Ըստ դիվանագետի՝ առաջիկա 5 տարին հայկական կողմի համար բարդագույն շրջան է լինելու Արցախի հարցի առումով
Առաջիկա 5 տարին հայկական կողմի համար բարդագույն շրջան է լինելու Արցախի հարցի առումով, քանի որ Ադրբեջանը կձգտի իր մարտավարությունը կառուցել այնպես, որ խնդիրը լուծվի իրեն ցանկալի ձևաչափով հենց առաջիկա 5 տարվա ընթացքում: Այսօրվա մամուլի ասուլիսում այսպիսի կանխատեսում արեց դիվանագետ, Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը:
«Նավթի արդյունահանման կրճատում է այսօր արդեն իսկ նկատվում: Այդ տենդենցը խորանալու է: Առայժմ նրանց նավթային եկամուտները բավական շոշափելի են, բայց 5 տարի հետո այս բումը կավարտվի: Այսինքն՝ ինչ էլ որ լինի, ուժայինի մասով պետք է ձգտեն անել և ավարտել առաջիկա 5 տարիների ընթացքում»,- իր կանխատեսումը բացատրեց Արման Մելիքյանը:
Նրա կարծիքով՝ պատերազմի վերսկսմանը կարող է նպաստել նաև Հայաստանին շրջապատող արտաքին քաղաքական իրադրությունը: Բանախոսը կանխատեսեց, որ մասնավորապես ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններից հետո առաջիկա տասնամյակում աշխարհում, հատկապես Եվրասիայում խորանալու է դեզինտեգրացիոն գործընթացը՝ տարածաշրջանների տրոհում, տեղային պատերազմներ, միջէթնիկական բախումներ:
Հայաստանն այդ առումով բավական ծանր աշխարհագրական դիրքում է, քանի որ սպասվելիք բախումների և անհանգստության 2 հիմնական տարածաշրջանի (Մերձավոր Արևելք և Կենտրոնական Ասիա) և պոտենցիալ պայթյունավտանգ 2 պետության (Ռուսաստան և Իրան) միջակայքում է: Այս տարածաշրջաններն ու պետությունները ձգտելու են պահպանել իրենց կայունությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, բայց լուրջ մարտահրավերների պետք է դիմագրավեն:
«Ընդհանուր առմամբ Հայաստանը գտնվում է տոտալ անհանգստության տարածքում»,- ասաց Արման Մելիքյան և հավելեց, որ Հայաստանը պետք է որոշի, թե ում հետ ընկերություն անի, ում հետ՝ ոչ, ուշադրություն դարձնի այն ուղղություններին, որտեղ կա խաղաղությունն ու ներքին կայունությունն ապահովող ներուժ: Արման Մելիքյանի կարծիքով՝ առայժմ այդ ուղղություններն են Ռուսաստանը, Իրանը և մասնակիորեն Թուրքիան:
Երբ լրագրողը խնդրեց պարզաբանել, թե ինչ նկատի ունի՝ «մասնակիորեն Թուրքիան» ասելով՝ Արման Մելիքյանը նշեց, որ Թուրքիան առայժմ մասնակի կայունություն ունեցող երկիր է, որն աստիճանաբար ներքաշվում է Մերձավոր Արևելքի կոնֆլիկտային գոտու իրադարձություններում. որքանով կներքաշվի, այդքանով Հայաստանը կկարողանա որոշել Թուրքիայի կայուն լինելու հեռանկարը:
«Եթե Թուրքիան այսօր սիրիական խնդրի մեջ ներքաշված է որպես սահմանամերձ պետություն, Իրանը այս առումով թեև գուցե Սիրիայում ներկայություն ունի, այնուամենայնիվ, Սիրիային սահմանակից պետություն չէ, և նրա ներքաշվածությունը ավելի շատ կարող ենք դիտարկել որպես արտաքին քաղաքականություն վարելու արտատարածքային ձև և միջոց: Թուրքիայի պարագայում այդպես չէ»,- ասաց Արման Մելիքյանը:

Ближайшие 5 лет станут для армянской стороны сложнейшим периодом в плане проблемы Арцаха – Арман Меликян
Ближайшие 5 лет станут для армянской стороны сложнейшим периодом в плане проблемы Арцаха, поскольку Азербайджан будет стремиться построить свою стратегию так, чтобы проблема решилась в желательном для него формате в течение именно ближайших пяти лет. Такой прогноз представил сегодня на пресс-конференции дипломат, бывший министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян.
“Уже сегодня наблюдается тенденция к сокращению объемов добычи нефти, и эта тенденция будет углубляться. Пока их нефтяные доходы довольно ощутимы, но через 5 лет этот бум закончится. То есть в любом случае они должны стремиться к силовому решению и закончить в течение ближайших 5 лет”,- отметил Арман Меликян.
По мнению дипломата, возобновлению войны может способствовать и внешнеполитическая ситуация, складывающаяся вокруг Армении. После президентских выборов в США во всем мире и в частности в Евразии в течение ближайших десяти лет будут углубляться дезинтеграционные процессы: разделение регионов, локальные войны, межэтнические столкновения.
В этом плане Армения находится в довольно сложном географическом положении, поскольку расположена между двумя основными неспокойными регионами (Ближний Восток и Центральная Азия) и двумя потенциально взрывоопасными государствами (Россия и Иран). Эти два региона и два государства будут стремиться к сохранению своей стабильности и территориальной целостности, однако им придется противостоять серьезным вызовам.
“В целом Армения находится на тотально неспокойной территории”,- сказал Арман Меликян, добавив, что Армения должна решить, с кем ей дружить, а с кем – нет, обратить внимание на те направления, где есть потенциал для мира и внутренней стабильности. Пока этими направлениями являются Россия, Иран и частично Турция, считает дипломат.
В ответ на просьбу прокомментировать выражение “частично Турция” Арман Меликян отметил, что Турция пока является страной с частичной стабильностью, но она постепенно втягивается в события, происходящие в конфликтной зоне Ближнего Востока. И по мере втягивания Турции Армения сможет определить перспективу сохранения стабильности в этой стране.
“Если сегодня Турция втянута в сирийскую проблему в качестве пограничного государства, то Иран в этом плане хотя и имеет присутствие в Сирии, тем не менее не граничит с этой страной, и его втянутость можно рассматривать скорее как внетерриториальную форму и способ проведения внешней политики. В случае с Турцией это не так”,- добавил Арман Меликян.