Կալանավորի մահը բժշկի վրա՞ են բարդում
Անցյալ տարվա հոկտեմբերն էր, երբ Վանաձորում լուր տարածվեց, որ քաղաքի քրեակատարողական հիմնարկում (ՔԿՀ) կալանավորներից մեկը կասկածելի հանգամանքներում մահացել է:
Նախկինում 3 անգամ դատապարտված 33-ամյա վանաձորցի Սլավիկ Ոսկանյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Սվետլանա Կազազյանի սպանության և Աստղիկ Աղաբեկյանի նկատմամբ ավազակային հարձակում կատարելու համար: 2010 թ. հոկտեմբերի 10-ին նա միանգամայն առողջ տեղափոխվել էր «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկ: Ուղիղ 2 շաբաթ անց` հոկտեմբերի 24-ին, կալանավոր Ոսկանյանը մահացել էր: Նրա մարմնի վրա վնասվածքներ, բռնության հետքեր, ինչպես «Հետքին» հայտնել էին Լոռու մարզի քննչական բաժնից, չէին հայտնաբերվել:
Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության մամուլի ծառայությունը սկզբում տեղեկացրեց, թե կալանավորը հանկարծամահ է եղել: Մահվան իրական պատճառը հայտնեցին ավելի ուշ, երբ այն արդեն նշված էր մահվան վկայականում` օրգանիզմի ընդհանուր ինտոքսիկացիան, որն առաջացել էր ձախ սրունքի միջային մակերեսի ինֆեկցված վերքից սկսված ձախ ստորին վերջույթի (ոտնաթաթից մինչև ազդրի վերին երկրորդականն ընդգրկող) գազային գանգրենայի հետևանքով:
Պաշտոնական տվյալներով` ոտքի մեջ թուք ներարկելով` կալանավորն ինքն իրեն վնասել էր, որպեսզի տեղափոխվի «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ և կալանքն անցկացնի ավելի ազատ պայմաններում: Ընդ որում` իր նախկին դատվածություններից մեկի ժամանակ Սլավիկ Ոսկանյանը «Դատապարտյալների հիվանդանոցից» փախչելու անհաջող փորձ էր արել:
Շուշան Ոսկանյանը` Սլավիկի կինը, «Հետքին» պատմել է, որ ամուսնու ձերբակալությունից հետո 3 անգամ` հոկտեմբերի 8-ին, 9-ին և 10-ին, հանդիպել է նրա հետ, իսկ կալանավորվելուց հետո` հեռախոսով խոսել: Շուշանի խոսքերով` ՔԿՀ տեղափոխվելուց հետո ամուսինը լրիվ հուսահատված էր: Նրա բնորոշմամբ` Սլավիկը, ըստ երևույթին, հասկացել էր, որ «դուրս գալու հնար չունի»:
Հոկտեմբերի 21-ի լույս 22-ի գիշերը ամուսինների միջև տեղի ունեցած վերջին հեռախոսազրույցի ժամանակ Սլավիկի վիճակը շատ ծանր է եղել: Շուշանի ասելով` «նրա ձայնը հոգնած, տանջված էր, փորից դուրս չէր գալիս»: Սլավիկը կնոջն ասել է, որ հոկտեմբերի 18-ին ոտքի մեջ թուք է ներարկել: Արդյունքում ոտքը բորբոքվել, «քոթուկի պես ուռել» ու անշարժացել է: Իրեն տարել են բուժկետ, վերքը մշակել, 200 գրամի չափ թարախ հանել, բայց, միևնույն է, վիճակը չի լավանում:
«Ասաց` ոտքս թարախակալվել ա, ցավում ա, չեմ կարողանում քայլեմ: Զուգարան գնալուց էլ երկու հոգով բռնում, տանում են, բերում պառկացնում»,- պատմում է Շուշանը և հավելում, որ խոսակցությունից 2 օր անց ամուսինը մահացել է:
