Սիրիահայերն ազատվեցին ՀՀ քաղաքացու անձնագիր տալու կամ փոխանակելու համար 65 հազար դրամ պետտուրքից
Հաշվի առնելով Սիրիայի ներկայիս պատերազմական իրավիճակը, քաղաքական հնարավոր զարգացումները, այդ երկրում բնակվող մոտ 100 հազար հայերին սպառնացող վտանգը' Հայաստանի կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում սիրիահայերի անվտանգությունն ապահովելու և նրանց վերադարձը Հայաստան կազմակերպելու համար։
Այսօր գործադիրը որոշել է օտարերկրյա պետություններում վավերական ՀՀ քաղաքացու անձնագիր տալու կամ փոխանակելու համար 65 հազար դրամ պետտուրքից ազատել ազգությամբ հայ օտարերկրյա այն քաղաքացիներին կամ ՀՀ քաղաքացիներին, ում մշտական բնակության օտարերկրյա պետությունում ստեղծվել է այնպիսի արտակարգ իրավիճակ, որն սպառնում է քաղաքացիների կյանքին կամ առողջությանը։

Армяне Сирии освобождены от уплаты госпошлины за выдачу или замену паспорта гражданина РА
Учитывая сложившуюся в Сирии военную ситуацию, возможные политические процессы, опасность, угрожающую почти 100 тысячам проживающих в этой стране армян, правительство РА приняло меры для обеспечения безопасности сирийских армян и организации их приезда в Армению.
На состоявшемся сегодня заседании правительство приняло решение освободить от госпошлины в размере 65 тыс. драмов за выдачу или замену паспорта РА тех иностранных граждан армянской национальности или граждан РА, в странах проживаниях которых сложилась чрезвычайная ситуация, угрожающая жизни или здоровью граждан.