Փոխնախարարը «չի ուզում անդրադառնալ», թե ով գյուղացիներին գցեց թյուրիմացության մեջ
Այսօրվա մամուլի ասուլիսում գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյան ասաց, որ անցյալ տարի գյուղացիական տնտեսություններին թյուրիմացության մեջ գցեցին, ինչի հետևանքով գյուղացիներն իրենց խաղողը պահեցին սառնարաններում՝ հետագայում թանկ վաճառելու ակնկալիքով:
«Բայց կա առաջարկի և պահանջարկի խնդիր: Հետո Արարատի մարզում կարծեմ 1000 տոննա հանձնեցին վերամշակող կազմակերպություններին 100 կամ 120 դրամով: Այսինքն՝ գյուղացին ևս պետք է կարողանա հաշվել իր ակնկալվող եկամուտը, որպեսզի սառնարաններում շատ խաղող չդնի»,- ասաց Ռոբերտ Մակարյանը:
Նրա խոսքով՝ այժմ գյուղատնտեսության նախարարության ներկայացուցիչները մարզերում բացատրական աշխատանքներ են կատարում գյուղացիների հետ, որպեսզի վերջինները հասկանան, թե ինչ քանակի գյուղմթերք կարող են դնել սառնարաններում և իրացնել ձմռանը, և ինչ քանակի՝ վաճառել հիմա:
«Անցած տարի կարտոֆիլի հետ կապված էլի թյուրիմացության մեջ գցեցին, ասեցին՝ «կարտոֆիլը դառնալու է 400 դրամ, պահեք»: Հետո տեսաք՝ ինչ եղավ»,- ասաց գյուղատնտեսության փոխնախարարը:
«Ո՞վ գցեց թյուրիմացության մեջ» հարցին Ռոբերտ Մակարյանը պատասխանեց. «Ասել եմ՝ էդ հարցին չեմ ուզում անդրադառնալ»:

Замминистра сельского хозяйства не хочет говорить, кто ввел крестьян в заблуждение
На состоявшейся сегодня пресс-конференции заместитель министра сельского хозяйства Роберт Макарян сказал, что в прошлом году крестьянские хозяйства были введены в заблуждение, вследствие чего они сохранили виноград в холодильниках в надежде продать его в дальнейшем подороже. "Потом в Араратской области они, если не ошибаюсь, сдали перерабатывающим организациям 1000 тонн винограда по 100 или 120 драмов за килограмм. Крестьяне должны правильно рассчитать ожидающийся доход, чтобы не держать много винограда в холодильниках",- отметил замминистра.
Он также сообщил, что в эти дни представители Минсельхоза проводят в областях разъяснительную работу, чтобы крестьяне смогли правильно определить, какое количество сельхозпродуктов оставить в холодильниках для реализации зимой, а какое количество продать сейчас.
"В прошлом году крестьян ввели в заблуждение относительно картофеля, заявив: пока не продавайте, так как цена подскочит до 400 драмов. О том, что произошло потом, знают все",- сказал замминистра.
На вопрос, кто вводит крестьян в заблуждение, Роберт Макарян ответил: "Я уже говорил, что не хочу отвечать на этот вопрос".