Հարուցվեց քրեական գործ ՀՀ Քր. օր.-ի 130 հոդվածի 2-րդ մասով` բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողի կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ: Նշանակվեց դատաբժշկական փորձաքննություն, որի համաձայն` «Վանաձոր» ՔԿՀ-ի բժիշկ Մարզպետ Մինասյանի կողմից կալանավոր Սլավիկ Ոսկանյանի ախտորոշումն ու բուժումը կատարվել է ոչ ճիշտ: Այսինքն` բուժումը չի կատարվել ախտորոշմանը համապատասխան, հակառակ դեպքում «հնարավոր էր հիվանդության բարենպաստ ելք»:
Փորձագիտական եզրակացության մեջ հիմք են բերվում նախաքննության տվյալները` գործում առկա բժշկական փաստաթղթերից, բժիշկ Մարզպետ Մինասյանի կողմից հիվանդի անվամբ լրացված բժշկական քարտից:
2010 թ. հոկտեմբերի 18-ի գրառման մեջ բժիշկն ախտորոշել է Սլավիկ Ոսկանյանի հիվանդությունը` թքի ներարկումից առաջացած հետինֆեկցիոն վերք: Հոկտեմբերի 19-ին ամբուլատոր քարտում գրառել է, որ շոշափելիս նկատվում է կրեպիտացիա (ճարճատյուն): Նույն ամսաթվով նշել է նաև, որ կատարելով կտրվածք` հայտնաբերել է շագանակագույն թարախ` տհաճ հոտով:
Ըստ փորձագիտական հանձնաժողովի` բժշկի այս գրառումը վկայում է ավելի ծանր պաթոլոգիայի` գազային գանգրենայի մասին: Այդ կլինիկական նշանները արձանագրելով, սակայն, բժիշկը չի ախտորոշել հիվանդությունը: Նա հիվանդությունը ճիշտ ախտորոշել է միայն հիվանդի մահվան օրը` հոկտեմբերի 24-ին:
Ըստ եզրակացության` բժիշկը նույնիսկ հիվանդի` իր գնահատած օբյեկտիվ վիճակին համապատասխան բուժում չի կատարել. նա պետք է բուժման ցանկում ընդգրկեր հակաանաէրոբ խմբի դեղամիջոցներ և հիվանդին հետագա կոնսերվատիվ և վիրաբուժական բուժման նպատակով ուղեգրեր հիվանդանոց:
Հանձնաժողովը եզրակացրել է, որ հայտնաբերված ախտորոշմամբ հիվանդը կարիք է ունեցել ստացիոնար բուժման, բայց նույն եզրակացության մեջ նաև նշված է, որ հիվանդին տրված բուժումը ՔԿՀ-ի պայմաններում ոչ թե եղել է հակացուցված, այլ ոչ արդյունավետ:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի կարծիքով` կալանավորի մահվան պատասխանատվությունը միայն ՔԿՀ-ի բժշկի կամ հիմնարկի ղեկավարության վրա դնելը լիարժեք մոտեցում չէ: Նման պարագայում, ըստ նրա, խախտվում է քննության օբյեկտիվության, համակողմանիության և ամբողջականության սկզբունքը:
Արթուր Սաքունցի համոզմամբ` պետք է քննության առարկա դառնա նաև այն, թե կալանավորի առողջական խնդիրների վերաբերյալ ինչ դիրքորոշում է ունեցել քրեակատարողական վարչության բժշկական սպասարկման բաժինը:
«Արդյոք բժշկի կողմից կալանավորի առողջական խնդիրների հետ կապված ահազանգ եղե՞լ է ՔԿՀ վարչության առողջապահության բաժին: Ըստ իմ ունեցած տեղեկությունների` եղել է»,- վկայում է Արթուր Սաքունցը:
