ԿԲ փոխնախագահի ստացած 100-միլիոնանոց նվերը
Ներսես Երիցյանը 2010 թ. դեկտեմբերի 22-ից Կենտրոնական բանկի փոխնախագահն է, մինչ այդ էկոնոմիկայի նախարարն էր: Նա նախարար եղած ժամանակ ավելի համեստ եկամուտներ ուներ, օրինակ՝ 2009 թ.-ին ունեցել է 4 մլն 828 հազար 938 դրամի եկամուտ:
Ուսումնասիրելով ԿԲ փոխնախագահի 2011 թ. գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը՝ պարզվեց, որ նա նշված տարում ստացել է 32 մլն 90 հազար 163 դրամի եկամուտ, որից 25 մլն 992 հազար 378 դրամը աշխատավարձն է, 6 մլն դրամը՝ ստացված փոխառությունը, 97 հազար 784 դրամը՝ նվիրատվության կարգով ստացված հուշադրամի արժեքն է: Ներսես Երիցյանը փոխառություն ունի նաեւ արտարժույթով՝ 50 հազար դոլար, ինչպես նաեւ ստացել է 100 մլն դրամի նվիրատվություն:
Ներսես Երիցյանը իր հաշվին ունի նաեւ 4 մլն 349 հազար 895 դրամ (2011-ի սկզբին ունեցել է 3 մլն 371 հազար 823դրամ), ինչպես նաեւ 403 հազար 585 դոլար (տարեսկզբին՝ 325 հազար 295 դոլար):
Նշված տարում Ներսես Երիցյանը ձեռք է բերել նաեւ 100 մլն դրամ արժողության անհատական բնակելի տուն:
Իսկ ո՞վ է Ներսես Երիցյանին նվիրել 100 մլն դրամ: ԿԲ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից «Հետքին» տեղեկացրին, որ հայտարարագրում հիշատակված անշարժ գույքը ձեռք է բերվել 1996 թ.-ին՝ Ներսես Երիցյանի հոր կողմից:
Ելնելով իր ծանր առողջական վիճակից՝ ԿԲ փոխնախագահի հայրը 2010 թ.-ին սեփական նախաձեռնությամբ համաձայնություն է տվել իրեն պատկանող գույքը, որպես ժառանգություն, Ներսես Երիցյանին փոխանցելու համար (Ն.Երցյանի հայրը մահացել է 2011 թ.-ին):
Ներսես Երիցյանը, վերադառնալով ԱՄՆ-ից, 2003-2005 թթ. վերանորոգել ու վերակառուցել է նշված տունը եւ 2003 թ.-ից փաստացի բնակվում է այնտեղ: «Գույքի նկատմամբ Ներսես Երիցյանի սեփականության իրավունքները ձեւակերպվել են 2011 թ.-ին, իսկ գնահատումը նա կատարել է 350-400 ք/մ տարածքի միջին շուկայական գնի համաձայն»,- գրված է պարզաբանման մեջ:

Зампредседателя ЦБ получил подарок стоимостью 100 миллионов драмов
Нерсес Ерицян занимает пост заместителя председателя Центрального банка РА с 22 декабря 2010 г. До этого он возглавлял Министерство экономики. Будучи министром, Ерицян имел более скромные доходы. Так, в 209 г. он получил доход в размере 4 млн 828 тыс. 938 драмов.
Изучение декларации об имуществе и доходах зампредседателя ЦБ за 2011 г. показало, что в указанном году его доход составил 32 млн 90 тыс. 163 драма, из них 25 млн 992 тыс. 378 – зарплата, а 97 тыс. 784 драма – стоимость полученной им в подарок памятной монеты. У Нерсеса Ерицяна имеется также сумма в валюте – 50 тыс. долларов. Кроме того, он получил в подарок 100 млн драмов.
На банковском счете зампредседателя ЦБ имеется 4 млн 349 тыс. 895 драмов (в начале года было 3 млн 371 тыс. 823 драма) и 403 тыс. 585 долларов (в начале года было 325 тыс. 295 долларов).
В указанном году Н.Ерицян приобрел также особняк стоимостью 100 млн драмов.
А кто подарил заместителю председателя ЦБ эту сумму? В пресс-службе ЦБ “Hetq” сообщили, что указанная в декларации недвижимость была приобретена отцом Нерсеса Ерицяна в 1996 году.
Исходя из состояния здоровья отец зампредседателя Центробанка в 2010 г. дал согласие на передачу принадлежащей ему недвижимости на правах наследования Нерсесу Ерицяну (отец Н.Ерицяна скончался в 2010 г.).
По возвращении из США Нерсес Ерицян в 2003-2005 гг. отремонтировал указанный особняк и фактически проживает в нем с 2003 г. “Право на собственность Нерсеса Ерицяна в отношении имущества было оформлено в 2011 г., а оценку он произвел в соответствии со среднерыночной ценой помещения площадью 350-400 кв.м”,- говорится в объяснительной записке.