Ինչ կարողության տեր են ԱԱԾ տնօրենի տեղակալները
«Հետքը» պարբերաբար ներկայացնում է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարագրված գույքն ու եկամուտները: Այս անգամ ներկայացնում ենք ԱԱԾ տնօրենի տեղակալների գույքն ու եկամուտները:
Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի առաջին տեղակալ Ռոմիկ Հարությունյանը նույն պաշտոնում է արդեն երկու տարի: Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի, նա տարեկան ստանում է 5 մլն 477 հազար 772 դրամ աշխատավարձ: Սակայն նրա հաշվին եղել է 720 հազար դոլար: 2011-ի տարեսկզբին ունեցած գումարն ավելի շատ է եղել՝ 890 հազար դոլար:
Նշված տարում Ռոմիկ Հարությունյանը 112 հազար 550 դոլարով գնել է «Range Rover Sport» մակնիշի 2010թ. արտադրության ավտոմեքենա:
Նրա կինը՝ Գոհարիկ Հարությոնյանը, տարվա ընթացքում որևէ եկամուտ չի ստացել, սակայն ունի 40 հազար դոլար:
Տնօրենի տեղակալներից Վրեժ Արզումանյանի եկամուտը կազմել է 4 մլն 888 հազար 972 դրամ, որն աշխատավարձն է եւ 25 հազար դոլար վարկը: Նրա հաշվին եղել է 1 մլն դրամ (տարեսկզբին՝ 700 հազար) եւ 45 հազար դոլար (տարեսկզբին՝ 28 հազար):
Կնոջ՝ Լյուբով Արզումանյանի միակ եկամուտը գոյացել է շահաբաժնից՝ 1 մլն 95 հազար դրամ: Սակայն ԱԱԾ տնօրենի տեղակալի կինը իր հաշվին ունեցել է նաեւ 32 հազար դոլար (տարեսկզբին՝ 38 հազար):
2011թ. Լյուբով Արզումանյանը գնել է նաեւ «Mitsubishi Lanser» մակնիշի 2010թ. արտադրության ավտոմեքենա, որի արժեքը, ըստ հայտարարագրի, եղել է 26 հազար դոլար:
Որդին՝ Խաչատուր Արզումանյանը, որեւէ դրամական միջոց չի ունեցել եւ ստացած եկամուտն էլ եղել է 2 մլն 640 հազար դրամ, որից 1 մլն 440 հազարը աշխատավարձն է, իսկ 1 մլն 200 հազարը՝ վարձակալության դիմաց ստացած վճարը:
ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Ֆելիքս Ցոլակյանի 2011թ եկամուտը կազմել է 6 մլն 543 հազար 578դրամ, որից 4 մլն 543 հազար 578 դրամը աշխատավարձն է, իսկ 2 մլն դրամը՝ գույքի օտարումից ստացված եկամուտը: Բացի այդ, նրա հաշվին եղել է 9 մլն դրամ (տարեսկզբին՝ 7 մլն):
Պաշտոնիայի կինը՝ Զինաիդա Բարսեղյանը, 2011-ին որեւէ եկամուտ չի ունեցել, սակայն իր հաշվին եղել է 6 մլն 620 հազար դրամ (տարեսկզբին՝ 10 մլն 320 հազար):
ԱԱԾ տնօրենի մյուս տեղակալի՝ Արզուման Հարությունյանի եկամուտները գոյացել են միայն աշխատավարձից՝ 4 մլն 557 հազար 574 դրամ: Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, նա ունեցել է 37 հազար դոլար (տարեսկզբին՝ 35 հազար դոլար):
Կինը՝ Գայանե Խաչատրյանը, եկամուտ չի ունեցել, սակայն ունի արտարժույթով դրամական միջոց՝ 55 հազար դոլար:
ԱԱԾ պետի տեղակալ, հետախուզության գլխավոր վարչության պետ Գարեգին Մխիթարյանը, ըստ հայտարարագրի, 2011-ին ոչ դրամական միջոց է ունեցել, ոչ կողմնակի այլ եկամուտ եւ բավարարվել է միայն աշխատավարձով՝ 4 մլն 558 հազար 150 դրամ:
Նույնը նաեւ նրա կնոջ՝ Աստղիկ Մխիթարյանի դեպքում է: Վերջինս նույնպես միայն աշխատավարձի հույսին է, որը կազմել է 232 հազար 833 դրամ:

Каким состоянием владеют заместители директора СНБ
"Hetq" регулярно рассказывает о том, какие доходы и имущество декларируют высокопоставленные должностные лица. На этот раз мы представим имущество и доходы заместителей директора Службы национальной безопасности РА.