Կալանավորի մահից հետո ՔԿՀ-ի բժիշկն ու պետը Արթուր Սաքունցի հետ զրույցի ժամանակ ասել են, որ Սլավիկի առողջական խնդիրների մասին տեղյակ են պահել ՔԿՀ վարչության առողջապահական բաժնին: Դա հաստատում է նաև ՔԿՀ-ի բժիշկը:
Մարզպետ Մինասյանը, հիշեցնելով, որ զննումի հաջորդ օրը կտրվածք է արել, ասում է. «Նիզաշտո տեղը չեմ կտրվածք արել: Զգացել եմ, որ ընդեղ ինֆեկցիա ա գնում թարախային»: Բժշկի խոսքերով` հենց այդ օրն էլ հիվանդի վիճակի մասին հաղորդել է Քրեակատարողական վարչություն:
Շուշանը նույնպես նշում է, որ վերջին հեռախոսազրույցի ժամանակ ամուսինն ասել է, որ իր վիճակի մասին բժիշկն արդեն ահազանգել է: Կնոջ ներկայացմամբ` հոկտեմբերի 22-ից բժիշկը սկսել է համառորեն պահանջել, որ հիվանդին տեղափոխեն Վանաձորի հիվանդանոց կամ «Դատապարտյալների հիվանդանոց»:
«Ամսու 22-ին որ էկա, նույն ձևի տեսա, ասեցի` լուրջ բան ա կատարվում, պըտի տեղափոխվի, մեք թողա ըստեղ: 23-ին էլ էկա պերեվյազկեքն արի, տեսա` այտուցվելա, ասի` խնդրում եմ, վիճակը ծանրանում ա, տեղափոխեք: 24-ի օրը դաժե եքա կռիվ-դավի առավոտից»,- պատմում է բժիշկ Մինասյանը: Բայց, ինչպես նա է ասում, «առանց վարչության թույլտվության ոչ մի կալանավոր բերդից մի քայլ անգամ չի կարող անել»:
«Տեղափոխման հարցը լուծողը վարչությունն ա, թող լուծեր: Եթե չեն թույլատրում, ես ո՞նց կարամ տեղափոխել տամ»,- հավելում է բժիշկ Մինասյանը: Հիվանդի վիճակի մասին բժիշկը, ըստ կարգի, պետք է հաղորդի ՔԿՀ-ի պետին, վերջինս էլ` վերադասներին` Քրեակատարողական վարչության պետի տեղակալներին կամ հենց վարչության պետին:
Իսկ Սլավիկ Ոսկանյանի դեպքում, բժշկի ասելով, ինքն անձամբ է պարբերաբար զեկուցել ՔԿՀ բժշկական սպասարկման բաժին: Բայց դա կատարել է ՔԿՀ-ի ղեկավարության իմացությամբ: «Բժիշկը ինքնագլուխ ա՞»,- հարցնում է Մինասյանը:
Վերջինս փաստարկում է. հիվանդի առողջական վիճակի վերաբերյալ կազմվել է մի քանի արձանագրություն, որոնք հիմնարկի պետի ցուցումով կցվել են կալանավոր Սլավիկ Ոսկանյանի գործին:
«Քույրս (նկատի ունի բուժքույրին) գրել ա, որ սենց` այտուցված ա, արդեն այտուց ա գնում: Ուրեմն` պետը խաբար չի՞ ըլնում, չի իմանո՞ւմ»,- հարցնում է բժիշկը և շեշտում, որ Սլավիկի հիվանդության ընթացքում ինքն արձակուրդում է եղել (արձակուրդայինը, նրա ասելով, ձևակերպված է եղել մինչև հոկտեմբերի 30-ը): Ղեկավարությունն էլ իրեն ոչ պաշտոնապես է կանչել հիվանդին զննելու: Ավելին, ըստ Մինասյանի` արձակուրդի ժամանակ ինքը փոխարինող չի ունենում, և հիմնարկի պետն է պատասխանատու կալանավորների առողջության համար:
