոլարներ են ծախսել մեծ քանակությամբ առաջավոր ռազմական տեխնիկա ձեռք բերելու համար: Սակայն, եթե նրանք չգիտեն որ կոճակը սեղմել, ապա նորագույն զենքերը կլինեն նույնքան անօգուտ, ինչքան պարոն Աղաևի նոութբուքը:
Նախագահ Ալիևը սփյուռքահայերին Ադրբեջանի «գլխավոր թշնամի» որակելու փոխարեն, ավելի շատ պետք է մտահոգվի իր դիվանագետներով, որոնք չեն կարողանում անգամ նոութբուք օգտագործել: Անճարակ պաշտոնյաներն ավելի մեծ վտանգ են ներկայացնում Ադրբեջանի համար, քան հայկական «թշնամին»:

Azerbaijan’s Consul in Los Angeles Needs to Learn How to Use a Laptop
A funny thing happened to the Consul General of Azerbaijan on his way to make an audio-visual presentation at the Los Angeles World Affairs Council last week.
Consul General Nasimi Aghayev stepped up to the podium, turned on his fancy laptop, and proudly urged the audience to watch scenes of Azerbaijan on a large screen on the wall. To his horror, nothing but a frozen partial image appeared on the overhanging screen. The Consul’s aides and the World Affairs Council’s president rushed to the stage and began pushing all sorts of buttons on the laptop, as the guests waited impatiently. Mr. Aghayev not only was unable to showcase his native land, he could not even present his speech, because the text was locked up in his uncooperative laptop!
In desperation, the Azeri diplomat began speaking off the cuff, after pulling a piece of paper from his pocket on which he had scribbled some notes. This was the inauspicious start of an evening that was intended to show offAzerbaijan’s impressive advances and dazzle the audience with high-tech gadgets.
The Consul General appeared agitated throughout the lecture. Perhaps he was unaccustomed to speaking before such an august gathering or he was nervous because there were "representatives of the Armenian Diaspora in this room," including myself and a handful of Armenians.
Mr. Aghayev talked at length aboutArmenia"occupying" a part of his country’s territory, a reference to the liberation of Artsakh (Karabagh). Calling this conflict "Azerbaijan’s top problem," he expressed his chagrin that "one million Azeris today are refugees." However, he failed to explain why a government with billions of dollars in oil revenue would allow such a large number of its citizens to live in abject poverty for over 20 years.
Imitating the Turkish regime, the Consul General made a serious gaffe by referring to the Armenian Genocide as a "so-called genocide." Is it wise for Azeri officials to insult Armenians by denying the Genocide, at a time when they have their hands full with the Artsakh conflict? Why wouldAzerbaijan’s leaders want to complicate matters by associating themselves withTurkey’s denialism and further antagonize Armenians, making them less likely to sit with them at the peace table!
Mr. Aghayev’s remarks completely ignored the massive violation of the human rights of Azeri citizens, including those of ethnic minorities, as he falsely describedAzerbaijanas a land of "religious and ethnic tolerance." He went on to engage in gross historical revisionism by forgetting the massacres of Armenians inSumgaitandBakuand claiming that Armenians enjoyed their full freedom in Soviet Azerbaijan. He also described Muslim Azerbaijan as "one of the earliest nations to accept Christianity, in 313 AD!"
After several pre-arranged questions from some in the audience on how "tolerant" Azerbaijan is to "Mountain Jews" and the great relationship it enjoys with Israel, the World Affairs Council president cautiously avoided giving me the chance to pose a question. Fortunately, two other Armenians, Aroutin Hartounian, President of Unified Young Armenians and Garo Ghazarian, Chairman of the Armenian Bar Association, were granted the opportunity ask questions. The two Armenians raised the issue of Ramil Safarov, an axe-wielding Azeri soldier who killed a sleeping Armenian officer during a NATO training course inHungary. After the Hungarian government released Safarov from prison prematurely and extradited him toAzerbaijan, Pres. Aliyev pardoned and glorified the axe-murderer! Foolishly contradicting his President, the Azeri Consul General stated thatAzerbaijan"does not condone" Safarov’s crime!
Mr. Aghayev’s appearance before the World Affairs Council raises some troubling questions. Why did the Council take the unusual step of inviting a lowly Consul General to offer "a competing view" to the one presented byArmenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian, at the same venue, on September 24? One wonders what inducementAzerbaijanoffered to the World Affairs Council to secure a presentation by a junior diplomat, possibly undermining the reputation of this prestigious organization!
Days later, when Mr. Aghayev’s lecture was posted on the Azeri Consulate’s website, the laptop glitches were carefully eliminated from the heavily edited video. The 48-minute speech and question and answer period had been reduced to 15 minutes!
The incident with the Consul General’s laptop is symptomatic of a much larger problem forAzerbaijan. The country’s leaders have spent billions of dollars to acquire a massive amount of advanced military hardware. But, if they don’t know which button to push, the sophisticated weaponry will be as useless as Mr. Aghayev’s laptop!