Первый заместитель директора СНБ Ромик Арутюнян занимает этот пост уже два года. Согласно его декларации об имуществе и доходах, ежегодный доход Р.Арутюняна составляет зарплата в размере 5 млн 477 тыс. 772 драмов. Несмотря на это, на счете первого зама имелось 720 тыс. долларов. В начале 2011 года эта сумма была намного больше – 890 тыс. долларов.
В указанном году Ромик Арутюнян приобрел за 112 тыс. 550 долларов автомобиль марки "Range Rover Sport" выпуска 2010 г.
Его жена Гоарик Арутюнян в течение года никаких доходов не имела, однако на ее банковском счете имелось 40 тыс. долларов.
Доход заместителя директора СНБ Врежа Арзуманяна в прошлом году составили его зарплата в размере 4 млн 888 тыс. 972 драмов и кредит на сумму 25 тыс. долларов. Кроме того, на его счете было 1 млн драмов (в начале года – 700 тыс. драмов) и 45 тыс. долларов (в начале года – 28 тыс. долларов).
Единственный источник дохода жены В.Арзуманяна Любовь Арзуманян составила прибыль от акций на сумму 1 млн 95 тыс. драмов. Вместе с тем на банковском счете супруги замдиректора СНБ было 32 тыс. долларов (в начале года – 38 тыс. долларов).
В 2011 г. Любовь Арзуманян приобрела автомобиль "Mitsubishi Lanser" 2010 г. выпуска, который, согласно декларакции, стоил 26 тыс. долларов.
Сын Врежа Арзуманяна, Хачатур Арзуманян, никаких денежных средств не имел. Его доход в размере 2 млн 640 тыс. драмов образовался за счет зарплаты – 1 млн 440 тыс. драмов и полученной за аренду суммы – 1 млн 200 тыс. драмов.
Доход заместителя директора СНБ Феликса Цолакяна в 2011 г. составил 6 млн 543 тыс. 578 драмов. Это были его зарплата в 4 млн 543 тыс. 578 драмов и сумма в 2 млн драмов, полученная от отчуждения имущества. Кроме того, на его счете имелось 9 млн драмов (в начале года – 7 млн драмов).
Супруга Ф.Цолакяна Зинаида Барсегян в 2011 году дохода не имела, однако на ее счете было 6 млн 620 тыс. драмов (в начале года – 10 млн 320 тыс. драмов).
Другой заместитель директора СНБ Арзуман Арутюнян свой доход в размере 4 млн 557 тыс. 574 драмов получил за счет зарплаты. Что касается денежных средства, то на его банковском счете было 37 тыс. долларов (в начале года – 35 тыс. долларов).
Жена А.Арутюняна Гаяне Хачатрян никаких доходов не имела, но при этом на ее счете было 55 тыс.долларов.
Заместитель директора СНБ, начальник Главного разведывательного управления Гарегин Мхитарян, согласно декларации, в 2011 г. не имел ни денежных средств, ни посторонних доходов и довольствовался только зарплатой в размере 4 млн 558 тыс.150 драмов.
В аналогичном положении находилась и его жена Астхик Мхитарян, единственным источником дохода которой также была зарплата в размере 232 тыс. 833 драмов.