«Արձակուրդի մեջին որ ինձ կանչեն, ասեն` արի տես էս հիվանդին, իրանք չէի՞ն տեսնում` հիվանդը ինչ վիճակում ա: Տեղյակ են եղել բոլորը. Մխոյանն էլ ա իմացել, սաղն էլ իմացել են: Իրանք գիտեցել են. էդ տղեն ասել ա, որ թուք եմ սրսկել: Ես էլ ասել եմ, որ սենց վիճակ ա` սենց, սենց, թարախակալել ա: Էդքան արձանագրությունն էլ գրել ենք, որ սենց ա էղել բանը: Ու հիմի որոշ մարդիկ հետ են կանգնել, երբ որ իրանք գիտեն սաղ»,- վրդովվում է բժիշկը:
Մարզպետ Մինասյանի ասելով` ՔԿՀ-ի ղեկավարությունը նույնիսկ բժիշկ է հրավիրել` հիվանդին զննելու: Հոկտեմբերի 21-ին «Վանաձոր» ՔԿՀ-ում է եղել Վանաձորի թիվ 1 հիվանդանոցի վիրաբուժության բաժանմունքի վարիչ Վովա Ղուկասյանը: Բժիշկ Մինասյանի փոխանցմամբ` ինքն այդ ժամանակ ՔԿՀ-ում չի եղել, և բժիշկ Ղուկասյանին չի տեսել: Հետո բուժքույրն է իրեն պատմել, որ վերջինս տեսել է հիվանդին ու նրա վիճակը գնահատել նորմալ:
«Հարցն էն ա` իրանք չուժոյ բժիշկ են կանչում, էսօրվա օրով ես եմ պատասխան տալիս,- ասում է Մարզպետ Մինասյանը,- բժիշկը էկել, տեսել ա: Բա լավ, բժիշկ են կանչում, չե՞ն հետաքրքրվում` ինչ ա արել»:
Բժիշկ Վովա Ղուկասյանը չհերքեց, որ եղել է ՔԿՀ-ում, բայց ժխտեց, որ զննել է կալանավոր Սլավիկ Ոսկանյանին: Ասաց` քանի որ ՔԿՀ-ի բժիշկը տեղում չէր, իրեն կանչել էին կալանավորներից մեկին զննելու: Այդ ընթացքում բուժքույրը նրանից խորհուրդ է հարցրել Սլավիկ Ոսկանյանի վերաբերյալ, ում ոտքից արտադրությունը չէր դադարում: Ինքն էլ այդ վիճակը բնական է համարել և խորհուրդ տվել վիրակապը մի քանի անգամ փոխել, մինչև բժիշկը գա: Ղուկասյանի ասելով` բուժքույրն իրեն չի ասել, թե հիվանդի ոտքն ինչից է բորբոքվել:
Սլավիկի կինը` Շուշանը, պատմում է, որ իր հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ամուսինը փոխանցել է, թե Լոռու մարզի դատախազն է այցելել իրեն, տեսել ծանր վիճակում և ասել` «ուզում ես փտի, ինչ ուզում ես արա, մեկ ա` ըստեղ պետք ա մնաս, չենք տեղափոխելու ՑԲ («Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ - հեղ.)»:
«Հետքի» տվյալներով` Լոռու մարզի դատախազ Կարեն Շահբազյանն, իրոք, այցելել է ՔԿՀ և հիմնարկի պետի աշխատասենյակում տեսակցել հիվանդ կալանավորին: Ընդ որում` Սլավիկին դատախազի մոտ են բերել գրկած, ծանր վիճակում:
Ավելի ստույգ տեղեկատվություն ստանալու ակնկալիքով մենք դատախազ Կարեն Շահբազյանին գրավոր հարցրել ենք, թե 2010-ի հոկտեմբերի 10-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում «Վանաձոր» ՔԿՀ-ում այցելե՞լ է կալանավոր Սլավիկ Ոսկանյանին: Նա պատասխանել է, որ մարզի դատախազի` պաշտոնեական լիազորությունների իրականացման ընթացքում տեղաշարժերը չեն արձանագրվում, իսկ հիշողությամբ հնարավոր չէ հստակ տեղեկատվություն տրամադրել:
Բժիշկ Մինասյանը հիվանդի մոտ չի ախտորոշել գանգրենա հիվանդությունը, բայց, ինչպես ինքն է ասում, կասկած ունեցել է. «Չունենայի կասկած, չէի ասի` տեղափոխեք: Բանտի աշխատակիցներից ո՞րը չի լսել իմ ճչոցը: Ճվում էի` մարդը պըտի մեռնի, վրիս մնա, էդ ա՞ ձեր ուզածը»:
Մինասյանը նշում է, որ գանգրենա կասկածելով` դրան համապատասխան բուժում չի իրականացրել, քանի որ ՔԿՀ-ում նման հիվանդության բուժման համար համապատասխան պայմաններ չկան. գանգրենայի դեպքում պետք է անզգայացմամբ մեծ կտրվածք անել: Իսկ ՔԿՀ-ի բուժմասում, ըստ նրա, հնարավոր է կազմակերպել միայն առաջին բուժօգնություն:
Սլավիկի մոտ բժիշկ Մինասյանը գանգրենա է ախտորոշել միայն հոկտեմբերի 24-ին, ժամը 10:15-ին և այդ մասին հաղորդել վարչություն: Ժամը 13:00-ի սահմաններում անոթային վիրաբույժի կոնսուլտացիայի ցուցում է տրվել: Բանտի ղեկավարության հրավերով հիվանդին զննելու համար ՔԿՀ է եկել Վանաձորի թիվ 1 հիվանդանոցի անոթային վիրաբույժ Արթուր Խաչատրյանը:
Վերջինիս տեսության պահին հիվանդը եղել է ծայրահեղ ծանր վիճակում: Բժիշկ Խաչատրյանն ախտորոշել էր գազային գանգրենա, ընդհանուր ինտոքսիկացիա և խորհուրդ տվել հիվանդին շտապ հոսպիտալացնել: Վարչությունից հրահանգ է տրվել կալանավորին տեղափոխել հիվանդանոց: Բայց ժամը 14:45-ին Սլավիկը մահացել է:
Արթուր Խաչատրյանն ասում է. «Ինչ որ պետք էր, կարող էր արվել այդ պայմաններում, բժիշկ Մինասյանի կողմից արվել էր` անտիբիոտիկներ, կաթիլային սիստեմա»:
Բժիշկ Մինասյանն էլ հավատացնում է, որ հիվանդի` իր գնահատած վիճակին համապատասխան բուժում է կատարել, և իր բոլոր նշանակումներն արձանագրված են հիվանդի ամբուլատոր քարտում:
«21 տարի ա` վիրաբույժ եմ, իմ ձեռքի տակ ոչ մեկը չի մահացել: Առաջին մահն ա: Էն էլ իմ պայմանները չբավարարեցին, որ օգնեմ: Դրանից հետո քանի ամիս իմ ջղայնությունից բոլորին կոպտել եմ` չեմ նայել` պետ ա, պետ չի: Գիտեն, որ մեղավոր չեմ: Ուզում եմ գործը դատարան մտնի: Թող օբյեկտիվ դնեն, քննեն: Ո՞նց կըլնի` ես մենակ կանգնեմ դատարանում: Արձակուրդի մեջին, եթե ինձ առանց գրության հետ ես կանչում... Կամ էդ հիմնարկին պետ չկա՞, ղեկավար չկա՞, չի՞ իմանում, որ կալանավորը սենց վատանում ա: Հարցը էն ա, որ ես շատ փոքր մարդ եմ: Ես ասեմ` էս բանը սենց, պըտի տեղափոխվի: Իմ բերնին նայող չկա: Իմ ուժը չի պատում, որ զոռեմ, ասեմ` սենց չի ըլնի: Հիմնարկի ղեկավարը հեչ ուժ չունի՞, ինքը չունի, ես ունե՞մ: Ես իրա ենթական եմ»,- ասում է բժիշկ Մինասյանը:
Հ.Գ. Որոշ հարցերի պատասխաններ «Հետքին» առայժմ չի հաջողվում ստանալ: Քրեակատարողական վարչությունը մեր բոլոր հարցումներն անպատասխան է թողնում` պատճառաբանելով, թե Սլավիկ Ոսկանյանի մահվան հանգամանքները պարզելու առթիվ Հատուկ քննչական ծառայությունում (ՀՔԾ) հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն: Նույն պատճառաբանությունն է բերում նաև ՀՔԾ-ն:

Are They Blaming the Prisoner's Death on the Doctor?
In October of last year in Vanadzor rumors spread about the suspicious death of one of the prisoners at the city’s penitentiary institution.
Slavik Voskanyan, 33, previously convicted three times was charged with the murder of Svetlana Kazazyan and banditry against Astghik Aghabekyan. On October 10, 2010 he was transferred to Vanadzor penitentiary institution completely healthy. Just two weeks later, October 24, prisoner Voskanyan died. No injuries, traces of violence were found on his body, as a representative of the investigative department of Lori region told Hetq.
The Press Service of the Criminal-Executive Department of RA Ministry of Justice initially informed that the prisoner died suddenly. The real reason of the death was communicated later, when it appeared in the death certificate – systemic intoxication of the organism, caused by the gas gangrene of the left lower extremity (from the foot to the upper second hip) generated from the contaminated injury of the inner surface of the left shank.
According to the official information the prisoner had injured himself by injecting saliva in his leg in order to move to the prisoners’ hospital criminal executive institution, where he could serve his prison term in better conditions. Moreover, during one of his previous convictions Slavik Voskanyan had made a failed prison-break attempt from the hospital.
Shushan Voskanyan, the wife of Slavik told Hetq that she had met her husband three times after his detention, on October 8, 9, 10 and had talked to him on phone after his arrest. In Shushan’s words, her husband was totally desperate after moving to the prison. According to her, apparently Slavik had realized that “there was no way out anymore.”
In the early morning of October 22, when the spouses were talking on the phone for the last time, Slavik’s health condition was poor. Shushan said that “his voice sound tired, he was frustrated, he couldn’t utter a word.” Slavik told his wife that he had injected saliva in his leg on October 18. As a result, his leg inflamed, “swelled up like a balloon” and grew numb. They had taken him to the first aid post, debrided the wound and had got 200g of pus out of the leg, but all the same – his health condition would not improve.
“He said my leg is suppurating, it hurts, and I can’t walk. Two people are holding on to me on either side when I go to toilet, they bring me and help to lay down,” told Shushan, adding that two days after this conversation her husband passed away.
Criminal proceedings were instituted upon Part 2 of Article 130, Failure to implement or improper implementation of professional duties by medical and support personnel, which had caused the patient’s death. According to the results of the medical expertise, assigned by the court, Marzpet Minasyan, Doctor of Vanadzor penitentiary institution has made a wrong diagnosis and has administered an improper treatment of prisoner Slavik Voskanyan. This means that the treatment was not administered proper to the diagnosis; otherwise “an improving outcome of the disease would be possible.”
The medical expert conclusion is based on the materials of the investigation - the medical documents present in the case and the patient’s medical record made by Doctor Marzpet Minasyan.
In the record of October 18, 2010 Slavik Voskanyan was diagnosed by the Doctor with post-infection injury caused by saliva injection. On October 19 the Doctor had mentioned in the patient’s ambulatory record that there were some signs of crepitation when palpating the surface. The Doctor had also mentioned that when making an incision, he had detected brown pus with an unpleasant odor.
According to the expert commission this record of the Doctor is a sign of a grave pathology – gas gangrene.  And even though the Doctor had noted about these clinical symptoms, he had not diagnosed this disease. He had diagnosed the disease only when the patient died, on October 24.
The expert conclusion stressed that the treatment administered by the Doctor did not even match the patient’s condition, which he had objectively assessed. He should have prescribed anti-anaerobic drugs for the treatment and should have transferred the patient to a hospital for further conservative and surgical care.
The commission concluded that with his diagnosis the patient needed ambulatory care. Meanwhile, the same conclusion mentioned that the treatment of the patient at the penitentiary institution was not contraindicative, however it was ineffective.
In the opinion of Artur Sakunts, Head of Helsinki Assembly of Vanadzor, imposing the responsibility for the death of the prisoner only on the Doctor of the penitentiary or the administration of this institution is not a comprehensive approach. This would violate the principles of objectivity, thoroughness and integrity of the investigation.
Artur Sakunts assumes that the subject of the investigation must be the action of the penitentiary’s medical care department when dealing with the health issues of the prisoner.
“Had the Doctor warned the medical care department of the penitentiary institution about the patient’s health issues? According to the information I posses, he had,” tells Artur Sakunts.
After the prisoner’s death, during a talk with Artur Sakunts the head and the Doctor of the penitentiary had noted that they had informed the medical care department of the penitentiary about Slavik’s health condition. The penitentiary’s Doctor confirmed this information.
Reminding that a day after the medical examination of the patient he had made an incision, Marzpet Minasyan said, “I haven’t made the incision without any reason. I felt that the injury was suppurating.” According to the Doctor, on that day he informed the penitentiary’s medical care department about the situation of the patient.
Shushan also stressed that during the last call, her husband told her that the Doctor had already made a warning. According to the wife, starting from October 22 the Doctor was persistently demanding to transfer the patient to Vanadzor hospital or the hospital for prisoners.
“On October 22, when I came and saw the patient, I said that something serious was going on, the patient should be transferred and you should not leave him here. On October 23 I came to change the bandages, and I asked to transfer him, since the health condition was getting worse. In the morning of October 24 I even made a skirmish,” told Doctor Minasyan. But as he noted, “Without the permission of the administration, none of the prisoners can make a step out of prison.”
“It is the administration that deals with the issue of transferring, so it should had solved it. If they didn’t give permission, how could I transfer the patient?” added Doctor Minasyan. Pursuant to the procedure, the Doctor should inform the head of the penitentiary about the health condition of the patient, while the head should notify the upper ranks – the deputy heads of the penitentiary department or the very department head. Meanwhile, in the Doctor’s words he had personally reported to the medical care department of the penitentiary about the case of Slavik Voskanyan. But he had done this with the knowledge of the penitentiary’s administration. “Can the Doctor act of his own free will?” asks Minasyan.
The latter argues that several protocols about the health of the patient have been prepared and enclosed to the materials of prisoner Slavik Voskanyan, upon the order of the penitentiary head’s.
“If the nurse had already written that a swelling is noticeable, how come the head was not aware and didn’t know anything?” the Doctor asks and points out that when Slavik was ill he was on vacation (his vacation leave was approved until October 31). The administration had asked him to examine the patient unofficially. Moreover, according to Minasyan since he does not have any substitutes during his leave, the head of the penitentiary is responsible for the health of the prisoners.
“If they called me and asked to examine the patient during my vacation leave, didn’t they see in what condition was the patient? Everyone was aware, even Mkhoyan, everyone knew about it. They knew that the guy had injected saliva. And I had described the situation that there is pus flowing. We have even written a protocol about this all. Now some people are refraining, when they know absolutely everything,” the Doctor expresses his indignation.
Marzpet Minasyan says that the penitentiary’s administration had even invited a Doctor for examining the patient. On October 21, Vova Ghukasyan, head of Surgical Department of Vanadzor #1 hospital was at Vanadzor penitentiary. Doctor Minasyan reports that he was not at the penitentiary at that time and he had not seen Doctor Ghukasyan. Later, the nurse had told him that Ghukasyan had examined the patient and assessed his condition as normal.
“The issue is that they invite a Doctor from outside, while it’s me who has to bear the responsibility now. The Doctor came and examined. Well, when they invite a Doctor don’t they ask what has he done?” Marzpet Minasyan questions.
Doctor Vova Ghukasyan did not deny that he was at the penitentiary but he did deny that he had examined the prisoner Slavik Voskanyan. He said that since the penitentiary’s Doctor was absent, he was asked to examine one of the prisoners. At that time the nurse had asked him for some advice regarding Slavik Voskanyan, whose leg did not stop suppurating.  Ghukasyan found the patient’s condition normal and suggested changing the bandage several times till the Doctor arrived. Ghukasyan alleges that the nurse had not tell him what the inflammation was caused by.
Slavik’s wife Shushan tells that when talking with her husband on the phone, he told her that the prosecutor of Lori region had visited him. He saw his grave health condition and said, “putrefy, or do whatever you want, all the same you will stay here, we won’t transfer you to the prisoner’s hospital.”
According to the information of Hetq, Karen Shahbazyan, prosecutor of Lori region, had indeed been at the penitentiary and visited the patient at the office of the penitentiary’s head. Moreover, Slavik was carried to the office by the shoulders and his health condition was poor. For getting more accurate information we addressed a written inquiry to prosecutor Karen Shahbazyan as to whether he had visited Slavik Voskanyan at Vanadzor penitentiary within October 10-24, 2010. In his answer he had mentioned that the movements of the regional prosecutor are not recorded, and it is not possible to provide clear information from memory. Doctor Minasyan had not diagnosed the patient with gangrene, but as he assumes he had some suspicions. “If I didn’t have any suspicions, I wouldn’t tell to transfer the patient. Which one of the prison employees didn’t hear my cries? I was yelling - you want the man to dye and me bear the guilt for his health, is that what you want?”
Minasyan mentions that while there have been suspicions of a gangrene, no proper treatment has been administered since there are no facilities at the penitentiary for treating such a disease. In case of a gangrene a deep incision must be done under anesthetic, meanwhile, as he alleges, only first aid can be provided at the penitentiary’s health care department.
Doctor Minasyan had diagnosed Slavik with gangrene at only at 10:15, October 24 and had notified the administration about it. At about 13:00 the patient was prescribed to consult a blood vessel surgeon. Blood vessel surgeon Artur Khachatryan from #1hospitalofVanadzorwas invited by the penitentiary’s administration for examining the patient.
During the visit of the surgeon the patient was in an extremely bad condition. Doctor Khachatryan had diagnosed gas gangrene, general intoxication and suggested hospitalizing the patient quickly. The administration ordered to transfer the prisoner to hospital. But at 14:45 Slavik was dead. Artur Khachatryan says, “Doctor Minasyan did everything - antibiotics, instillation - that was possible to do in that conditions.” Meanwhile, Doctor Minasyan asserts that the treatment of the patient was administered in relation to his condition, and all his prescriptions are noted in the patient’s medical record.
“I am a surgeon for already 21 years, nobody died in my hands. This is the first time. This happened because my facilities were limited. For several months after this, I was so anxious that I insulted everyone, no matter he was my head or not. They know that I am not guilty. I want the case to go to court. Let them examine it objectively. How come I should stand before the court alone? If you call me without any written notice, when I am on a vacation leave… Or didn’t that institution have a head; didn’t he know that a prisoner is getting worse? The thing is that I am a very small person. If I say that you have to transfer this person, no one will hear me. I don’t have the authority to pursue, to say that it’s not the way it should be. Doesn’t the head of the institution have authority, if he doesn’t, how do I have? I am his subordinate,” Doctor Minasyan says.
P.S. Hetq does not arrive to get answers to some questions. All our inquiries made to the penitentiary institution are left unanswered based on the fact that the Special Investigative Service (SPS) has instituted criminal proceedings for disclosing the circumstances of Slavik Voskanyan’s death and investigation is in process. The same reasoning is brought by the SPS.
This investigation is done with support from the Danish Association for Investigative Journalism / Scoop.